1. Experti selhali při hledání původu radioaktivního znečištění nad Evropou

Mezinárodní experti nebyli schopni zjistit, co způsobilo radioaktivní mrak, který se rozšířil nad území Evropy minulý rok, a vyvolal obavy o jaderném úniku. Uvedly to v pondělí zástupci švédského dozorového úřadu.

Monitorovací stanice zaznamenaly ve vzduchu počátkem loňského října vysoké koncentrace radioaktivního izotopu nad většinou evropských metropolí. Francouzští vědci tehdy brzy po incidentu zveřejnili podezření, že zdrojem znečištění byla nehoda na jaderném zařízení v Rusku, nebo Kazachstánu – obvinění obě země odmítly.

2. Ceny podpůrných služeb v ČR prudce klesají, další pokles mohou způsobit bateriová úložiště

Vedení VVN

Ceny většiny podpůrných služeb, které pro účely udržení stability elektrizační soustavy nakupuje od certifikovaných poskytovatelů provozovatel přenosové soustavy ČEPS, a.s., prudce klesají. Jedinou službou, jejíž cena je dlouhodobě stabilní, je tzv. minutová záloha 5minutová (MZ5). To se však v následujících letech může změnit v důsledku umožnění vstupu bateriovým úložištím na trh s „minutovými službami“

Pokles cen podpůrných služeb v ČR se v minulých letech týkal zejména „pomalejších“ 15minutových služeb. Cena kladné 15minutové zálohy (MZ15+) poklesla mezi lety 2013 a 2018 téměř na polovinu, podobný pokles ceny lze pozorovat také u záporné 15minutové zálohy (MZ15-).

3. Růst ceny emisní povolenky překvapil analytiky, upravili tři měsíce staré predikce

Emise CO2 EU ETS

Analytici oslovení agenturou Reuters podstatně navýšili očekávané průměrné roční ceny emisních povolenek v letošním a následujících dvou letech. Na tento rok očekávají ceny ve výši 11,51 EUR/t, na rok 2019 pak 13,86 EUR/t. Na vině je podle nich zejména přicházející opatření v podobě rezervy tržní stability a ohlášení Velké Británie, že bude účastníkem trhu nejméně do konce roku 2020.

V návaznosti na vývoj na evropském trhu s emisními povolenkami upravují analytici svoje předchozí predikce. Své názory přehodnotili poté, co cena povolenky překročila až 14 EUR/t, přičemž i do budoucna se dá očekávat spíš nárůst ceny než pokles.

4. Získá evropský projekt fúzního reaktoru ITER silného spojence? Účast zvažuje Kanada

Kanada podepsala memorandum o porozumění s ITER Organization s cílem nalézt možné způsoby, kterými by se Kanada mohla podílet na projektu Mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru. Fúzní reaktor, jehož výstavba započala v roce 2010, má být podle současných plánů spuštěn v roce 2025.

Memorandum bylo podepsáno 17. dubna v Paříži. Dohodu podepsali kanadský ministr zahraničního obchodu François-Philippe Champagne a ředitel ITER Organization, Bernard Bigot. K podepsání došlo během kanadské obchodní mise do Francie.

5. Tesla plánuje navýšit produkci Modelu 3 na 6000 kusů týdně

Společnost Tesla plánuje do konce června navýšit produkci svého Modelu 3 na 6000 vyrobených kusů za týden. Cílem je naplnění plánu produkce 5000 kusů za týden. Elon Musk přiznává, že jedním z důvodů současných problémů v produkci bylo jeho podcenění člověka jako pracovní síly a přenechání práce strojům.

Tesla potřebuje navýšit produkci kvůli rychlejšímu uspokojování poptávek a potřebnému zisku kvůli udržitelnosti své produkce. Společnost navýší výrobní kapacitu mimo jiné tím, že přidá směny na montážní lince, výrobě karoserií a v lakovně.

