USA: V Nevadě má vyrůst největší solární elektrárna fungující i v noci (video)

DomůElektrárny ve světěUSA: V Nevadě má vyrůst největší solární elektrárna fungující i v noci (video)

V americké Nevadě by podle plánů společnosti SolarReserve měla vyrůst největší koncentrační solární elektrárna na světě. Projekt Sandstone má mít výkon 2000 MW a možnost vyrábět elektřinu i v noci. Výstavba koncentrační elektrárny má v přepočtu vyjít na 122 mld. Kč (5 mld. USD).

Ještě před několika lety čelily projekty koncentračních solárních elektráren kritice pro svoji vysokou cenu a omezenost provozu pouze ve dne. S postupným vývojem v oblasti ukládání tepla do roztavených solí se situace mění a začínají se tak objevovat nové projekty. Jedním z nich je i plánovaná elektrárna od společnosti SolarReserve, která má vyrůst v  Nevadě.

Výkon jako jaderná elektrárna

SolarReserve pro svůj nový projekt s názvem Sandstone hodlá využít celkem 10 koncentračních věží se 100 000 koncentračními zrcadly. Instalovaný výkon takto rozsáhlého systému má dosáhnout 2 GW, což podle společnosti odpovídá spotřebě cca 1 milionu amerických domácností. V současnosti tak jde o největší projekt koncentrační solární elektrárny na světě. Instalovaný výkon je srovnatelný s vodní elektrárnou na Hooverově přehradě, nebo větší jadernou elektrárnou s několika bloky.

Výdaje na výstavbu zařízení se odhadují na 5 miliard USD, což je při současném kurzu přibližně 122 miliard Kč. V současné fázi projektu se investor snaží vybrat nejvhodnější lokalitu. Prozatím jsou ve výběru dvě místa v Nevadě a finální rozhodnutí o lokalitě má padnout do půl roku. Zařízení má po výstavbě zabírat mezi 15000 – 20000 akry (48,5 – 81 km2) půdy.

Splečnost SolarReserve plánuje vybudovat největší projekt koncentrační solární elektrárny na světě. Zdroj: SolarReserve

Ukládání solární energie do roztavených solí

Hlavní výhodou projektu oproti jiným solárním zařízením je možnost vyrábět elektřinu i v noci. Technologie využívá nádrží na roztavené soli, do kterých se během dne ukládá tepelná energie. V nočních hodinách se uložená energie využívá pro ohřev vody a výrobu páry, která následně vyrábí elektřinu pomocí parní turbíny (jako v klasických elektrárnách). Díky tomu je elektrárna schopna dodávat elektřinu po 24 hodin denně.

Společnost SolarReserve má v USA s koncentračními elektrárnami již zkušenosti. V lokalitě Tonopah provozuje elektrárnu s názvem Crescent Dunes o instalovaném výkonu 110 MW. Toto zařízení vzniklo díky státní podpoře ze strany amerického ministerstva energetiky (Energy Departement). Podpora měla formu státní garance za půjčku ve výši 737 mil USD.