Domů
Elektroenergetika
Ke sdílení elektřiny je přihlášeno 23 tisíc účastníků, v dubnu byl zájem rekordní
Střešní solární elektrárna
Zdroj: mjmonty / Creative Commons / CC BY 2.0

Ke sdílení elektřiny je přihlášeno 23 tisíc účastníků, v dubnu byl zájem rekordní

Elektřinu mezi sebou v Česku může v současné době sdílet téměř 23 tisíc účastníků, kteří jsou zaregistrováni u Elektroenergetického datového centra (EDC). Od začátku loňského září dosud mezi sebou sdíleli přes deset gigawatthodin (GWh) elektřiny, což odpovídá měsíční spotřebě více než 3000 domácností. V dosud rekordním dubnu stouplo sdílení oproti předchozímu měsíci o více než 150 procent na 4,68 GWh. ČTK dnes o tom informovalo Elektroenergetické datové centrum (EDC). Zájemci o sdílení elektřiny se mohou registrovat u centra od srpna, reálné sdílení funguje od září.

Ke zintenzivnění sdílení podle EDC pomáhá nejen příznivé počasí, ale především kontinuální růst počtu zájemců. Celkový počet registrací vzrostl za poslední měsíc o více než 2 000 a ke konci dubna dosáhl 22 880. "Výrazný nárůst pozorujeme i v počtech výrobních a odběrných míst. Jejich množství se od začátku roku téměř zdvojnásobilo a ke konci dubna tak bylo do systému EDC zapojeno 11 096 výrobních a 15 549 odběrných míst," podotkl Kusý.

V rámci skupin sdílení pak EDC ke konci dubna eviduje nejvíce takzvaných aktivních zákazníků (11 112), za nimi následuje 543 bytových domů a 24 energetických společenství, jejichž registrace je však administrativně náročnější a zahrnuje i evidenci u Energetického regulačního úřadu (ERÚ). "Vzhledem k tomu, že ERÚ těchto společenství eviduje aktuálně již několik desítek, očekáváme v následujících týdnech výrazný nárůst i v této skupině sdílení,“ dodal Kusý.

Střešní solární elektrárna Ilustrační foto

Sdílení elektřiny v Česku zavedla předloňská novela energetického zákona. Sdílení je možné například v rámci komunit nebo vlastní vyrobenou elektřinu na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu. EDC spustilo provoz začátkem loňského srpna, sdílení fakticky začalo fungovat od září 2024.

Elektroenergetické datové centrum v současné době funguje v dočasném módu, který umožňuje sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky mezi aktivními zákazníky, výrobci elektřiny a v energetických společenstvích. S plným provozem, který bude zahrnovat také služby akumulace či agregace elektřiny, se počítá od poloviny roku 2026.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Petr Vojvo
27. květen 2025, 02:19

Mrví přenosovou soustavu. Bude řízené odpojování. Nic svým přeposíláním majitelé neziskají.

Jarda
27. květen 2025, 06:26

@Petr Vojvo 27. květen 2025, 02:19

Soustavu nemrví, spíše naopak a přeposíláním majitelé získají.

Mirek Dusil
27. květen 2025, 15:43

Komunitni sdileni ve forme, jake bylo schvaleno mne nedava moc smysl. Jeste bych chapal, ze se do sdileni chteji zapojit majitele FVE a udat tak sve prebytky, ale proc do systemu vstupuji odberatele? Kdyz maji majitele FVE prebytky, tak spotova cena je blizka nule nebo zaporna, to musi byt prece vyhodnejsi prejit na spotovy tarif.

Mirek Dusil
27. květen 2025, 15:43

Komunitni sdileni ve forme, jake bylo schvaleno mne nedava moc smysl. Jeste bych chapal, ze se do sdileni chteji zapojit majitele FVE a udat tak sve prebytky, ale proc do systemu vstupuji odberatele? Kdyz maji majitele FVE prebytky, tak spotova cena je blizka nule nebo zaporna, to musi byt prece vyhodnejsi prejit na spotovy tarif.

Jarda
27. květen 2025, 16:09

@Mirek Dusil 27. květen 2025, 15:43

Majitelé FVE mají přebytky nejen v době nízkého spotu.

A ne každý odběratel může být na spotu nebo ani na něm být nechce.

Spot není rozhodně pro každého a je spojen i s riziky.

Pavel Svoboda
27. květen 2025, 19:59

Typický příklad sdílení: majitel rodinného domu má střešní FVE + baterii. Zároveň vlastní chalupu, nebo byt. Před sdílením platil na chalupě cenu za silovku + distribuci. Se sdílením platí jen za distribuci, úspora je tak výrazná. Nebo své přebytky sdílí s rodiči. Pro představu v těchto dnech střešní FVE vyrobí cca 60 kWh/den, RD spotřebuje cca 20 kWh, denně tak může nasdílet 40 kWh. Dalším příkladem jsou firmy, které sdílí mezi svými závody. Města pak sdílejí mezi svými budovami, například FVE na škole v létě veškerou vyrobenou elektřinu sdílí s desítkami městských budov atd. atd.

Jiří Svoboda
28. květen 2025, 22:32

Ano sdílení je super, bohužel to využívá málo lidí , i když na tom se prakticky nedá prodělat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se