Se současnou přeměnou energetických sektorů na celém světě v podobě budování solárních a větrných elektráren se stále více pozornosti upírá na technologie akumulace energie. Podle nového modelu vědců z britské Královské univerzity v Londýně budou již v roce 2030 lithium-iontové baterie nejlevnější možností akumulace elektrické energie pro většinu aplikací.

S rostoucím podílem intermitentních obnovitelných zdrojů, tedy zejména solárních a větrných elektráren, jejichž výroba závisí na aktuálním počasí, na výrobě elektrické energie se akumulace energie stává stále významnější. Již desítky let jsou nejlevnější technologií akumulace elektrické energie pro intervaly v řádu jednotek až desítek hodin přečerpávací vodní elektrárny. To by se však mělo v blízké budoucnosti změnit.

Vědci z Královské univerzity v Londýně sestavili nový model pro devět různých technologií a více než desítku možností jejich nasazení. Model, pro který vědci využili data z více 30 různých studií, popisuje, jak by se měly vyvíjet sdružené náklady (LCOS – levelized cost of storage) jednotlivých technologií do roku 2050. Již v roce 2030 by dle závěrů vědců měly být nejlevnější technologií pro většinu aplikací lithium-iontové baterie.

„Zjistili jsme, že lithium-iontové baterie kráčí ve stopách solárních panelů z krystalického křemíku. Lithium-iontové baterie byly dříve drahé a vhodné pouze pro okrajové aplikace, ale nyní jsou vyráběny v tak velkých objemech, že jejich cena klesá výrazně rychleji než u konkurenčních technologií akumulace,“ říká Iain Staffell, spoluautor modelu z Královské univerzity v Londýně.

Jednotlivé technologie akumulace jsou vhodné pro různé aplikace, a to zejména v závislosti na době, po kterou jsou schopny dodávat výkon, počtu nabíjecích a vybíjecích cyklů za rok nebo rychlosti, se kterou jsou schopny reagovat.

Jak by se měly vyvíjet nejvhodnější technologie v závislosti na požadované délce vybíjení a počtu cyklů za rok, zobrazuje následující obrázek.

Zatímco v současné době jsou nejvhodnější technologií pro většinu aplikací přečerpávací vodní elektrárny, do 20 let by je na tomto postu měly vystřídat lithium-iontové baterie. PHES - přečerpávací vodní elektrárny, CAES - akumulace do stlačeného vzduchu, Li-ion - lithium-iontové akumulátory, VRFB - vanadové redoxní průtočné baterie, Flywheel - setrvačníky, Hydrogen - vodík. Zdroj: sciencedirect.com
Zatímco v současné době jsou nejvhodnější technologií pro většinu aplikací přečerpávací vodní elektrárny, do 20 let by je na tomto postu měly vystřídat lithium-iontové baterie. PHES – přečerpávací vodní elektrárny, CAES – akumulace do stlačeného vzduchu, Li-ion – lithium-iontové akumulátory, VRFB – vanadové redoxní průtočné baterie, Flywheel – setrvačníky, Hydrogen – vodík. Zdroj: sciencedirect.com

„Osobně jsem byl vždy celkem skeptický vůči využití lithium-iontových baterií pro stacionární úložiště, ale když přijde na sdružené náklady akumulace – investice, náklady na provoz a nabíjení, dobu životnosti technologie, účinnost a pokles výkonnosti – lithium-iontové baterie kombinují klesající náklady s dostatečnou výkonností, aby dominovaly většině aplikací v energetice,“ říká k závěrům studie její hlavní autor a výzkumný pracovník univerzity Oliver Schmidt.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *