Domů
Obnovitelné zdroje
Equinor a Vårgrønn vybudujív Severním moři plovoucí větrné elektrárny
Zdroj: Kim Hansen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Equinor a Vårgrønn vybudujív Severním moři plovoucí větrné elektrárny

Norská ropná společnost Equinor a energetická společnost Vårgrønn plánují společně vybudovat větrné farmy v Severním moři. Firmy chtějí vybudovat plovoucí větrné elektrárny ve dvou oblastech, které k tomu vláda Norska vytyčila. Firmy nyní mohou podat žádosti o licence pro konkrétní projekty, které bude státní správa Norska následně schvalovat.

Norsko vyznačilo dvě oblasti v Severním moři pro větrné elektrárny

Společnost Vårgrønn se zaměřuje na výstavbu a provoz obnovitelných zdrojů energie na severských trzích. Vårgrønn je z 69,6 % vlastněn firmou Eni, italskou ropnou společností, a z 30,4 % norskou energetickou firmou HitecVision, a je výsledkem jejich snah přesunout své aktivity směrem k obnovitelné energetice.

Norská vláda v Severním moři vyznačila dvě oblasti, které otevřela vybudování jak plovoucích, tak i klasických offshore větrných elektráren s instalovaným výkonem až 4,5 GW. Norská vláda očekává, že v roce 2020 budou investice do větrných offshore elektráren mnohem vyšší než do plynárenství a ropného sektoru.

V současnosti probíhá povolovací proces pro projekty do dvou oblastí pro větrné projekty. Equinor a Vårgrønn plánují podat společnou žádost norské státní správě o možnost vybudovat plovoucí větrnou farmu Hywind Tampen v oblasti Utsira Nord v norském Severním moři.

„Severní moře má jedny z nejlepších větrných podmínek na světě. Plovoucí větrná elektrárna v Utsira Nord by mohla být dalším projektem, který by posunul industrializaci plovoucích větrných elektráren a vytvořit nové příležitosti pro norský průmysl,“ uvádí Paal Eitrheim, ředitel nových energetických řešení ve společnosti Equinor.

Equinor chce i nadále snižovat náklady o desítky procent

Podle analytiků jsou plovoucí větrné elektrárny v Norsku bez podpory stále ztrátové. Tisková zpráva společnosti Equinor hovoří o tom, že se od projektu Hywind demo z roku 2009 do projektu Hywind Scotland z roku 2017 podařilo snížit kapitálové náklady na MWh o 70 %. Cílem projektu Hywind Tampen je podle slov Equinor snížit náklady o dalších 40 %.

Komentáře

(10)

Pavel

11. květen 2021, 12:12

Zvláštní je, že v Norsku chtějí budovat plovoucí elektrárny, když mají spoustu prostoru na pevnině s naprosto vynikajícími větrnými podmínkami.

Emil

11. květen 2021, 12:38

Protože ani v řídce obydleném Norsku se hromadné budování větrných elektráren na pevnině neslučuje s jejich představami o ochraně přírody, a tyto elektrárny jsou často terčem protestů místních obyvatel. Dokonce se v Norsku chystá zavedení speciální daně z větrných elektráren, jejíž výnosy půjdou obcím, u kterých větrné elektrárny stojí. Tato daň má zlepšit jejich přijetí u místních. Na moři ty elektrárny lidem zatím tolik nevadí.

Milan Vaněček

11. květen 2021, 12:56

"dokonce se v Norsku chystá zavedení speciální daně..." to je pro někoho něco hrozného, pro mě ale samozřejmý požadavek obcí na jejichž katastru VtE stojí na podíl na zisku z její výroby elektřiny.

blaha.p

11. květen 2021, 13:05

Norsko chce budovat offshore elektrárny z několika důvodů, oproti onshore mají několik výhod a to je vyšší účinnost (z 1 GW instalovaného výkonu získáte u onshore elektrárny 2 TWh/rok, u offshore elektrárny jsou to 4 TWh/rok, samozřejmě můžete na moři postavit mnohem větší větrníky aktuálně se chystají větrníky o výkonu 15 MW = 60 GWh elektřiny za rok. Hlavně Norsko moc VTE nepotřebuje má svoje vodní elektrárny, jen pro představu VTE vyrobily v Norsku minulý rok 9 TWh, vodní elektrárny 135 TWh

Jan Veselý

11. květen 2021, 15:58

A jen tahle akce je dalších 20 TWh/rok navíc. O to více mají pojištění proti suchým rokům a větší manévrovací prostor pro kšeftování s volnými kapacitami.

blaha.p

11. květen 2021, 16:59

VTE v Severním a Blatském moři se stanou v budoucnu obrovským zdrojem EE pro celou Evropu, bude to základní zdroj EE v zimě. Offshore elektrárny zde budou produkovat stovky TWh/rok, které budou proudit do celé Evropy včetně ČR.

Jan Veselý

11. květen 2021, 17:57

Tipnul bych spíše tisíce TWh/rok.

Josef

13. květen 2021, 22:37

Norům klesá vývoz el. energie, ( asi ne letos kvůli počasí) protože tam roste sektor EV a tepelných čerpadel. Navíc nemají problém s regulací sítě a mají ohromnou délku pobřeží VTE jsou pro ně dobré zdroje a samozřejmě ryby si stěžovat nemohou a proto staví na moři....

energetik

11. květen 2021, 13:23

"Norská vláda očekává, že v roce 2020 budou investice do větrných offshore elektráren mnohem vyšší než do plynárenství a ropného sektoru."

Očekávají to zpětně?

Rosatomne

11. květen 2021, 23:15

Norsko může být velkým vývozcem EE. Naopak útlum se očekává u Frantíků, kterým budou dožívat jejich JE. Jedině by to tam pořádně rozjeli s OZE, což není vyloučené.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.