6. Německý ministr energetiky: V horizontu 4-5 let se OZE obejdou bez podpory

Nový německý ministr hospodářství a energetiky, Peter Altmaier (CDU), věří, že v horizontu čtyř až pěti let se nové obnovitelné zdroje energie v Německu obejdou bez podpory. Dodává, že již dnes jejich výstavba stojí zlomek toho co v minulosti. Altmaier to uvedl na energetické konferenci v Berlíně.

„Předpokládám, že obnovitelné zdroje energie v dohledné době, tj. v příštích čtyřech až pěti letech, plně dosáhnou své konkurenceschopnosti a budeme je moci financovat bez dalších dotací,“ uvedl Altmaier v úterý na mezinárodní energetické konferenci v Berlíně.

7. Termín spuštění nové JE Flamanville 3 je v ohrožení kvůli vadným svarům

Nový blok v elektrárně Flamanville, který by měl být dokončený v roce 2018 je prvním z generace III, která má postupně nahradit ty současné (zdroj EDF).

Francouzská EDF minulý týden oznámila, že nalezla kvalitativní odchylky na svarech ve své nově budované jaderné elektrárně Flamanville 3. Elektrárna, která se potýká s odklady uvedení do provozu již od roku 2012, by dle současného harmonogramu měla být spuštěna na konci roku 2018. Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) vyzval EDF, aby provedla další kontroly, ta zatím analyzuje, zda nastalá situace bude mít vliv na plánovaný termín spuštění.

Francouzská energetická společnost EDF, která ve Francii staví nový blok jaderné elektrárny Flamanville, přišla minulý týden s informací, že při kontrole byly nalezeny kvalitativní odchylky u svarů na sekundárním okruhu. Konkrétně bylo identifikováno zhruba 150 svarů, které by nemusely splnit bezpečnostní standardy. Nový blok za 10,5 miliardy EUR má být dle již tak nabitého plánu spuštěn na konci tohoto roku, proto elektrárna prochází v současnosti komplexními bezpečnostními kontrolami.

8. Akcionáři ABB volají po rozdělení firmy

Po vzoru osudu velkých energetických firem v Západní Evropě to vypadá, že může dojít k rozdělení i v případě společnosti ABB. Část akcionářů si přeje rozdělit velký kolos na několik menších, flexibilnějších firem a jako první by se měla oddělit divize energetiky.

Zprávu přinesla agentura Reuters s ohledem na očekávané čtvrtletní výsledky firmy, které budou prezentovány akcionářům ve čtvrtek. Z nich má vyplývat, že největší divize společnosti je zároveň tou nejméně profitabilní. Proto se akcionáři kloní k názoru, že kvůli slabé výkonnosti divize by mělo v rámci celého ABB dojít ke zjednodušení provozu firmy.

9. Německo: Spory ministerstev o moc nad komisí rozhodující o odklonu od uhlí vyřešeny

Uhelný důl Garzweiler, v pozadí uhelná elektrárna Grevenbroich-Frimmersdorf a -Neurath. Zdroj: Tagebau Garzweiler

Německá komise, která má stanovit způsob a horizont odklonu Německa od využívání uhlí v energetice, bude vedena ministerstvem hospodářství a energetiky, ne ministerstvem životního prostředí. Minulý týden to uvedla to německá kancléřka Angela Merkelová na klíčovém zasedání kabinetu.

V rámci koaliční dohody se Křesťanskodemokratická unie (CDU) Angely Merkelové, její sesterská Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU) a Sociálně demokratická strana Německa (SPD) shodli na vytvoření tzv. „Komise pro strukturální změny“, která bude pověřena přípravou akčního plánu pro postupné uzavírání hnědouhelných elektráren. První závěry by měly být známy do konce roku.

10. Úložiště radioaktivních odpadů v Jáchymově bude během několika let zcela zaplněno

Kapacita úložiště radioaktivních odpadů Bratrství u Jáchymova na Karlovarsku je téměř zaplněna. Z celkových prostor tam volná zbývá asi pětina, zaplnit by se měla během několika let. Následně začne proces celkového uzavření jednoho ze tří současných úložišť v Česku, potrvá několik desítek let. ČTK to dnes při návštěvě úložiště řekla Martina Máčelová ze Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO).

