Domů
Přenos elektřiny
Ministr Síkela: Ukrajině jsme předali devět generátorů, které místním pomohou se zvládnutím zimy
Ad
Stožár Dunaj provozovatele přenosové soustavy ČEPS
Zdroj: ČEPS

Ministr Síkela: Ukrajině jsme předali devět generátorů, které místním pomohou se zvládnutím zimy

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci se Správou státních hmotných rezerv (SSHR) a Českou elektroenergetickou soustavou (ČEPS) zajistilo devět generátorů na pomoc Ukrajině. Nejvýkonnější z nich je schopen vyprodukovat energii dostatečnou například pro udržení provozu menší nemocnice či zajistit dodávky vody. Zbývající generátory zabezpečí provoz desítek přímotopů pro lidi v ubytovacích centrech, kteří byli kvůli ruské agresi donuceni opustit své domovy.

Kvůli ruskému agresorovi, který si za svůj válečný cíl vybral energetickou infrastrukturu, čekají obyvatele Ukrajiny zdaleka nejhorší Vánoce od konce druhé světové války. Naší povinností, ale i strategickou nutností, je jim pomoci, říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: Proto jsme na začátek zajistili devět generátorů ze státních zásob, kde ten největší může udržet v provozu i menší nemocnici.

Společnost ČEPS na výzvu MPO poskytla ze své zásoby generátor o výkonu 450 kVA.

Jsme velmi rádi, že můžeme přispět na pomoc Ukrajině, která čelí nelehké situaci při zajišťování dodávek elektřiny svým obyvatelům. Generátor o výkonu 450 kVA může zajistit elektronickou energii pro napájení menší nemocnice s nezbytnými, život udržujícími přístroji nebo umožnit provoz až 180 přímotopů,“ uvedl předseda představenstva ČEPS Martin Durčák.Je to náš další humanitární dar a věřím, že tyto elektrocentrály aspoň trochu pomohou lidem na Ukrajině přečkat opakované výpadky elektrické energie,“ doplňuje předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Zajistit poptávaná zařízení a součástky není snadné. Hlavním důvodem jsou výrobní kapacity a časová náročnost výroby některé této techniky. Česká republika bude i nadále hledat cesty k zajištění dalších nezbytných zdrojů tepla, elektřiny a techniky pro obnovu a zajištění provozu energetické soustavy Ukrajiny.

Intenzivně pracujeme také na tom, abychom zajistili obyvatelům Ukrajiny další pomoc od českých soukromých firem a já věřím, že to brzy dotáhneme,“ říká ministr Síkela s tím, že cílem ruské agrese je vyhnat lidi ze své rodné země.

Prostřednictvím Business klubu Ukrajina, který MPO založilo, lze poskytnout Ukrajině nadbytečné, aktuálně nevyužívané zdroje tepla a elektrické energie. S Ministerstvem zahraničních věcí pak ministerstvo jedná o tom, že by část dodávek na Ukrajinu byla financována z prostředků humanitární pomoci pro rok 2023.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jan Stehlik
20. prosinec 2022, 13:45

To je prostě válka . Nevyhýbá se civistum.

Pavel K
20. prosinec 2022, 14:33

To, co tvrdíte, jsem v rychlosti nenašel. Našel jsem ale jiný článek, cituji:

"V Chersonu prodávají chléb z humanitárních balíčků OSN označených „not for sale“. Pod rouškou humanitární pomoci rozdávají shnilou zeleninu a prošlé konzervy – zdá se, že z bytů vyrabovaných „osvoboditeli“ z Ozbrojených sil Ukrajiny. Počet těch, kteří opustili město kvůli Kyjevem vyhlášené evakuaci, je přitom poměrně malý. Proč obyvatelé Chersonu zůstávají ve svých domovech a mají ještě možnost vzdorovat?"

To považujete za pravdu? Myslíte, že "západní" novináři, kteří tam působí, by o tom neinformovali?

Vím, že se nemá argumentovat "ad hominem", ale u Vašeho zdroje bych byl velmi obezřetný. Nevěřil bych, dokud by to nepotvrdil jiný zdroj.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se