Kategorie

Elektromobilita

Vodík řeší nedostatky elektromobility. Zatím je ale příliš drahý

26. březen 2022Český rozhlasNatura
O vodíku se už řadu let mluví jako o palivu budoucnosti. Tento nejlehčí a nejjednodušší plyn má totiž řadu výhodných vlastností. V poměru k váze obsahuje obrovské množství energie, lze ho využít k vytváření energetických rezerv, užitek najde i v dopravě nebo průmyslu. Kromě úspory emisí nabízí i alternativu k zemnímu plynu, a tedy snížení energetické závislosti Evropy na dodávkách z Ruska.Všechny díly podcastu Natura můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu muj

Jiří Liebreich: Válkou způsobený nedostatek surovin výrazně zpomalí rozvoj elektromobility

15. březen 2022E15.czE15 Cast - byznys, ekonomika, trhy, budoucnost
Nové vydání E15 Magazínu s Elonem Muskem na obálce a podtitulem Jízda budoucnosti se věnuje elektromobilitě. Dostane se Česko mezi přední hráče v elektromobilním průmyslu? A jak rozvoj elektromobility v Evropě ovlivňuje probíhající válka na Ukrajině? O tom v dalším vydání E15 Castu mluvil Nikita Poljakov s redaktorem deníku E15 Jiřím Liebreichem. www.e15.cz

Vodíkové auto je vlastně elektromobil, který potřebuje třikrát více elektřiny

1. březen 2022FOCUS ONFOCUS ON
Vodíkové auto má nevýhodu, že zatímco auta na LPG a CNG se dají v případě potřeby přepnout na benzín, tak vodíkové auto je v podstatě elektromobil. A neumí fungovat na nic jiného než na vodík, takže když dojde vodík, nejede se, říká motoristický novinář Vojtěch Dobeš.

Dalibor Žák 2. díl: Dotovaní elektromobilů je pyramidová hra, která nepotrvá věčně

13. únor 2022Martina Kociánová – pořady Kupředu do minulosti a Rada staršíchSvobodné universum
Protlačování elektromobilů je součástí kampaně, která ekologii ovlivní minimálně, zato důsledky pro ekonomiky evropských zemí budou nedozírné. „Je tady velké riziko, že Evropa ztratí svou konkurenceschopnost ve světě. Myslím, že to je proces, který už probíhá – po evropských technologiích a výrobcích už asi nebude taková poptávka, protože budou drahé a ve světě nekonkurenceschopné,“ říká automobilový novinář Dalibor Žák. 2. díl, 13.02.2022, www.radiouniversum.cz

5: Transformace dopravy: je elektromobilita naše budoucnost?

27. červenec 2021Fakta o klimatu2050
O elektroautech se mluví v poslední době opravdu hodně. My se v páté epizodě zaměříme na detailní srovnání spalovacích motorů a elektromotorů a vyjádříme se ke třem argumentům, které lze v souvislosti s elektromobily často slyšet:  Mají příliš krátký dojezd. Není pro ně vytvořená infrastruktura. Jejich výroba je příliš ekologicky náročná. Dozvíte se, jak by mohla vypadat doprava budoucnosti a také to, proč je důležité přemýšlet nejen nad typem pohonu, ale nad celou řadou dalších věcí – od způsobu, jak stavíme svá sídla, až po normy, na které jsme ve společnosti zvyklí. Host: Oldřich Sklenář (Asociace pro mezinárodní otázky)

Kvůli nové emisní normě budou menší auta neprodejná, elektromobilita není revoluce, říká Jahn

14. červenec 2021DVTVDVTV
„Návrhy, které teď vidíme, by znemožnily vyrábět menší vozy typu Fabie, protože náklady na jejich výrobu by stouply tak, že by byly prakticky neprodejné,” říká o chystané emisní normě Euro 7 člen představenstva Škoda Auto Martin Jahn. Přechod k elektromobilitě podle něj bude v případě tuzemské automobilky postupný. „Spalovací motory si Škoda musí kvůli trhům jako Rusko nebo severní Afrika udržet delší dobu, dieselů ale bude dál ubývat. Je před námi pár těžkých let, po roce 2025 ale bude elektromobilita mnohem příjemnější,” dodává.

Elektromobily zlevní, do Česka se dostane vlna elektroaut z Evropy

9. červen 2021Hospodářské novinyHospodářské noviny
Fotovoltaika je nyní v Česku nejlevnější způsob výroby energie z obnovitelných zdrojů, soláry v posledních letech zlepšují svou pošramocenou pověst. Pořizovací cena elektromobilů půjde v Česku dolů společně s tím, jak bude elektroaut přibývat. Začnou se do Čech dovážet z okolních států Evropy. Do roku 2030 jich bude víc než aut se spalovacími motory, zaznělo v diskusi HN o čisté energetice.

Elektrickým autem stovky kilometrů? Jde to i v Česku

23. březen 2021Novinky.czPo asfaltu
Dá se v Česku jezdit elektromobilem dál než „kolem komína” i mimo hlavní trasy? A potřebujete při tom schopnost auta nabíjet baterii stejnosměrným proudem na vysokovýkonné nabíječce? To všechno se dozvíte v prvním díle podcastu Po asfaltu.

LIVE: Jan Fousek – Elektromobilita a energetika

26. září 2020Sev.en EnergyEnergetický podcast
Vítejte u třetího dílu energetického podcastu, který byl nahrán v rámci festivalu Praha Září. V této epizodě si povídáme s Janem Fouskem, z Asociace pro akumulaci energie a věnujeme se hlavně o budoucnosti elektromobility, udržitelných zdrojů a o zjednodušování ekologických otázek. Uslyšíte také o tom, co je zelený vodík, jak se v současnosti vyrábí a jak by jeho výroba měla vypadat v budoucnosti. Mimo jiné si povídáme i o startupech v oblasti obnovitelných zdrojů, které jsou v mnoha ohledech specifické. V rozhovoru také uslyšíte, jak efektivně přemýšlet o investicích, které se dělají pro dalších 40 let a jak takové investice mohou ohrožovat „černé labutě”.  

LIVE: Jakub Ditrich o elektrokolech

26. září 2020Sev.en EnergyEnergetický podcast
V druhé epizodě z festivalu Praha Září si povídám s Jakubem Ditrichem, evangelistou elektrokol. Jakub se věnuje elektrokolům přes 12 let a mluví o tom, že elektrokola nejsou novou sportovní vymožeností, ale naopak jde o základní dopravní nebo přepravní prostředek. V rozhovoru uslyšíte o historii kol, jejichž vynález nedávno oslavil dvousté výročí. Také uslyšíte o tom, jak si stojí Česko v globálním měřítku, co se týče elektrokol. Jakub Ditrich také mluví o unikátním postavení Číny v prodeji a nákupu elektrokol. A Samozřejmě si povídáme i o roli elektrokol v udržitelnosti, mobilitě a jaký mají význam z hlediska energetiky.