Domů
Teplárenství
V ČR je stále až 250.000 kotlů nejnižší emisní třídy, od podzimu budou zakázané
Kotlíkové dotace

V ČR je stále až 250.000 kotlů nejnižší emisní třídy, od podzimu budou zakázané

Teplárenství
6 komentářů
3. květen 2024, 12:13
ČTK

V České republice je stále až 250.000 kotlů nejnižší emisní třídy, jejichž provoz bude od letošního září zakázaný. Už nyní je přitom zřejmé, že značnou část z nich provozovatelé nestihnou vyměnit. Pokuty za vytápění neekologickým kotlem mohou dosahovat až 50.000 korun, a to opakovaně. Upozornila na to Asociace podniků topenářské techniky. Firmy připomněly, že do konce srpna budou moci domácnosti požádat o dotaci na ekologické systémy vytápění.

Letošní výměna kotlů nejnižší emisní třídy, tedy kotle nesplňující parametry třetí a vyšší emisní třídy, se bude týkat minimálně každé dvacáté domácnosti v Česku. Podle statistik ministerstva životního prostředí je nyní v provozu asi kolem 150.000 takových kotlů, podle odhadů asociace je však konečné číslo v praxi až o 100.000 vyšší. Od 1. září bude jejich provoz zakázaný.

Firmy v této souvislosti upozornily, že domácnosti mohou na výměnu starého kotle na pevná paliva využít dotaci od státu. O tu však bude možné požádat pouze do konce srpna.

Dotace mohou lidé využít na výměnu starých kotlů za nové ekologičtější zdroje, například tepelná čerpadla, kotle na biomasu a další. I přes blížící se termín ukončení příjmu žádostí však není nutné s výběrem konkrétního zařízení spěchat. „Naštěstí je možné samotnou žádost podat i ve chvíli, kdy víme jen typ systému, který chceme do budoucna zvolit. Tedy například tepelné čerpadlo. Projekt, instalaci, montáž a zprovoznění pak mohu vyřídit v následujících 24 měsících,“ uvedl Vojtěch Formánek ze společnosti Master Therm.

Domácnosti ovšem v takovém případě budou muset překlenout období mezi vyřazením starého kotle a instalací nového zdroje alternativním způsobem vytápění, například krbovými kamny. Formánek zároveň upozornil, že při výběru konkrétního typu se vyplatí spíše nespěchat, zejména pak u tepelného čerpadla, protože jen posouzení vhodnosti a následný výběr odpovídajícího typu včetně projektové dokumentace je záležitostí několika týdnů.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Pravoslav Motyčka
4. květen 2024, 13:58

Naprosto nesmyslný článek stát si myslí ,že každý kdo měl starý kotel bude na dotace kupovat kotel na dříví nebo tepelné čerpadlo jenže tak to nefunguje , velká část lidí ty kotle prostě vyměnila za jiné kotle na uhlí tj. kotle 3 a vyšší třídy. Je to totiž celkově nejlevnější. Kotlů II a nižších tříd je dnes v reálném provozu jen málo , protože už se nevyrábí cca 12 let pokud před 12 ti lety byl jejich průměrný věk 8 let , tak dnes je 20. Takže většina z nich je už dávno vyřazena.

Jan Veselý
4. květen 2024, 18:59

Stát má za povinnost řešit kvalitu ovzduší. A problém smradlavých domkářů je fakt zásadní. V tomhle případě se na to jde metodou cukru (dotace) a biče (zákazy, pokuty). Těch starých kotlů se prostě třeba se zbavit. Jeden takový kotel, provozovaný za referenčních podmínek (nominální výkon, kvalitní palivo, dost spalovacího vzduchu), má emise škodlivin cca 40x vyšší než moderní automat. Když v něm topí prase tak klidně i 1000x vyšší. Těchhle relativně málo kotlů může za většinu znečištění.

Proto stát rozdává peníze a zakazuje. A kdo doteď ten kotel nevyměnil, může nadávat jenom sám sobě do hlupáků a do lenochů.

Pravoslav Motyčka
5. květen 2024, 00:59

Ano stát dotuje , nejdříve dotoval kotle na dřevo , plyn , uhlí , tepelné čerpadlo. Pak upustil nejdříve o uhlí pak od plynu nějaký čas i od TČ země /voda ( to se do toho vložil ministr se svojí prudkou inteligencí ) Krásný chaos. Přitom ani kotle na dřevo nejsou udržitelné z hlediska klimatické hysterie , protože to ,že ten les za 100 let zase vyroste je k ničemu , pro růst CO2 v atmosféře v příštích 25 letech , které jsou podle "odborníků" kritické. Je to stejné jako pálit uhlí. a stát to vesele dotuje.

Ve skutečnosti jediné co si zasloužilo dotace byly tepelná čerpadla , protože přes 70% tepla je z okolního prostředí a emisní faktor výroby el. energie prudce klesá v čase. Všechny ostatní zdroje se k vytápění RD nehodí , protože emitují škodliviny do okolí. Do budoucna je neudržitelné i pálení dřeva v nejmodernějším kotli ne kvůli CO2 a proto ,že není možné domy vytápět dřevem toho dřeva je totiž málo a když přijde -20° bude málo elektřiny. takže řešením jsou hybridní zdroje TČ a k tomu kotel na pelety , se systémem dálkové ovládání a automatického samo-zapálení. To je jedna z cest jak vytápět domy za cca 25 let. A to jen proto ,že je to levnější než vybudovat podlahové topení a dům dobře zateplit.

Tomáš Foldyna
5. květen 2024, 14:52

"a k tomu kotel na pelety" - no výroba pelet taky není žádné velké "EKO". Takže bych až tak neomezoval jaký má být ten druhý kotel.

Pepa Kalivoda
6. květen 2024, 06:57

Pálit dřevo není to same jako uhlí. Drevo by stejne zetlelo a oxid uhličitý by se dostal do atmosféry. Uhlí tuhle vlastnost nemá, hezky si leží pod zemi a co2 neuvolňuje.

Martin P
6. květen 2024, 10:15

Souhlas.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se