Domů
Jaderné elektrárny
Projekt fúzního reaktoru ITER bude v důsledku koronaviru zpožděn a zdražen
Experimentální tokamak ITER
Zdroj: ITER

Projekt fúzního reaktoru ITER bude v důsledku koronaviru zpožděn a zdražen

Mezinárodní projekt ITER bude kvůli pandemii koronaviru zpožděn a bude mít vyšší náklady. V loňském roce totiž došlo ke zpoždění dodávek potřebných komponent pro výstavbu zařízení, s čímž je spojené i zvýšení nákladů. Dokončení první fáze projektu, jež byla původně plánována na rok 2025, tak nebude moci být dodrženo. Informoval o tom portál Euractiv.

Na mezinárodním projektu ITER (angl. The International Thermonuclear Experimental Reactor, Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor) se podílí 35 zemí včetně EU, Spojeného království, Švýcarska, Číny, Indie, Japonska, Koreji, Ruska, nebo USA.

EU financuje 45 % projektu, přibližně 5,6 miliard euro (zhruba 142,5 miliard korun). První odhady nákladů na výstavbu (tedy zhruba první fáze projektu) přitom byly odhadovány právě na 5 miliard euro. V současnosti se ovšem tyto náklady odhadují na přibližně 15 miliard euro (381,4 miliard korun).

Zařízení je hotovo ze tří čtvrtin

Projekt lokalizovaný v jižní Francii byl zahájen v roce 2015. Zařízení je v současnosti ve výstavbě, přičemž podle časového harmonogramu projektu mělo být první plazma vytvořeno do konce roku 2025. V červenci 2021 byla podle oficiálních webových stránek část projektu vedoucí k vytvoření prvního plazmatu dokončena zhruba z 74,5 %.

„Harmonogram jsme dodržovali do konce 2019 ale bohužel, jak jistě víte, svět byl zasažen COVID-19. Zatímco jsme během posledních 5 let postupovali měsíční průměrnou rychlostí 0,7 %, v roce 2020 jsme byli schopni dosáhnout pouze 0,35 %. Je tedy jasné, že první plazma v roce 2025 není technicky dosažitelné,“ uvedl Bernard Bigot, generální ředitel ITER, na tiskové konferenci.

Důvodem jsou například zpožděné dodávky součástek z Koreji, jejichž dodací lhůta se zdvojnásobila na zhruba 90 dní. Zpoždění zároveň znamená, že se zvýší i náklady projektu. Detailní informace budou zveřejněné ve zprávě plánované na listopad 2022.

Cílem projektu je vytvoření experimentálního zařízení, jež má prokázat, že fúzní energie může být bezpečným a udržitelným způsobem využívaná na komerční bázi. Tato část projektu, tedy demonstrace plné jaderné fúze, je plánovaná na rok 2035. Podle generálního ředitele Bigota by tento termín i přes nynější zpoždění měl být dodržen.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Omega
22. září 2021, 09:25

No fůze je "svatý grál" výroby elektřiny. Ovšem když vidím složitost daného zařízení (magnety chlazené na -250, rychlé řízení za pomoci změn intenzity magnetického toku...), tak nejsem moc velký optimista.

Předpokládám, že se podaří rozjet fůzi, ale udržet ji tak, aby generovala dny/týdny/měsíce/roky v kuse elektřinu bude technický problém o dva řády těžší.

V tomto směru si myslím, že se spíše prosadí fůze za pomoci laserového stlačování (prostě obdoba zážehového motoru - komprese/expanze/výfuk/vstřik), kde to technicky bude o řád jednodušší a navíc bude mnohem jednodušší udělat technologické přestávky.

Jiří
22. září 2021, 11:08

Na druhou stranu tu máme každých 15 let o 2 řády výkonnější počítače na počítání nestability plasmatu.

Můj favorit jsou stelátory, ale vítězem asi bude Čína a klasický tokamak. Můj tip je, že ukáží demonstraci výroby elektřiny před demonstrací fúze z ITERu kolem poloviny 30. let a v první polovině 40. už budou mít postavenou první komerční.

Omega
22. září 2021, 14:50

Já nejsem takový optimista - tohle není primárně o výkonu počítačů, ale o spolehlivosti všech částí. Největší problém celého řešení je udržet chlazení dlouhodobě stabilně funkční - pokud se někde poruší, tak plazma uteče, a máte na krku složitou opravu. Pokud je to jen testovací prototyp, tak vám to nevadí, ale v provozu by vás to vyřadilo.

Stejně by mě zajímalo, jak mají řešenou tepelnou izolaci mezi magnety a plasmou a jak technicky řeší výpadek jednoho/dvou magnetů.

Zapletal
22. září 2021, 10:24

takovýto projekt se jednak zdržuje a taky prodražuje. Užitek ale žádný nemá, protože lidstvo nebude nikdy termojadernou fůzi využívat komerčně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se