Domů
Větrné elektrárny
Americké větrné elektrárny by mohly do roku 2050 zlevnit až o polovinu
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Americké větrné elektrárny by mohly do roku 2050 zlevnit až o polovinu

Podle studie prováděné ve výzkumných laboratořích v Berkley bude technologický i komerční pokrok nadále snižovat ceny elektřiny z amerických větrných elektráren. Odborníci předpokládají snížení nákladů až o 49 % do roku 2050.

Studie zahrnuje celosvětové poznatky 140 odborníků na větrné elektrárny a je rozdělena do tří kategorií. Využití větrných parků postavených na polích (onshore),  v mořích (offshore) a plovoucích větrných elektráren. Analýza odkrývá výhled na možná rozšíření a snížení nákladů, rozvoj technologie a opatření pro zapojení elektráren do rozvodných sítí.

Růst větrné energetiky se předpokládá nejen na souši Růst větrné energetiky se předpokládá nejen na souši Zdroj: Berkley Lab

Náš odborný průzkum doplňuje další metody hodnocení potenciálu snižování nákladů realizace větrných elektráren a objasňuje důležité nejistoty v těchto předpovědích,“ sdělil Ryan Wiser z Berkley.

Americký prezident Biden v lednu podepsal zákon o maximalizaci využití potenciálu offshore větrných elektráren ve Spojených státech. Přitom označil větrnou energetiku jako klíčový zdroj energie celých států a obnovil úsilí o boj proti klimatickým změnám. Obnovitelné zdroje energie, jako jsou větrné a solární elektrárny, budou hrát klíčovou roli při dekarbonizaci energetiky a dosažení nulových emisí uhlíku do poloviny století.

Významné příležitosti a nejistoty ve snižování nákladů

Podle nejlepšího scénáře očekávají experti snížení plných nákladů (LCOE) ve větrné  energetice o 17 až 35 % do roku 2035 a o 37 až 49 % do roku 2050. LCOE (Levelised Cost Of Energy) odráží průměrnou cenu energie během doby provozu elektrárny a využívá se pro hodnocení pokroku v technologii. Pro větrné elektrárny na mořích jsou náklady LCOE vyšší společně i s vyššími riziky těchto projektů. Ceny plovoucích elektráren jsou nyní ještě vyšší.

Experti očekávají významné snížení větrných elektráren umístěných na mořích v letech 2030 až 2050 V letech 2030 až 2050 očekávají experti významné snížení ceny větrných elektráren umístěných na mořích Zdroj: Berkley Lab

Bez ohledu na vývoj všech typů větrných elektráren je zde prostor pro další zlepšení technologie. Náklady by tak mohly být ještě nižší a odborníci předpovídají 10% šanci snížit náklady o 38 až 53 % do roku 2035 a o 54 až 64 % do roku 2050. Současně však existuje nejistota těchto předpovědí. Experti se pokusili nejistoty vyjádřit pomocí ilustrace scénáře s nejvyššími náklady. V tomto scénáři je snížení nákladů větrných elektráren poněkud skromné.

Možnosti snížení nákladů

Existuje pět klíčových faktorů ovlivňujících LCOE: počáteční investiční náklady, provozní náklady, faktor využití elektrárny, životnost projektu a závěrem cena a způsob financování. Odborníci očekávají zlepšení ve všech kategoriích.

Podle stávajících prognóz by měly být celkové náklady sníženy až o 45 % v důsledku snížení investičních nákladů,“ informoval Joe Rand z Berkley.

Očekávané změny LCOE záleží na jednotlivých scénářích (ceny jsou porovnávané k cenám v roce 2019) Očekávané změny LCOE záleží na jednotlivých scénářích (ceny jsou porovnávané k cenám v roce 2019) Zdroj: Berkley Lab

Odborníci vidí nejvýznamnější prostor pro zlepšení ve velikosti větrných turbín. Současně má dojít ke zvýšení faktoru využití díky vyšším turbínám.

Větrné energetice v Evropě dominuje Německo. To buduje elektrárny jak na polích, tak v Severním a Baltském moři. Za minulý rok však výstavba offshore elektráren poklesla. Budoucí vývoj bude záležet mimo jiné na nastavení pravidel pro získávání stavebního povolení, která byla upravena v srpnu minulého roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Omega
7. květen 2021, 09:59

Takže podle toho grafu se u mořských instalací v roce 2050 očekávají náklady 50USD MWh.

A k tomu je potřeba počítat se zálohou na cca 7 dní v kuse kdy nebude výkon dostatečný, která se musí zaplatit.