„Zatím poslední volný prostor v úložišti je v komoře číslo jedna, kam se vejde ještě asi 40 obalových souborů. Toto místo zaplníme letos. Pak máme v plánu na základě povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost v zadní části vytvořit ještě jednu ukládací komoru a ještě nějakou dobu toto úložiště provozovat,“ řekla Máčelová.

Inovativní technologie

Vědci vyvinuli speciální nanopovlak, se kterým solární panely zachytí o 20 % více světla

Speciální nanovrstva umožňuje zachytit více světla, a tím i zvýšit účinnost solárních panelů. Autoři: K. Dill, D. Ha, G. Holland/NIST

Speciální vrstva složená z tisíců miniaturních skleněných kuliček má podle vědců schopnost významně navýšit množství zachyceného světla ze slunečního záření dopadajícího na solární panely. Nasazení takovéto technologie do výrobního procesu by tak otevřelo další cestu k navyšování účinnosti fotovoltaických panelů.

Za inovativním řešením stojí tým vědců z amerického Národního institutu standardů a technologie (NIST) a nanocentra Marylandské univerzity. Povlak využívá k zachycení světla podobný efekt, který je možný pozorovat, či spíše poslouchat, ve stavbách oválného půdorysu s kopulovitým stropem, jejichž architektura umožňuje velmi dobré síření zvukových vln, kdy je možné zřetelně slyšet šepot i z větších vzdáleností. Pro tento efekt si stavby v angličtině vysloužily název „whispering gallery“ .

Téma

Dostavba Mochovců: Končí příběh československého atomu?

Areál jaderné elektrárny Mochovce. Zdroj: Slovenské Elektrárne

Jedním slovem hrůza. I taková hodnocení zaznívají, když je řeč o stavbě třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce. Původní rozpočet se zdvojnásobil a dostavba dvou reaktorů, které měly být hotové v letech 2012 a 2013, stále není u konce.

Projekt Mochovců v tomto ohledu určitě nevylepšuje pověst historicky úspěšného českého i slovenského jaderného průmyslu, i když jeho možnosti ovlivnit zmiňované základní parametry celé stavby jsou velmi omezené. České a slovenské firmy fungují v Mochovcích jako „pouzí“ subdodavatelé italského Enelu.

V Německu začíná hon za krušnohorským pokladem. Lithia obsahuje pro desítky milionů elektromobilů

Staletí německé těžby v Krušných horách, hned za hranicemi s Českou republikou, skončila se znovusjednocením země v roce 1990. Těžba v tomto regionu by mohla být obnovena s rostoucí poptávkou po vzácných kovech, jako je lithium nebo kobalt, důležitých komponent baterií pro elektromobily. Krušné hory totiž obsahují bohaté zdroje obou surovin.

Dodavatelé již nyní varují, že svět nemá dostatečné zásoby lithia a kobaltu. Produkce elektromobilů by měla navíc v následujících letech narůstat a i Německo má v této oblasti velké plány.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

{"country":"CZE","type":"AREA","to":"2018-04-22","from":"2018-04-15","caption":"Vyroba elekt\u0159iny v tomto t\u00fddnu v \u010cesk\u00e9 republice.","url":"https:\/\/energodock.cz\/energodock\/get_online_generation_data.php","source":"shortcode","start_date":"2018-04-15","end_date":"2018-04-22"}

Energostat: výroba elektřiny v Německu

{"country":"GER","type":"AREA","to":"2018-04-22","from":"2018-04-15","caption":"Vyroba elekt\u0159iny v tomto t\u00fddnu v N\u011bmecku.","url":"https:\/\/energodock.cz\/energodock\/get_online_generation_data.php","source":"shortcode","start_date":"2018-04-15","end_date":"2018-04-22"}

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *