Domů
Energetika v ČR
Meru loni klesl čistý zisk i tržby, množství přepravené ropy pokleslo o čtvrtinu

Meru loni klesl čistý zisk i tržby, množství přepravené ropy pokleslo o čtvrtinu

Státem ovládanému provozovateli ropovodů Mero loni meziročně poklesl čistý zisk o 5,2 procenta na 566,6 milionu korun. Snížily se i tržby, proti předloňsku o 3,4 procenta na 1,92 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné na webu firmy. Společnost v ní mimo jiné uvedla, že množství ropy přepravené pro zákazníka, kterým je petrochemický holding Orlen Unipetrol, pokleslo ve srovnání s rokem 2019 o více než čtvrtinu.

„Tento pokles byl způsoben zejména plánovanými odstávkami rafinérie Kralupy a rafinérie Litvínov. Vlivem krizové situace související s pandemií covidu-19 se obě odstávky prodloužily o několik týdnů. Po ukončení odstávek se objemy dodávek zvýšily, plánovaných objemů však nedosáhly,“ napsal ve zprávě předseda představenstva Mera Jaroslav Kocián.

Připomněl, že výsledky za rok 2019 byly rekordní. Celkový objem přepravené ropy firma neuvádí.

Jediným pravidelným odběratelem ropy od Mera zůstala po roce 2012, kdy bylo ukončeno zpracování ropy v pardubické společnosti Paramo, společnost Česká rafinérská. Na začátku roku 2017 Česká rafinérská zanikla. Unipetrol, jehož byla dceřinou firmou, ji sloučil s další svou dcerou Unipetrol RPA. Akciová společnost Mero ČR vznikla k 1. lednu 1994 sloučením společností Petrotrans a Mero IKL. Společnost vlastní a spravuje ropovod IKL a českou část ropovodu Družba.

Jediným vlastníkem Mera je prostřednictvím ministerstva financí stát. Kromě správy obou ropovodů provozuje Mero centrální tankoviště ropy poblíž Nelahozevsi u Kralup nad Vltavou. Tržby z přepravy ropy tvoří podle firmy 72 procent tržeb společnosti, zbylých 28 procent jsou tržby ze skladování a ochraňování státních hmotných rezerv ropy pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) a tržby z komerčního skladování pro Unipetrol RPA.

Ilustrační foto

„Vedle zajištění přepravy ropy sehrává naše společnost neméně důležitou roli také v oblasti ochraňování strategických nouzových zásob ropy České republiky. V roce 2020 byla dokončena výstavba nové skladovací nádrže na ropu H13 o objemu 125.000 metrů krychlových. Navýšení kapacity umožní nadále zvyšovat stabilitu a flexibilitu systému přepravy a skladování ropy a dostát všem legislativním požadavkům,“ uvedl ve zprávě Kocián.

Kromě Kociána jsou členy představenstva Mera Zdeněk Dundr a Marcel Kalakaj. Dundr, který je členem vedení firmy od loňského září, je zodpovědný za provoz a údržbu ropovodů a tankoviště, realizaci nových investičních projektů a strategický rozvoj. Kalakaj, který je členem představenstva od začátku letošního roku, pak za finanční řízení, obchodní plánování nebo správu majetku. Strategie, korporátní záležitosti nebo právní záležitosti má pod sebou Kocián.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.