Domů
Elektrárny ve světě
Dánsko plánuje offshore park s nejlevnější větrnou energií na světě

Dánsko plánuje offshore park s nejlevnější větrnou energií na světě

Švédská státem vlastněná společnost Vattenfall vyhrála tendr na stavbu větrného parku v Dánsku, který bude vyrábět nejlevnější elektřinu na světě, co se týče offshore větrných elektráren. Větrný park Horns Rev 3 by měl být zprovozněn v roce 2017 se sjednanou cenou 10,31 euro centů za kilowatthodinu, což je o 32 % méně než v posledním projektu větrného parku v Dánsku.

Další snižování nákladu v rámci offshore větrných elektráren se očekává s omezováním dotací, kdy by do konce desetiletí ceny měly klesnout pod 10 centů/kWh z přibližně 12,5 centu/kWh v minulém roce.

„S významným snížením nákladů na výstavbu offshore větrného parku Horns Rev 3 se Dánsko zapisuje do historie využívání větrné energie“ tvrdí Rasmu Helveg Petersen dánský ministr energetiky a stavebnictví a dodává „nízká cena není dobrá jen pro samotné Dánsko, ale také pro mezinárodní přechod na „zelenou“ energetiku.

Park bude poskytovat levnější energii než dosavadní vybudované větrné elektrárny v tuzemsku i zahraničí a pomůže severské zemi dosáhnout cíle pokrytí 50 % spotřeby z větrných elektráren do roku 2020.

Větrná energie se v roce 2014 v Dánsku podílela 39 % na celkové spotřebě, což je nejvíce na světě.

Společnost Vattenfall se svojí nabídkou předčí cenu 14,07 centů/kWh (15,15 centů/kWh v cenách roku 2015), kterou účtuje společnost Dong Energy za vyrobenou energii v Anholtském offshore větrném parku.

Nicméně cena dohodnutá se společností Vattenfall je stále více než třikrát vyšší než tržní cena silové elektřiny v severských zemích, která v roce 2017 činí 2,8 centu/kWh. Tento rozdíl musí dánští spotřebitelé zaplatit v rámci dotací, které znamenají, že dánské domácnosti momentálně platí nejvyšší cenu elektřiny v Evropě před druhým Německem.

Pokud bude dohoda schválena parlamentem, park bude v roce 2020 moci vyrábět elektřinu pro 450 tisíc domácností.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se