Tennet startuje pilotní projekt zaměřený na využití elektromobilů ke stabilizaci přenosové soustavy

DomůAkumulace energieTennet startuje pilotní projekt zaměřený na využití elektromobilů ke stabilizaci přenosové soustavy

Společnost Next Kraftwerke a nizozemská společnost Jedlix spolupracují na společném pilotním projektu, ve kterém se využijí baterie elektromobilů k poskytování sekundární regulace výkonu.  Za projektem stojí německo-nizozemský provozovatel přenosové soustavy TenneT.

TenneT chce vyzkoušet, zdali je možné sekundární regulaci výkonu zajistit novými cestami, které zahrnují i baterie elektromobilů. Projekt začne počátkem roku 2019 a poběží dva roky.

Teoretický nápad na stabilizaci přenosové soustavy pomocí baterií elektromobilů není nic nového.  Nyní se ale ukáže v praxi, jaké možnosti nabízí elektromobilita v budoucnu. V následujících dvou letech se chystají Next Kraftwerke a Jedlix poskytovat sekundární regulaci výkonu pomocí elektrického vozového parku a chytrého nabíjení od Jedlixu.

Jedlix propojuje svůj systém s dálkově ovládanou jednotkou Next Box, která patří společnosti Next Kraftwerke. Ta může ovládat vozový park pomocí centrálního systému. Tento způsob zaručuje oboustranný přístup k datům v reálném čase.

Elektromobil Tesla model S.

Finanční pobídky pro uživatele

Uživatelům bude tato služba představena skrze aplikaci, kterou Jedlix poskytne všem vlastníkům elektromobilů v Nizozemsku. Pokud uživatelé poskytnou elektromobil k dispozici, dostanou v rámci tohoto pilotního projektu náležité finanční ohodnocení. Elektromobil připojený k Jedlix platformě bude analyzován kvůli zjištění preferencí majitele a vhodnému nabíjení.

Na základě informací o uživatelském nastavení vozu, datech z jízd a informací z nabíjecích stanic je Jedlix schopen vytvářet průběžné prognózy o dostupném výkonu pro přenosovou soustavu. Společnost Next Kraftwerke poté bude využívat tyto prognózy pro zajištění hladkého chodu přenosové soustavy.

„Tento pilotní projekt přinese zásadní inovace ve způsobu, jak mohou domácnosti propojené se soustavou přispívat k zajištění stability. Jsme velice rádi, že tento převrat začínáme právě my, a taky, že můžeme přinést nové příjmy domácnostem,“ uvedl CEO Next Kraftwerke Paul Kreuztkamp.

Zdroj úvodního obrázku: ec.europa.eu

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují