Domů
Obnovitelné zdroje
Equinor a Vårgrønn vybudujív Severním moři plovoucí větrné elektrárny
Offshore větrný park
Zdroj: Kim Hansen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Equinor a Vårgrønn vybudujív Severním moři plovoucí větrné elektrárny

Norská ropná společnost Equinor a energetická společnost Vårgrønn plánují společně vybudovat větrné farmy v Severním moři. Firmy chtějí vybudovat plovoucí větrné elektrárny ve dvou oblastech, které k tomu vláda Norska vytyčila. Firmy nyní mohou podat žádosti o licence pro konkrétní projekty, které bude státní správa Norska následně schvalovat.

Norsko vyznačilo dvě oblasti v Severním moři pro větrné elektrárny

Společnost Vårgrønn se zaměřuje na výstavbu a provoz obnovitelných zdrojů energie na severských trzích. Vårgrønn je z 69,6 % vlastněn firmou Eni, italskou ropnou společností, a z 30,4 % norskou energetickou firmou HitecVision, a je výsledkem jejich snah přesunout své aktivity směrem k obnovitelné energetice.

Norská vláda v Severním moři vyznačila dvě oblasti, které otevřela vybudování jak plovoucích, tak i klasických offshore větrných elektráren s instalovaným výkonem až 4,5 GW. Norská vláda očekává, že v roce 2020 budou investice do větrných offshore elektráren mnohem vyšší než do plynárenství a ropného sektoru.

V současnosti probíhá povolovací proces pro projekty do dvou oblastí pro větrné projekty. Equinor a Vårgrønn plánují podat společnou žádost norské státní správě o možnost vybudovat plovoucí větrnou farmu Hywind Tampen v oblasti Utsira Nord v norském Severním moři.

„Severní moře má jedny z nejlepších větrných podmínek na světě. Plovoucí větrná elektrárna v Utsira Nord by mohla být dalším projektem, který by posunul industrializaci plovoucích větrných elektráren a vytvořit nové příležitosti pro norský průmysl,“ uvádí Paal Eitrheim, ředitel nových energetických řešení ve společnosti Equinor.

Equinor chce i nadále snižovat náklady o desítky procent

Podle analytiků jsou plovoucí větrné elektrárny v Norsku bez podpory stále ztrátové. Tisková zpráva společnosti Equinor hovoří o tom, že se od projektu Hywind demo z roku 2009 do projektu Hywind Scotland z roku 2017 podařilo snížit kapitálové náklady na MWh o 70 %. Cílem projektu Hywind Tampen je podle slov Equinor snížit náklady o dalších 40 %.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Michal Mazgal
1. únor 2022, 23:04

Je to super, těším se až Velká Británie začne modernizovat generátory na supravodivé. Vodík který bude masově vyráběn bude užit k výrobě supravodičů a to zřejmě Velká Británie ví a nikomu to nepoví.

Pavel
11. květen 2021, 12:12

Zvláštní je, že v Norsku chtějí budovat plovoucí elektrárny, když mají spoustu prostoru na pevnině s naprosto vynikajícími větrnými podmínkami.

Emil
11. květen 2021, 12:38

Protože ani v řídce obydleném Norsku se hromadné budování větrných elektráren na pevnině neslučuje s jejich představami o ochraně přírody, a tyto elektrárny jsou často terčem protestů místních obyvatel. Dokonce se v Norsku chystá zavedení speciální daně z větrných elektráren, jejíž výnosy půjdou obcím, u kterých větrné elektrárny stojí. Tato daň má zlepšit jejich přijetí u místních. Na moři ty elektrárny lidem zatím tolik nevadí.

Milan Vaněček
11. květen 2021, 12:56

"dokonce se v Norsku chystá zavedení speciální daně..." to je pro někoho něco hrozného, pro mě ale samozřejmý požadavek obcí na jejichž katastru VtE stojí na podíl na zisku z její výroby elektřiny.

blaha.p
11. květen 2021, 13:05

Norsko chce budovat offshore elektrárny z několika důvodů, oproti onshore mají několik výhod a to je vyšší účinnost (z 1 GW instalovaného výkonu získáte u onshore elektrárny 2 TWh/rok, u offshore elektrárny jsou to 4 TWh/rok, samozřejmě můžete na moři postavit mnohem větší větrníky aktuálně se chystají větrníky o výkonu 15 MW = 60 GWh elektřiny za rok. Hlavně Norsko moc VTE nepotřebuje má svoje vodní elektrárny, jen pro představu VTE vyrobily v Norsku minulý rok 9 TWh, vodní elektrárny 135 TWh

Jan Veselý
11. květen 2021, 15:58

A jen tahle akce je dalších 20 TWh/rok navíc. O to více mají pojištění proti suchým rokům a větší manévrovací prostor pro kšeftování s volnými kapacitami.

blaha.p
11. květen 2021, 16:59

VTE v Severním a Blatském moři se stanou v budoucnu obrovským zdrojem EE pro celou Evropu, bude to základní zdroj EE v zimě. Offshore elektrárny zde budou produkovat stovky TWh/rok, které budou proudit do celé Evropy včetně ČR.

Jan Veselý
11. květen 2021, 17:57

Tipnul bych spíše tisíce TWh/rok.

Josef
13. květen 2021, 22:37

Norům klesá vývoz el. energie, ( asi ne letos kvůli počasí) protože tam roste sektor EV a tepelných čerpadel. Navíc nemají problém s regulací sítě a mají ohromnou délku pobřeží VTE jsou pro ně dobré zdroje a samozřejmě ryby si stěžovat nemohou a proto staví na moři....

energetik
11. květen 2021, 13:23

"Norská vláda očekává, že v roce 2020 budou investice do větrných offshore elektráren mnohem vyšší než do plynárenství a ropného sektoru."

Očekávají to zpětně?

Rosatomne
11. květen 2021, 23:15

Norsko může být velkým vývozcem EE. Naopak útlum se očekává u Frantíků, kterým budou dožívat jejich JE. Jedině by to tam pořádně rozjeli s OZE, což není vyloučené.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se