Umožní nová legislativa provozování první AgroFotovoltaické farmy v Česku?
Již za několik dní bude mít českou premiéru první virtuální veletrh a konference Smart Energy Forum, jenž proběhne ve dnech 25.-26. listopadu 2020. Svou premiéru zde budou mít například projekty první české agrofotovoltaické farmy a rovněž gravitační akumulace v bývalých dolech OKD. „Těšit se můžete také na žhavé novinky o připravovaných změnách v legislativě a dotacích, které představí vedení ministerstev,“ slibují pořadatelé.
Nové technologie vznikající v Česku
První novinkou, která se letos na Smart Energy Forum představí, je zbrusu nový český projekt Agrofotovoltaiky. S využitím vertikálních bifaciálních panelů na bázi technologie Next2Sun vznikne tato instalace na severní Moravě již na počátku příštího roku. Projekt první české Agrofotovoltaiky stát podpoří i novými dotacemi v rámci Energetického fondu.
Druhou novinkou, je průlomová technologie dlouhodobé akumulace energie s využitím gravitace. Tento projekt připravuje britský startup Gravitricity v bývalých dolech společnosti OKD na Ostravsku. Životnost až 50 let, účinnost přes 90 %, reakční doba pod 1s. předurčuje tuto technologii k „malé revoluci“ ve skladování energie, uvádí zástupci Gravitricity.
Konference: zacíleno na novou legislativu a dotace
Smart Energy Forum se ve své konferenční části zaměřuje na připravovanou legislativu a dotace. Novinky z připravovaných dotací pro fotovoltaické elektrárny a akumulaci představí ministr životního prostředí Richard Brabec a náměstek pro dotace Jan Kříž. O změnách v legislativě bude ve své přednášce informovat náměstek pro energetiku na Ministerstvu průmyslu a obchodu René Neděla a právní expert Pavel Doucha.
„Smart Energy Forum nebude další nudný webinář. Přednášky a debaty budeme měsíc předtáčet s profesionálními filmaři v televizním studiu. S účastníky konference pak budou naživo debatovat v on-line diskuzi „žhavá témata“ z oblasti fotovoltaiky, akumulace energie, dotací a legislativy,“ uvedl Jaroslav Dorda z portálu SolárníNovinky, který konferenci pořádá.
První virtuální výstava
Ve virtuálních stáncích si budete moct vůbec poprvé v Česku prohlédnout novinky ze světa fotovoltaiky, akumulátorů, střídačů, tepelných čerpadel a dalších řešení pro energetickou soběstačnost, lákají pořadatelé.
Výstava začne 25. listopadu 2020 a potrvá až do konce března příštího roku. Vstup na virtuální výstavu je zdarma.
Konference proběhne ve dnech 25. – 26. listopadu, registrace je již k dispozici.
Mohlo by vás zajímat:
Bych nechal vypnout ta všechna polní zvěrstva co tu soudruzi instalovali před 10 a více lety.
Myšlení tehdy bylo horší než za maocetunga v číně když rolníci dělali v amatérských železo místo pěstování plodin ... proto byl ten hladomor...
Jedná z nejhorších investic do ee za posledních 100 let.
Budou-li Vám ty realizované projekty (dle Vašeho jazyka polní zvěrstva) majetkově patřit tak si s nimi budete moci dělat co se Vám zlíbí. Do té doby zde ve své závistivosti šířené rady beru jako podněcování nenávisti. Horší než "maocetung" je rétorikou Vám rovný komunista, který za pomoci uličního výboru (".... bych nechal vypnout...." - kým?) zatočí s majetky kapitalistů.
Nepojistitelné majetky nekupovat. A soláry jsou z hlediska pojištění vysoké riziko.
Již jsem to tu psal. Najděte si to.
Tak se holt nelze divit, že jste na celou Vámi popisovanou situaci bez sebemenšího vlivu. Pouze křičíte do tmy. Pozor na odvetu oné tmy ;-) bývá to odobné jako hulákání na lesy.
Ještě jsi zapomněl dodat "ruce pryč od dotovaných oze zlodějin", veselý.
Ahoj trolle. Nekrmit.
Doly nejsou ČKD jak je v prvním odstavci, ale OKD jak je dále v textu. (chápu je to tiskové prohlášení konference a kdo ví, zda redakce do textu může zasahovat ..... ale je to blbost)
Jinak pozor s tím traktorem. Viděl jsem fůru panelů které kvůli traktoru či takovémuto sekání byly rozbité.
Držím pěsti aby agrárníci měli co nejméně problémů se zužitkováním své výroby na polích ;-) ať už by příčinou problémů byl distributor, jiný zhrzený výrobce či přímo regulační úřad a jeho nohsledi ......
Zacíleno na dotace....
Místo investic do vylepšení existujících a ověřených technologií, které mohou přinášet naprosto reálný přínos, se cpou peníze do nesmyslů, jejichž reálný přínos k dosažení deklarovaného cíle je zcela marginální a někdy pak celou situaci ještě zhoršuje
Myslíte si snad, že FV panely jsou nějaká experimentální novinka? Vám to nepřijde jako vylepšení existující a ověřené technologie? I tady ne webu fňukají fanatičtí ochránci orné půdy, nezavřelo by jim to náhodou hubu?
Jeden foton udělá buď fotosyntézu, anebo fotoefekt. Obojí najednou nelze.
