Kategorie

Ropa

EU zakáže dovoz ruské ropy. Zkrachují české rafinerie?

4. květen 2022Deník.czDeník.cz - Evropa pro Čechy
Evropská komise ve středu dopoledne oznámila ve Štrasburku, že EU ukončuje dovoz ruské ropy. Pro země jako Slovensko, Maďarsko a Česko to může znamenat poměrně zásadní problém.

Michal Šnobr o konci ruské ropy v EU: Má to háček! A Putina to tlačí dávat slevy

4. květen 2022Epicentrum Blesk Zpráv - Pavlína Horáková a Markéta VolfováEpicentrum
Ceny energií letí vzhůru a pohled na jejich vyúčtování vyráží dech nejen Čechům. Rusko minulý týden odstřihlo Polsko a Bulharsko od zemního plynu. Evropská komise navrhuje do konce roku zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie. Burza se zmítá v panice, ale jsou to domácnosti a firmy, které se staly rukojmími celé situace. Jak Česko obstojí v energetické krizi? Jak by nás zasáhl zákaz ruské ropy? V Epicentra Blesku odpovídal minoritní akcionář skupiny ČEZ Michal Šnobr.

Po uhlí přijdou sankce na ruskou ropu. Měli bychom razantně přitvrdit, připouští eurokomisařka

11. duben 2022Český rozhlasDvacet minut Radiožurnálu
Evropské unii trvalo dva dny, než se shodla na pátém balíku protiruských sankcí. V čem jsou mezi členskými zeměmi rozdíly v názorech na to, jak ruské vedení potrestat za invazi na Ukrajinu? Koho a jak nově schválené sankce zasáhnou? Vladimír Kroc se ptal místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové.

Tomáš Pergler: Konec ruské ropy? Nemusí nás bolet tolik, jak se zdá

4. duben 2022Seznam ZprávyDvě minuty
Základní otázka samozřejmě zní, jak se pokud možno vyvarovat cenového šoku. Ten je navíc dvojsečný.. . .Archiv všech glos najdete zde, další podcasty Seznam Zpráv tady.Poslouchejte nás také ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo na Podcasty.cz.Naše články, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@firma.seznam.cz. Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram Sezna

Chceme ruskou ekonomiku poškodit? Nekupujme od Moskvy ropu a plyn, přestaňme doma topit, radí ekonom

7. březen 2022Český rozhlasPro a proti
Ruská ekonomika se potýká s důsledky sankcí včetně vyloučení některých ruských bank z mezinárodního platebního systému SWIFT. „Eliminace Ruska od SWIFTu je jedním kamínkem v mozaice už platných sankcí. Jsme v druhém týdnu této tragické události a každý krok, který agresorovi znepříjemňuje život, je důležitý,“ věří expert Evropského hospodářského a sociálního výboru při EU Petr Zahradník. Ekonom České spořitelny Michal Skořepa vítá, že Evropa má vůli dále sankce prohlubovat.

Na trhu může brzy chybět ruská ropa. Nahradit ji nebude snadné a cena může dál růst

3. březen 2022Hospodářské novinyHospodářské noviny
Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Cena ropy Brent za týden od začátku ruské invaze na Ukrajinu vyskočila o pětinu a je nejvyšší od roku 2014. Navzdory tomu, že zatím nedošlo k omezení těžby, panují na trhu obavy z možného budoucího vývoje – ať už jde o stabilitu dodávek nebo dopady případných dalších sankcí na ropný byznys. Rusko přitom patří spolu se Spojenými státy a Saúdskou Arábií mezi trojici největších těžařů – na světové produkci se podílí zhruba osmi procenty. Pokud by takové množství zmizelo z trhu, ne

S plynem a ropou z Ruska kupujeme i válku. Musíme se zaměřit na úspornost a obnovitelné zdroje

1. březen 2022Český rozhlasPodhoubí
Fosilní paliva jsou v klimaticky šetrné Evropě sice na ústupu, závislost na ruském dovozu je i tak velká. Zemní plyn měl být berličkou při přechodu na obnovitelné zdroje energie jakožto flexibilní zdroj, který umí vykrývat případné výpadky. Na druhé straně obchodního vztahu je Rusko, které na vývozu paliv staví svoji ekonomiku. Jak do rozehrané partie vstupuje konflikt na Ukrajině?

Pavel Švagr (SSHR ČR): Státní hmotné rezervy se chystají na krizi. Zatím ropa teče jako obvykle

24. únor 2022Seznam ZprávyAgenda
Ruská ropa do Česka zatím stále proudí bez omezení, říká předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. V případě, že dojde ke změně, má stát vlastní zásoby na 94 dní. Občan nic nepozná, věří Švagr.Všichni velcí hráči na trhu s pohonnými hmotami jsou v pohotovosti. Od dnešního dne musí totiž dvakrát denně hlásit Správě státních hmotných rezerv aktuální stav zásob v produktovodu i v zásobách. Právě dnešním dnem totiž předseda SSHR Pavel Švagr aktivoval skupinu NESO – národní organizaci pro společný po