Domů
Legislativa ČR
Energetický zákon - Druhé čtení

Energetický zákon - Druhé čtení

Novela energetického zákona je zařazena na pořad 26. schůze Poslanecké sněmovny, která začíná 10. března 2015. Měla by být projednána v prvním balíčku zákonů, které jsou nyní ve druhém čtení. Dle programu je novela energetického zákona čtvrtá v pořádí a dá se předpokládat, že na ni přijde řada již 10. března.

V druhém čtení se bude rozhodovat o pozměňovacích návrzích, které vzešly z projednávání jednotlivých výborů Poslanecké sněmovny. Výbory v případě připomínek zpracovávají komplexní pozmněňovací návrh, který v případě jeho přijetí nahradí původní návrh zákon.  Dále mohou v podrobné rozpravě druhého čtení poslanci navrhovat další pozmněňovací návrhy, o kterých bude rozhodnuto před postupem zákona do čtení třetího.

Vzhledem k počtu výborů (celkem 8 výborů), kterým bylo projednávání svěřeno, se očekává delší diskuze. Ze šesti výborů vzešly pozměňovací návrhy, proto je bude nutné všechny projednat a odhlasovat jejich schválení příp. neschválení. Dále je k projednání přihlášeno 6 písemných pozměňovacích návrhů.

  • Usnesení zemědělského výboru – 351/1.
  • Usnesení výboru pro sociální politiku – 351/2 – přerušeno, na pořadu dne 4. 3. 2015
  • Usnesení výboru pro životní prostředí – 351/3.
  • Usnesení ústavně právního výboru – 351/4.
  • Usnesení rozpočtového výboru – 351/5.
  • Usnesení hospodářského výboru – 351/6.
  • Usnesení zemědělského výboru –  351/7.
  • Usnesení hospodářský výboru – 351/8 .

 Komplexní pozměňovací návrh ERÚ

Energetický regulační úřad, který je dlouhodobě s MPO ve sporu ohledně novely energetického zákona, sám připravil komplexní návrh zákona. ERÚ argumentuje především tím, že nyní není možné odhadnout náklady, které vyvolá přijetí nového zákona. Požaduje proto, aby bylo jednání přerušeno do té doby, než budou dopady nového zákona řádně prošetřeny. Úřad se obává, aby se neopakoval tzv. „solární boom“, který nastartoval zákon č. 180/2005 Sb.  o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Potřebujete být v obraze ohledně legislativy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti legislativy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Návrh nařízení vlády o stanovení prostředků státního rozpočtu podle § 28 odst. 3 zákona o podporovaných zdrojích energie pro rok 2023
24. červen 2022, 12:52
Vyhláška o vykazování energie z podporovaných zdrojů
23. červen 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se