Pane Novák, v tom je ta genialita agrovoltaiky. Fotony dopadající na pole jsou využity z jednoho procenta a uživí nám celou zeměkouli. A teď k tomu přidáte na těch 20 cm širokých mezích ještě sofistikované hi tech zařízení, které využije to obrovské množství zbylých fotonů a vyrobí elektřinu s účinností 20% (u nás v létě klidně pro celou republiku, mezi obratníky Raka a Kozoroha pak ve světě po celý rok).
Tam kde mají nedostatek půdy/přebytek obyvatelstva už v tom směru intensivně pracují.....
Dobrá, vyjdu z ilustračního obrázku. Naprosto sub-optimálně umístěné panely vygenerují na jednotku instalovaného výkonu podstatně nižší množství energie vzhledem k sníženému celkové osvitu, při stejné nebo dokonce vyšší ceně instalovaných panelů. Možnost pěstování zemědělských plodin jak se zdá je omezena na udržování nízkého travního porostu, jenž kromě zanedbatelného ekonomického přínosu zhoršuje albedo podkladu, což opět zhoršuje efektivitu solárních článků. Stručné shrnutí: ekonomická i technologická kravina, ale když to někdo zadotuje, tak si kapsa libuje!
Akumulačka z jeřábu co pouští závaží do díry v dole. Už mnohokrát vyvrácený koncept, který není použitelný v masovém měřítku. Od určitého výkonu a kapacity to požere samo sebe. I kdybychom retrofitovali všechny všechny naše hlubinné doly touto technologií, na bilanci soustavy se to prakticky nepozná a jenom narveme peníze do cizích kapes.
Peníze vyhozené za podobné libůstky, které "negenerují" CO2 v řádech desítek miliard korun, mohly a mohou být nasměrovány jinam. Například za peníze vyhozené za solární boom mohly být uhelné bloky předělány na IGCC paroplynovky běžící primárně v base loadu. Při stejném dodávaném výkonu a objemu energie poloviční spotřeba uhlí, tady poloviční emise. Za stejné peníze bychom naprosto REÁLNĚ snížili naše emise a případně i přidali nějak CCS technologie, které to celé mohly vylepšit. Místo toho jsme je vyhodili oknem a emise nesnížili ani o gram.
V článku nejsou zmíněny další boty environmentalistické ideologie, třeba biopaliva a další, tak je ani nebudu rozebírat.
Inu, tak stojny budou o metr a půl až dva vyšší. To zase o tolik konstrukci nezdraží. Pak ani kukuřice spodní panel nezastíní. A to, že se v průběhu dne o kousek sníží osvit plodin - je to kvantifikovatelný problém? Aspoň se v letních vedrech nebude tolik vody odpařovat.
Fraunhoferův institut s tím dělal pokusy. Produkci brambor jim to zvýšilo. Právě kvůli nižšímu odparu v létě.
Ochrana orné půdy podle princezny Xénie. Ještě by to šlo vylepšit dvěma kolejemi uprostřed travnatého pásu a trakčním vedením nad nimi...
Tak to je rovnou můžeme nalepit na PHS kolem dálnic a železnic.
S tím nemám nejmenší problém.
Prý účinnost 90 % :-D
Jediné co by bylo rozumné instalovat a bez dotací FTVE na kravíny, vepříny, stodoly a jiné zemědělské budovy apod.
Rvát to na pole a kličkovat mezi tím traktorem je další kravina roku z pera našich IQ pirátů....
Smutné na tom je, že jejich voliči si myslí jak je to skvělé, asi jsme udělali něco hodně špatně při vzdělávání našich dětí...
A rozorat meze to chce.
To už tu jednou bylo.
Vy jste zemědělec? NE? Tak nechte na majitelích pozemků ať si sami rozhodnou co budou na polích pěstovat. Rádců co a jak dělat a agitování do družstev kvůli co nejvyšší rozloze obdělávaného pole to už jsme zde také zažili.
Jestli jste to nepochopil, tak tady nejde vůbec o to, co majitelé chtějí na pozemcích pěstovat, ale na co dostanou dotace. A rozvoj agrivoltaiky čeká na odstranění bariéry, aby mohli zemědělci pobírat současně dotace na zemědělskou půdu a současně na výrobu elektřiny.
Na dotace já Vám kašlu. Nesmyslné hádky o domělé zlodějně neživím.
Mne zajímá jak bude promítnuta do právního prostředí možnost zřizovat takovéto farmy z hlediska stávajících a budoucích územních plánů obcí. Obvykle totiž mimo zastavitelnou oblast obce není možno zřídit ani plot kolem svého pole. Což samozřejmě nahrává nenechavcům. Inu keců tisíc jak co půjde, ale kladivo přijde odjinud.
Kdyby stačilo zapíchat do země dřevěné kůly, nemáte problém. Když ale budou nutné pořádné betonové patky a ocelové traverzy, aby panely nad Vaší kukuřicí (viz výše) neshodil vítr, půjde asi o stavbu trvalou. Ornice je příliš cenná věc, než aby se frontálním hrhr přístupem nevratně znehodnotila aniž bylo jisté, že skutečně vznikne jiný převažující přínos. Být veřejná správa, raději bych to chvíli ještě testoval.
Ivan Novák beton netřeba, na takové "stavby" se používají zemní vruty a ty se dají kdykoliv zase vyšroubovat. S betonem by to bylo nákladnější, pracnější a zdlouhavější.
Doporučuji tuto výtku směřovat do Bruselu.
omlouvám se, reakce na pr.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se