
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu. Autoři ji dnes představili na tiskové konferenci.
Podle autorů studie je ale podmínkou zrychlení povolování výstavby kvalitní prostředí pro financování záměrů, dostatek flexibility a rozumné nastavení trhu s emisními povolenkami.
Aktuální plán rozvoje české energetiky, takzvaný Národní klimaticko-energetický plán (NKEP) vláda schválila v prosinci 2024. Autoři pracovali ve studii se čtyřmi modelovými scénáři. V nich se soustředili na možné přínosy rychlejšího rozvoje moderní energetiky, ale také rizika spojená s pomalejším rozvojem.
První scénář předpokládá, že v některých oblastech stát dokonce přidá další bariéry v povolování výstavby OZE, bez větší provozní podpory a bez zvýšené podpory zavádění akumulace a flexibility. Druhý scénář zahrnoval rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů v souladu s cíli schváleného NKEP. V daném scénáři je cílem dosáhnout hodnot plánovaného rozvoje především větrných a solárních zdrojů. Třetí scénář se soustředil na znatelně rychlejší budování obnovitelných zdrojů nad rámec cílů národního plánu. V posledním scénáři autoři pracovali s komplexní modernizací, kdy s rychlejším rozvojem navíc využívá dodatečných možností akumulace, flexibility a elektrifikace průmyslu.

Ze studie vychází, že stagnace zelené energetiky ohrozí konkurenceschopnost české ekonomiky. V ČR by méně zelené energie znamenalo silovou cenu elektřiny v přepočtu o 792 korun na megawatthodinu dražší než v Německu v roce 2035. Naopak rozvoj obnovitelných zdrojů by mohl přinést úsporu 20 terawatthodin zemního plynu.
Mezi českou legislativu, která urychluje využívání obnovitelných zdrojů energie patří Lex OZE I s povolováním elektráren v nezastavěném území bez nutné změny územního plánu. Dále Lex OZE III, čímž se vytvořily podmínky pro rozvoj akumulace a chytré flexibility. Mezi poslední novelu patří Lex Plyn v dubnu schválený vládou, který zahrnuje posouzení vlivu na krajinný ráz již v rámci procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA).
Národní klimaticko-energetický plán vymezuje základní body rozvoje takzvané zelené politiky a snižování emisí v ČR. Plán počítá například se zvýšením podílu obnovitelných zdrojů energie na spotřebě ze současných 18 procent na 30 procent nebo s odklonem od uhlí nejpozději do roku 2033. Investice do roku 2030 by měly činit až 2,8 bilionu korun.
Mohlo by vás zajímat:
Spolek založený s cílem podporovat rozvoj OZE, bateriových úložišť a elektromobility, jejiž zakládajícími členy je např. solární asociace, asociace pro akumulaci a baterie a další napsal studii, ve které podporuje rozvoj OZE. Jak překvapivé.
Tak určitě. Elektřinu zlevní deseti až stamiliardové investice potřebné pro stabilizaci el. soustavy kvůli svinčíku, který tam dělají OZE
Bláboly staré panimámy.
Max v ostrovním provozu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se