Kategorie

Vodík

Topolánek: Díra, kdy nebudeme mít vlastní elektřinu, se bude zvětšovat

11. duben 2024Seznam ZprávyAgenda
Pokud skončí uhelné elektrárny kvůli ztrátám ještě před koncem této dekády, skončí i těžba hnědého uhlí. Do problémů to dostane teplárny, protože jejich přestavba na náhradní paliva vázne kvůli neschválené investiční podpoře.Všechny tři domácí hnědouhelné firmy upozorňují, že se jim přestává vyplácet výroba elektřiny z uhlí. Největší hráč ČEZ označuje za zlomový bod rok 2027, skupina Sev.En Energy zvažuje zavření svých elektráren Počerady a Chvaletice už v příštím roce.Pokud firmy zavřou elektrárny, nevypla

Ještě větší klimatická krize, než jsme čekali

11. duben 2024Deník NStudio N
Rok 2023 byl nejteplejší v historii systematického měření a s horkým začátkem jara je jasné, že první měsíce letošního roku v tomto trendu pokračují. Nebylo by to tak divné, přece jen žijeme v době globálních klimatických změn. Jenže teplota roste v posledních měsících výrazně rychleji, než vědci a vědkyně čekali. Proč se na začátku dubna potíme ve třiceti stupních? A máme se proč děsit? Ptáme se vědeckého novináře Petra Koubského.

Křetínský couvá z uhlí v Německu a na Slovensku, má slíbené slušné odškodné

4. duben 2024Seznam ZprávyČteme vám Seznam Zprávy
Článek Jiřího Nádoby. V Německu končí dvě Křetínského elektrárny kvůli státem nařízenému útlumu uhlí a odeznění plynové krize. Na Slovensku se provoz přestává ekonomicky vyplácet. Pro českého miliardáře z toho kouká odškodné.V přepočtu 44 miliardy korun mají dostat německé doly a elektrárny LEAG z holdingu Daniela Křetínského. Peníze mu už před lety slíbila vláda v Berlíně jako odškodné za útlum uhelných provozů, což je proces, který se po dvou nejistých letech energetické krize znovu rozbíhá.Celý článek čt

Dana Drábová: Jádro je prazdroj veškeré energie 1/2

3. duben 2024BH SecuritiesOffline Štěpána Křečka
Dana Drábová je předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a místostarostkou Pyšel. Dále je držitelkou tří doktorátů a byla jí udělena medaile za zásluhy I. stupně. Se Štěpánem si v podcastu Offline povídali nejen o jaderné energetice a budoucím vývoji našeho energetického mixu, ale také o možných dopadech potenciálního jaderného konfliktu za současně napjaté geopolitické situaci.

Klimarádi: Někdy je třeba překročit zákon, aktivismus posunul debatu o hnědém uhlí

3. duben 2024Český rozhlasPodhoubí
Projekt Klimarádi vyrůstá z prostředí Klimatické žaloby, která už pět let adresuje nejvyšší státní instituce. Žaloba je namířena na Vládu České republiky a čtyři ministerstva a vyjadřuje nespokojenost s nesouladem mezi klimatickými závazky a proklamacemi na jedné straně a se skutečným politickým jednáním příslušných orgánů. Klimarádi se průtahy ve sporu rozhodli využít působením zdola a propojením světa práva a vzdělávání s klimatickou změnou.Všechny díly podcastu Podhoubí můžete pohodlně poslouchat v mobil

Do spuštění komunitní energetiky zbývá pár měsíců, významná část legislativy ale stále chybí

25. březen 2024Hospodářské novinyPodcasty HN
Největší zájem o komunitní energetiku zatím projevují obce. Již se kvůli tomu obrací na Asociaci komunitní energetiky ČR či dodavatelské a poradenské firmy, s nimiž se na legislativní novinku připravují. V praxi se komunitní energetika spustí v červenci letošního roku. Efektivnímu sdílení elektřiny pomohou i zařízení inteligentního řízení spotřeby, která některé firmy nabízí.

Solární elektrárny pořád jedou, dotací na ně bude dost. Jen pozor na montážní firmy

25. březen 2024Hospodářské novinyHospodářské noviny
Ranní brífink Martina Ehla: Orlen Unipetrol chystá stavbu největší české solární elektrárny. S kolegou Viktorem Votrubou rekapitulujeme dosavadní vývoj solární energetiky v Česku a díváme se do budoucna.

Záklasník: Elektřina z uhlí se už nevyplatí, ale čím ho nahradit? Musíme se rozhodnout už letos

22. březen 2024Český rozhlasChyba systému
Evropa je nejrychleji se oteplujícím kontinentem na světě. Konstatuje to zpráva Evropské agentury pro životní prostředí, podle níž klimatická rizika ohrožují nejen ekosystémy, vodní zdroje nebo zdraví obyvatel, ale také energetickou bezpečnost. „Ta není jen o tom, že jste schopen každou chvíli rozsvítit. Má i aspekt udržitelnosti, tedy že nerozsvítím na úkor někoho, kdo za 20 let už rozsvítit nebude moci,“ vysvětluje odborník na energetiku Martin Záklasník.Všechny díly podcastu Chyba systému můžete pohodlně

Předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné: Nevíme, do kdy budeme těžit, ani kdy máme skončit

21. březen 2024Radio ProstorRadio Prostor: Inspirativní rozhovory i zajímavosti z vysílání
V dnešní době, kdy se svět potýká s klimatickými změnami a hledá cesty k udržitelné budoucnosti, se setkáváme s otázkami, jak vyvážit potřebu ekologické šetrnosti s realitou ekonomické efektivnosti. V rozhovoru s Pavlem Tomkem, předsedou dozorčí rady společnosti Sokolovská uhelná, jsme v Prostoru pro dva například prozkoumali, jak se tento energetický gigant snaží najít odpovědi na otázky uprostřed energetické transformace.

Michal Šnobr: Jsme na pokraji propasti. V energetice potřebujeme v podstatě totalitní řízení

14. březen 2024Vysoké napětíVysoké napětí
V energetice jsme došli na okraj propasti a nyní musí být definitivně stanoven jasný řád a rozvrh odchodu uhelných elektráren. V podcastu Vysoké napětí to řekl analytik a minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr. Debata o dostavbě jaderných bloků se týká horizontu možná dvaceti nebo třiceti let, Česko ale v tuto chvíli neví, jak pokryje spotřebu v blízkém období pěti let. V této době je podle něho v energetice třeba direktivních, a v uvozovkách až totalitních rozhodnutí.