Domů
Elektromobilita
Tesla: Znamená výkonnější čip zároveň kratší dojezd?
Tesla Model 3, zdroj: Tesla
Zdroj: Tesla

Tesla: Znamená výkonnější čip zároveň kratší dojezd?

Tesla ve svých elektromobilech osazuje výpočetně výkonné jednotky pro obsluhu uživatelské obrazovky již od začátku, zprvu se jednalo o ARM počítač na platformě Nvidia Tegra 3. Dnes je na řadě AMD Ryzen. Pojďme se podívat na historii mediálních jednotek (MCU) v elektromobilech Tesla.

Nvidia Tegra 3 - MCU 1

Tento model multimediální jednotky byl osazován do Tesla Model S od prvního roku, kdy přišel na trh, až do roku 2018. Jednalo se o ARM architekturu procesoru, který byl ve své době určen pro středně výkonné tablety a počítače. Celkový tepelný výkon se pohyboval okolo 20 Wattů, čip byl vyráběn procesem 40 nm. Plocha čipu činila 80 milimetrů čtverečních a počet tranzistorů na čipu byl 10 milionů. Čip spolupracoval se 17" full HD obrazovkou a 3G modemem, který zajišťoval mobilní internetovou konektivitu.

Intel Atom - MCU2

Nástupce MCU 1 je označován jako MCU 2. Tato inovovaná jednotka nabízela procesory Intel Atom E8000, zvětšenou eMMC paměť z 8 na 64 GB, Bluetooth, 5 GHz Wifi a hlavně vyšší výpočetní výkon. Ten umožnil funkce, jako je Sentry mode (bezpečnostní režim, kdy auto nahrává dění okolo sebe a v případě narušení spustí alarm a uloží videoklip). Další  dlouho očekávanou funkcí je Dashcam (režim palubní kamery při jízdě) a další funkce. Počet jader na čipu se zvýšil na 4. Tepelný příkon se snížil na 5 Wattů. Použitý výrobní proces je 14 nm.

AMD Ryzen - MCU 3

Na konci roku 2021 přišla firma Tesla s tím, že nová auta budou dodávána s jednotkami MCU 3, které jsou postaveny na platformě AMD Ryzen. Zatím se jedná o největší skok ve výpočetním výkonu. Bohužel se zvýšil i tepelný příkon jednotky a tak je potřeba si odečíst malou část dojezdu. Rozdíl není zásadní, ale oficiálně se hovoří o poklesu v průměru o 2,4 %. Největší úbytek je pro model Y s pohonem všech kol na 20" kolech, a to o 5,4 %. Naopak model 3 s pohonem pouze zadní nápravy se dočkal stejného dojezdu, jako měl tento model s procesorem Intel Atom (MCU 2).

Teplený příkon procesoru povyskočil na 45 Wattů. Největší změna je však v tom, že MCU 3 disponuje dedikovaných grafickým čipem, který je ekvivalentní k Radeon Pro W6600. Ten má udávaný tepelný příkon okolo sta wattů. Tato kombinace čipů a dalších podpůrných periferií je na jedné desce plošných spojů (PCB), která je vodou chlazená.

Počítač autonomního řízení - FSD

Jedná se o speciální počítač s vysokou úrovní stability, redundance a spolehlivosti, který se stará o funkce autonomního řízení. Obsahuje dvě identická jádra, která se starají o vyhodnocování a zpracování obrazových signálů z osmi kamer. Ty jsou umístěné v předním skle, postranních blinkrech, ve víku kufru a B sloupcích.

Tepelný příkon každého jádra je odhadován na 36 Wattů, výrobní proces je 14 nanometrů. Čip byl navržen inženýry v Tesle a vyrábí jej firma Samsung. Počet tranzistorů na čipu čítá 6 miliard kusů a výpočetní výkon 600 miliard operací s desetinnou čárkou za sekundu.

Žijeme v budoucnosti

Překotný vývoj posledních let přináší na trh technické novinky, lze očekávat že plně autonomní automobily se dostanou na trh již v tomto desetiletí.

Spotřebitelé, kteří jsou hladoví po technických novinkách, kladou tlak na stávající výrobce, kteří často naráží na technické limity. Zde lze zmínit například firmu Intel, která slibovala novou generaci procesorů, která se nakonec zpozdila o několik let.

Platnost Moorova zákona, který říká, že se počet tranzistorů na čipu zdvojnásobí každé dva roky, dokazuje, že vývoj technologií, které dnes považujeme za samozřejmost, je opravdu jako z budoucnosti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se