Počítám cenu pro koncového uživatele - a už se dostávám na 200USD/MWh v roce 2050 - to se máme na co těšit.

blaha.p
7. květen 2021, 10:37

tu cenu pro koncového zákazníka jste vypočítal jak přesně. Omego nevím kolik je ti let, ale je otázka jestli tě rok 2050 musí vůbec stresovat. V té době už bude zcela určitě vyřešené dlouhodobé skladování energie a tím pádem i potřeba záloh. Jinak předpokládaná cena v roce 2050 je velice příjemná: Onshore cca 25 dolarů/MWh, fixované offshore cca 35 dolarů/MWh, plovoucí offshore 45 dolarů/MWh. V té době bude stát nový zdroj JE cca 200 dolarů/MWh.

Atom
7. květen 2021, 11:02

Do roku 2050 bude minimálně 50% inflace, takže věřit tomu, že cena el. bude nižší než dnes je z mého pohledu ultra naivní.

A vyřešené dlouhodobé skladování energie je asi tak reálné, jako fúzní reaktor velikosti ledničky u mne v garáži.

blaha.p
7. květen 2021, 12:57

u JE, plynných elektráren se ta inflace určitě projeví, v roce 2050 bude cena z JE někde kolem 200 dolarů/MWh. U VTE a FVE je každoroční snižování ceny větší než vliv inflace. U FVE je to cca 5-7% snížení ceny každý rok. V roce 2010 stála 1 MWh s FVE u nás cca 350 €. Dnes je to u velkých FVE 45 € a každý rok ta cena klesá.

pave69
7. květen 2021, 22:09

Díval jsem se na svůj účet, kde je vyčíslený příspěvek na FVE, a nemáte pravdu. 1 MWh z FVE je i dnes mnohem dražší.

Milan Smrž
7. květen 2021, 16:00

Dlouhodobé skladování energie je vyřešené, například do syntetického metanu, čpavku nebo i kapalného vzduchu. Pro metan existují v ČR podzemní zásobníky o velikosti téměř 3 miliard metrů kubických. Plánované investiční náklady na 1 kW budou během pár let na výši 500 USD, což je asi dvanáctina nákladů na jádro.

Plánovat v této situaci výstavbu jaderných zdrojů je absurdní nesmysl či korupční zájem, který budou obyvatelé platit dlouhá desetiletí.

Emil
7. květen 2021, 16:27

Je to vyřešené asi tak jako lety na Měsíc. Jde to, ale na dovolenou si tam nezaletíte.

Atom
7. květen 2021, 16:30

2 Emil Skvělé přirovnání i cenou.

Josef
7. květen 2021, 11:16

Záloha bude vyřešena zadarmo že .... jestli si myslíte že to budou baterie pak jste naivní, baterie nemají potenciál dlouhodobé zálohy sítě protože používané materiály mají nějakou teoretickou kapacitu , která je třeba 3 násobná dnešnímu maximu jenže s tím nemůžete zálohovat síť řádově týdny to je o ničem. Na to potřebujete elektrárny a nějaké palivo fosilní, jaderné , syntetické , biomasu....

blaha.p
7. květen 2021, 12:53

baterie jsou jen jedna možnost, jsou super na krátkodobé ukládání EE, ty čeká obrovský rozmach v RD, kde i u nás od dubna do září zajistí ostrovní provoz celého RD. Ale největší roli bude hrát H2, z obrovských přebytků z VTE a FVE se bude vyrábět obrovské množství H2, v době nízké produkce z větru a Slunce, se následně z H2 bude vyrábět zpět EE

pave69
7. květen 2021, 22:06

V 60tých letech odborné analýzy předpovídaly, že do 30 let bude elektřina z atomových elektráren tak levná, že nebude mít smysl její odběr měřit. A i teď vědecké analýzy předpovídají, že kolem roku 2050 už bude fúzní energie.

Jakákoli předpověď, zvlášť do budoucnosti, je hodně ošemetná. Jinými slovy, jsou to jen žvásty.

Omega
7. květen 2021, 22:58

P. blaha.p,

obávám se, že cyklus od vyvinutí technologie k jejímu nasazení trvá dost dlouho. Aktuální existující technologie pro ukládání energie jsou hydrolyzéry - což je 100+ let staré, ekonomicky problematické a vodík je nebezpečný - čím víc se bude dostávat do běžné populace (přimíchávat do metanu a dávat koncovým spotřebitelům .... no nazdar). Ideální technologie je výroba metanolu ze vzduchu a energie - bohužel tam jsme zatím jen ve fázi prototypů, takže na úplném začátku.

Takže zatím nevidím na trhu nic, co by mě opravňovalo se domnívat, že v roce 2050 budeme mít funkční akumulaci, vidím jen texty "že se to vyřeší" (ale to jsem viděl u technologie fůze, tam to taky říkali už v roce 1960)

energetik
7. květen 2021, 10:39

Jen 7 dní? Tak to je super, to je daleko méně než záloha JE. Také se už těším na ten cenový sešup.

Kamil Kubů
7. květen 2021, 11:13

"LCOE (Levelised Cost Of Energy) odráží průměrnou cenu energie během doby provozu elektrárny a využívá se pro hodnocení pokroku v technologii."

