Domů
Energetika v ČR
H. Králové se hodlá odvolat proti rozhodnutí o výjimce pro Elektrárny Opatovice
Elektrárna Opatovice nad Labem - kogenerační uhelná elektrárna

H. Králové se hodlá odvolat proti rozhodnutí o výjimce pro Elektrárny Opatovice

Hradec Králové se hodlá odvolat proti výjimce z emisních limitů, kterou společnosti Elektrárny Opatovice (EOP) povolil Krajský úřad Kraje Vysočina. Město se tak přidá ke Královéhradeckému kraji, který své odvolání proti udělené výjimce oznámil v úterý. Novinářům to dnes řekl primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek (ODS). Výjimka z emisních limitů je pro rtuť a oxidy dusíku.

Kraj požaduje, aby elektrárna co nejdříve přešla z uhlí na zemní plyn, nebo plnila závěry o nejlepších dostupných technikách pro velké spalovací zdroje, dříve než do šesti, respektive osmi let, jak stanovuje výjimka. „Budeme požadovat zhruba poloviční dobu. Budeme tlačit na to, aby přeměna paliva EOP z uhlí na plyn proběhla rychleji,“ řekl Hrabálek. U emisí rtuti by to podle něj znamenalo zkrácení doby výjimky z šesti let na tři roky.

Problematika emisních limitů pro EOP je podle Hrabálka citlivá věc, protože teplo z EOP proudí do 80 procent hradeckých domácností a ve hře je především cena tepla. Vše je podle něj nutné komplexně posoudit, přičemž město by se mělo chovat racionálně a ne aktivisticky.

„Pokud bychom nutili EOP, aby s okamžitou platností zavedly taková opatření, aby dodržely emisní limity, mohlo by to znamenat, že buď nebudou EOP schopny tyto limity dodržet a ukončí dodávku tepla, nebo, a to je pravděpodobnější, náklady na zařízení na zachytávání emisí by promítly do ceny tepla,“ řekl.

Ve druhém případě podle něj hrozí, že by cena tepla v Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi mohla stoupnout i několikanásobně.

Hrabálek je spolu s primátorem Pardubic a starostou Chrudimi členem dozorčí rady EOP. Své postavení v čele města a v orgánu EOP jako střet zájmů nevidí. „Primátor Hradce Králové je v dozorčí radě proto, aby měl dostatečné a kvalitní informace pro to, aby mohl ve prospěch svého města zasáhnout,“ řekl. V dozorčí radě EOP v minulosti za Hradec Králové zasedali i Hrabálkovi předchůdci.

Krajský úřad Kraje Vysočina ve svém rozhodnutí schválil upravený návrh opatovické elektrárny na etapizaci přechodu části kotlů z uhlí na plyn, případně o úpravu stávající technologie, a to na dobu šesti a osmi následujících let. Úřad v Jihlavě případ řeší proto, že v březnu ministerstvo životního prostředí rozhodlo o podjatosti pardubického krajského úřadu a spis postoupilo Krajskému úřadu Kraje Vysočina. Rozhodnutí o výjimce vydal Krajský úřad Kraje Vysočina 27. srpna.

Elektrárna v Opatovicích nad Labem, která je v okrese Pardubice, zajišťuje dodávky tepla do Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a do přilehlých obcí, celkem jde asi o 61.000 domácností, nemocnic, škol a podniků. Vyrábí rovněž elektřinu. Opatovickou elektrárnu provozuje skupina Energetický a průmyslový holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského.

ry gcm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Martin Hajek
12. září 2021, 19:51

Zajímavé je, že Hnutí DUHA s výjimkou ve schválené podobě souhlasí. Odvolávat se tedy bude zřejmě jen Kraj a Město Hradec Králové. Co k tomu dodat, snad jen že kdyby hloupost nadnášela...

Ivan
8. září 2021, 13:52

Jestli pak dotčený obyvatelé chtějí raději čistější vzduch nebo relativně levné teplo.

Martin Hajek
12. září 2021, 19:49

Ve skutečnosti mají samozřejmě obojí.

Arimatejský
9. září 2021, 09:05

Obyvatelé by se chtěli zbavit teplarenskych pijavic a platit jen nezbytné náklady vlastní kotelny, ne dividendy EPH nebo odměny vyzirkum z dozorčí rady včetně pana primátora.

Arimatejský
9. září 2021, 09:06

Obyvatelé by se chtěli zbavit teplarenskych pijavic a platit jen nezbytné náklady vlastní kotelny, ne dividendy EPH nebo odměny zbytečným lidem z dozorčí rady včetně pana primátora.

Martin Hajek
12. září 2021, 19:50

A víte že ta ta teplárna v Hradci je už pár let ve ztrátě?

Josef
8. září 2021, 21:53

Jak je vidět Fialova ODS se skutečně dala na zelenou ideologii a její primátor Hradci králové Alexandr Hrabálek torpéduje moderní teplárnu, která je mimo město a absolutně jeho obyvatele nijak neobtěžuje a dává jim teplo za relativně slušné ceny, když ta teplárna přejde na plyn lidé v HK zaplatí akorát o polovinu ceny za teplo více a emise CO2 když započteme těžbu v Rusku zůstanou stejné. Potápět si výtopnu pro vlastní obyvatele, aby jim zdražilo vytápění bytů před volbami, tak to už chce řádný kus politické debility....

luboš
9. září 2021, 09:11

V různých výrobcích dovážíme různé množství rtuti ze zahraničí k nám. Například zdroje světla z Asie. Nikdo množství rtuti neeviduje a nikde se nezveřejňuje. Občas zveřejní informace sdružení typu "České matky" jako upozornění co může jejich děti trvale poškodit na zdraví, ale jinak zdechl pes.Pokud není informace na internetu,tak nebezpečí neexistuje. Elektrárna Opatovice má smůlu, že informace musí zveřejnit. Lidé se nudí a hledají smysl života ve vyhledávání informací a boji za demokracii. Jsem starší člověk a smysl života vidím v něčem jiném. Když jdu večer kolem kavárny a vidím za oknem dvojice za stolem, každý hledí nebo klove do telefonu a nebaví se s partnerem, tak to je pro mě k pláči.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se