Kategorie

Klima

Emise skleníkových plynů stále rostou

10. duben 2022Český rozhlasLeonardo Plus
Mezinárodní panel pro změnu klimatu vydal tento týden novou zprávu, ve které dává doporučení, jak tento negativní trend účinně zvrátit. Doporučení vědců se týkají všech sektorů od energetiky přes zemědělství po budovy i změny spotřebitelských návyků. Víc v Leonardu Plus s klimatologem Radimem Tolaszem a odborníkem na ekosystémový management a přírodní zdroje Petrem Havlíkem. Moderuje Štěpán Sedláček.

Konec fosilních paliv: jak se v příštích letech promění evropská energetika?

3. březen 2022Radio Prague InternationalKarbon (CZ)
Pokud chce Evropa výrazně snížit množství vypouštěných emisí, neobejde se to bez razantních změn v sektoru energetiky.

Švihlíková: Zbytečně démonizujeme fosilní paliva. Zajistí ale, že nepůjdeme z blackoutu do blackoutu

26. leden 2022Český rozhlasŘečí peněz
Vysoká inflace trápí nejen Českou republiku. Na vině jsou mmo jiné rostoucí ceny primárních komodit a energií, zejména pak plynu. „Roste sice podíl obnovitelných zdrojů, jenomže ona roste i celková spotřeba energie,“ vysvětluje Ilona Švihlíková, prorektorka Vysoké školy obchodní v Praze.

České lesy k ochraně klimatu nepřispívají. Více oxidu uhličitého vypustí, než zadrží

18. prosinec 2021Český rozhlasStudio Leonardo
Výsadba stromů a ochrana lesů je proto jedním z nástrojů ve snaze zmírnit globální oteplování. Milan Svoboda z České zemědělské univerzity vysvětlí, že je v globálním měřítku důležitější chránit stávající pralesy a ze dřeva vyrábět věci pro dlouhodobé využívání. Moderuje Štěpán Sedláček.

Češi vnímají změnu klimatu jako hrozbu, ne příležitost, říkají mladé delegátky z Glasgow

4. listopad 2021Seznam ZprávyCheckpoint
Na sever Spojeného království se na klimatický summit sjely desítky tisíc lidí z celého světa. „Je to příležitost se setkat a porovnat zkušenosti, ukázat, že se na klimatu pracuje, “ říkají české delegátky za mladou generaci.Nic menšího než „zachránit planetu Zemi“. Takový je podle mnohých úkol klimatického summitu Organizace spojených národů COP26. Na tom se sešly desítky tisíc lidí – politiků, diplomatů, novinářů i aktivistů. A mezi nimi Barbora Kvasničková a Kristina Šůsová z Programu mladých delegátů do

Jan Rovenský (Greenpeace): Rozhovor o klimatickém aktivismu, práci v uhelné komisi a dekarbonizaci České republiky

14. říjen 2021Fakta o klimatu2050: Bonusové epizody
Jan Rovenský pracuje jako energetický expert v Greenpeace. Ptali jsme se ho tedy na dvě oblasti spojené s klimatem, které se jeho práce týkají. Na klimatický aktivismus a na dekarbonizaci energetiky. V první části rozhovoru si povídáme o tom, co je to vlastně klimatický aktivismus a jak vypadá Janova práce v Greenpeace. Možná vás nepřekvapí, že přivazování se k rypadlům v uhelných dolech je opravdu jen zlomek Janovy pracovní náplně. Jan byl zároveň členem Uhelné komise (poradní orgán Ministerstva průmyslu a

Peněz je dost, ale politikům chybí vůle řešit klimatické otázky

29. září 2021RespektTýdeník Respekt
Čtvrtý díl podcastové série o nejmladší generaci, která jde k volbám

Boj s klimatickou krizí je nový komunismus. S ochranou životního prostředí nemá nic společného, říká Topolánek

27. září 2021Mirek Topolánek, Michal PůrTOPOL SHOW
V nové epizodě Topol Show se Mirek Topolánek s Michalem Půrem soustředili převážně na otázky energetiky i na to, jaký vliv na ně bude mít výsledek německých parlamentních voleb. „Němci jsou jediný národ ochotný se obětovat pro jakési vyšší dobro. Skončí to tak, že sice přežijí, ale zchudnou, energeticky vysají své okolí, nás nevyjímaje, a budou závislejší na Číně a Rusku. Ostatně plynovod Nord Stream 2 je jen takové pokračování paktu Molotov – Ribbentrop,“ hodnotí nekompromisně situaci Topolánek.

Konec normálu: Jak ovlivní klimatická změna náš každodenní život?

27. srpen 2021Radio Prague InternationalKarbon (CZ)
Nesnesitelná vedra, nedostatek vody v krajině, lesní požáry, ale zároveň také častější povodně. To všechno jsou projevy klimatické změny, které můžeme pozorovat i Česku nebo v Německu. Na co dalšího se musíme připravit? Jaké dopady bude mít klimatická krize v následujících dekádách? A jak to ovlivní náš každodenní život? To je téma pro další díl česko-německého klima-podcastu Karbon.

Zpráva OSN: Změna klimatu se děje, ale ještě není pozdě

11. srpen 2021Český rozhlasPodcast Vinohradská 12
Lidstvo stojí podle nové zprávy OSN pár kroků od chvíle, kdy dopady globálního oteplování budou nezvratné. Co se musí stát, aby se planeta vyhnula klimatické katastrofě? Před jakými možnostmi vývoje stojíme? Hostem Vinohradské 12 je meteoroložka a klimatoložka Taťána Míková.