Neexistuje větší nesmysl než toto. Vzhledem k tomu, že vyspělost technologie se do výpočtu LCOE vůbec nepromítá, tak naopak je pro hodnocení pokroku technologií tento ukazatel vysloveně nevhodný. Kupříkladu Wikipedie tyto aspekty informační hodnoty LCOE vysloveně zmiňuje.

Mateusz
7. květen 2021, 11:53

Snižování nákladů podporuji, ale když někdo píše o LCOE jako nějakém ukazateli průměrné ceny energie, tak je to fakt k smíchu na webu jako Oenergetice.cz

LCOE je investiční metoda, která vyhodnocuje jen výhodnost investice. O reálné ceně elektřiny neříká nic, stejně jako o dalších nákladech, které v LCOE zahrnuty nejsou. Již několik let mezinárodní organizace včetne IEA píší o nutnosti zavést VALCOE, tedy value adjusted LCOE a zohlednit mnohem víc všechny opravdové faktory ovlivnující cenu vyrobené elektřiny, jako intermitentnost, zálohy, vliv na systémové náklady, atd.

Prosím, neposílejme do světa informace, že co je podle LCOE levné je levné i ve skutečnosti.

Peter
7. květen 2021, 17:37

Pan OMEGA. Neviem prečo strašíte cennou 200USD/MWh. Cene bude možná 200

ale k hodinovej mzde to určite podobné. Ako príklad použijem Dánsko a ceny v od 2007 do 2021 Moja prvá hod.mzda v DK bola 99 dk teraz 190. Jeden kWh stala 2 dk teraz 2,15. Hlavný zdroj bolo uhlie nad 60%. teraz je hlavný zdroj vietor. Môžete si tieto čísla overiť na stránke:https://www.danskenergi.dk/emne/elpriser alebo na dansk statistik. Takže cena klesá s každou postavenou veternou turbinou.

Omega
7. květen 2021, 18:04

Hlavni duvod je o tom mluvit. Aby si lide uvedomili co ten prechod na OZE znamena.

Znamena postavit 4X vetsi objem zdroju. To povede automaticky ke zdrazeni a k hledani cest co s tou elektrinou. V dobe prebytku nemame vyreseno co s ni, protoze neni akumulace. V dobe nedostatku nemame vyreseno cim nahradit, tak stavime plynove zalohy. Technologie, ktera by to resila aktualne neni.

A idea prevodu prebytku do H2 je ekonomicky spatny a bezpecnostne bude stat za 10 let vic mrtvych, nez havarie JE za 50 let

Jan Veselý
7. květen 2021, 18:50

Gratuluju a mám pro vás kšeft. Dám vám 10 kilo písku za kilo diamantů. Písek má určitě vyšší hodnotu než ty diamanty, je ho 10x více. Berte, vyděláte.

Už jste pochopil, jakou kravinu jste napsal?

Omega
7. květen 2021, 22:06

To je jako analogie, že já vám dám 1GW jadernou elektrárnu a mě dáte 10GW OZE, protože mají určitě větší hodnotu?

Tak to neberu - dokud nebude na trhu technologie pro ukládání energie (vodík beru jako zdroj pro chemickou výrobu, ne ukládání), například metan ze vzduchu, metanol ze vzduchu.....

Jak bude tak do toho jdu

Jan Veselý
8. květen 2021, 07:48

Nedávejte se na obchod, proděláte kalhoty. Svět nefunguje podle vašich předpokladů a nerealistických podmínek..

Peter
7. květen 2021, 21:36

Pán Omega

podla Vás by cena kwh mala byť v DK niekde okolo 40 dk ale ja ju kupuje za 2,15. OZE sa navzájom doplňujú.Každý rok je to len lepšie. Tiež nesmieme zabúdať na pokrok a úspory.Pred ropnou krízou bola spotreba auta nad 15 litrov teraz 5. Domy potrebovali 40 kW kotol, dnes stačí 4 kW. To sú obrovské úspory.

Jan Veselý
8. květen 2021, 07:56

Dánové očividně nejsou pan Omega, který uvažuje stylem "bo co není stopro, to mě vždycky smoli". Očividně zvládají i bez jeho nesmyslných předpokladů mít 78% podíl OZE a mají ambici jít ještě dál.

Rozhodně nepodléhají tomu hloupému uvažování, že nejdříve počkají až budou technologie "dokonalé", že dříve nemá smysl něco budovat. Takhle svět nefunguje. Technologie se zlepšují a zlevňují jen díky tomu, že se v reálu budují.

Emil
8. květen 2021, 08:54

Dánové mají ambicí jíž ještě dál a mít třeba 200 % podíl OZE na spotřebě, a když přestane foukat vítr, prostě dovezou neobnovitelnou elektřinu od sousedů. Že to takhle nemůže fungovat u všech států je snad každému jasné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se