Domů
Obnovitelné zdroje
Victron: Polní test fotovoltaických panelů
fotovoltaický panel, autor: Steve Rainwater
Zdroj: Steve Rainwater

Victron: Polní test fotovoltaických panelů

Nizozemská firma Victron Energy je známý výrobce fotovoltaických panelů, měničů, baterií a další techniky. Působí na trhu již řadu let a její výrobky lze poznat podle charakteristické syté modré barvy. Inženýři z této firmy připravili zajímavé srovnání solární techniky.

Co je srovnáváno?

Různé typy fotovoltaických panelů nabízí různé vlastnosti. V tomto testu jsou srovnávány monokrystalické, polykrystalické, dělené (split cell) a PERC fotovoltaické panely.

Všechny panely jsou umístěny na stejném místě, ve stejné výšce a se stejným sklonem a orientací. Jejich výkon a produkce elektrické energie jsou přepočítané na normovanou hodnotu, aby bylo možné je přímo porovnat. Jednotlivé typy mají normovaný výkon 2,5 kWp. Na stránkách je vidět hlavně množství vyrobené energie jednotlivých typů, ale i aktuální intenzita osvětlení, teplota a rychlost větru. Pro zájemce je uvedená i přesná poloha v podobě souřadnic GPS, testovací sestava se nachází v Rumunsku.

Monokrystalické panely

Aktuální množství energie od začátku testu v březnu roku 2020 je právě 5136 kWh. Mono panely patří k těm nejstarším a nejvíce používaným. Množstvím vyrobené energie předbíhají polykrystalické panely. To je dáno tím, že mají zpravidla vyšší účinnost. Nejčastější rozměr jednotlivých fotovoltaických článků bývá 156 na 156 mm. Tento rozměr však úplně neodpovídá čtverci, protože se články vyrábí z kulatých waferů. Lze je tedy poznat podle zakulacených rohů.

Dělené solární články

Objem produkce elektrické energie je zde za uvedené období nejvyšší a to 5280 kWh. Tento typ je na trhu relativně krátce, jedná se o panel obsahující monokrystalické články, které jsou rozdělené na polovinu, mají tedy rozměry pouze 156x78 mm. Plocha je stejná jako u mono, z toho vyplývá, že těchto poločlánků je zde dvojnásobné množství. Elektricky tento panel představuje dvě paralelně spojené sériové větve těchto poločlánků. Výhoda je v tom, že proud, které tyto články produkují, je poloviční než u článků rozměru 156x156 mm, a ztráty vedením jsou tedy čtvrtinové. Takové řešení nabízí vyšší účinnost panelu.

Polykrystalické panely

Vývojově se jedná o levnější náhradu monokrystalických panelů, nevýhoda spočívá zpravidla v nižší účinnosti. To se odráží i na množství vyrobených kilowatthodin. Produkce je k tomuto momentu pouze 5064 kWh. Polykrystalické panely jsou stále populární volbou a jejich vývoj nezůstává pozadu. Vizuálně je lze odlišit od mono tím, že tvar jednotlivých článků je dokonalý čtverec.

PERC

Název je zkratkou pro Passivated Emitter and Rear Contact (Cell). Vizuálně je nelze rozlišit od jiných typů fotovoltaických článků. Jedná se totiž o typ vnitřní konstrukce. V těle článku je vrstva, která vrací pohlcené fotony zpět tak, aby měly šanci vytvořit další pár volných nosičů a zároveň zajišťuje to, aby volné elektrony na spodní straně článku tolik nerekombinovaly s volnými nosiči opačného náboje.

Výrobně se jedná o složitější typ panelu, avšak s velkým objemem produkce tohoto typu dochází k poklesu ceny. Výhodou této nové konstrukce je vyšší účinnost až o 1 % a lepší výkon za snížené intenzity osvětlení. Objem produkce u toho typu dosáhl ve shodném období 5171 kWh, což je více než u monokrystalických a polykrystalických panelů.

Který typ je nejlepší

To záleží na konkrétní aplikaci, na místních podmínkách a rozpočtu instalace. Z tohoto srovnávacího testu je vidět, že polykrystalické panely mají o 1,5 % menší výtěžnost než monokrystalické. Na druhé straně PERC a panely s dělenými články si vedou lépe oproti monokrystalickým a to o 0,68 % respektive o 2,8 % vyrobené energie. Tím, že jsou panely přepočítány na stejnou plochu a výkon, tak nejde pouze o srovnání účinnosti, ale srovnání opravdové výtěžnosti jednotlivých typů panelů v reálných podmínkách.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Stanislav Hořejší
16. září 2021, 18:01

Dobrý den,

porovnání výroby je sice zajímavé, ale pro všechny by bylo užitečné, kdyby věc byla doplněna o ekonomickou stránku věci, hlavně by bylo zajímavé uvést soudobé ceny (dejme tomu světové, průměrné) za jednotlivé typy/m2 aktivní plochy. Předpokládám, že životnost panelů bude srovnatelná, pokud však ve srovnání mezi nimi dochází k podstaně jiné degradaci výkonu v čase, tak i uvést propočtenou výrobu za běžnou životnost (např. pro pokles výroby na 85 % proti výchozímu stavu [nový panel=100 %]). Jinak je toto porovnání trochu bezzubé, nemůže vést k nějakému racionálnímu chování eventuelních zájemců. Domnívám se, že teprve přepočet "přes peníze" může ukázat, na jaký druh se má uživatel zaměřit, když "přes výrobu" je to skoro jedno.

Vím že jde o obor "ve vznosu", ale na trh se technické novinky dostávají pozvolna, právě proto by, dle mého názoru, měly být ke stávajícím druhům panelů dostupné informace technicko-ekonomické od nezávislého institutu (ne od výrobce). Také se, pokud vím, experimentuje s bifaciálními panely, tak také zahrnout do porovnání tyto typy.

Vím, je to "povzdech", snad by se s dalšími, kteří mají alespoň dílčí informace, mohlo podařit dodělat tu chybějící část...

pr
17. září 2021, 11:29

Samotný údaj o výrobě pro pokles výroby na 85% původní je při cenách lidské práce při montáži panelů jen část střípku a lidé by museli zase přepočítávat aby vypadla ta doba, za kterou je třeba o5 montovat. Ne že by to trojčlenkou nešlo, ale těchto vyšších počtů je schopna pouze omezená část populace.

pr
17. září 2021, 11:45

Zajímavé je tvrzení, že panely jsou přepočítány na stejnou plochu A výkon. Toto tvrzení by stálo za vysvětlení.

Také je zajímavé, že ztráty v pospojování (možná i ve vnitřním odporu samotných článků) ve výrobě činí přes 2,5%. No a aktuální rozdíl ceny panelů ..... spíš možná by mohlo jít o životnost? Jak spolehlivý je dvojnásobný počet propojů? Jaký je vliv oteplení na životnost? Termosnímky za různých podmínek osvětlení by byly dobrou třešničkou na pečeném dortu ;-)

Jaroslav
20. září 2021, 15:31
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se