Domů
Obnovitelné zdroje
GE Renewable Energy dodá komponenty pro obří solární elektrárnu v Turecku
Zdroj: GE Renewable Energy
Zdroj: GE Renewable Energy

GE Renewable Energy dodá komponenty pro obří solární elektrárnu v Turecku

Turecká společnost Kalyon vybrala GE Renewable Energy jako dodavatele pro elektrárnu Karapinar II s celkovým výkonem 1080 MW. GE Renewable Energy přitom již v Turecku uvedla do provozu první fázi elektrárny s výkonem 267 MW. Elektrárna Karapinar se zároveň řadí mezi první instalace solárních stanic Flexinverter od GE mimo americké území.

Společnost GE Renewable Energy minulý týden oznámila, že byla vybrána společností Kalyon k dodání své technologie Flexinverter pro tureckou solární elektrárnu Karapinar. Ta má ve fázi II-A disponovat výkonem 270 MW a ve fázi II-B výkonem 810 MW.

Dodávka zahrnuje návrh, projektování, projektový management, správu staveniště a uvedení do provozu. Podle plánu by měla být druhá fáze elektrárny v provincii Konya zprovozněna do prosince příštího roku.

 „Jsme rádi, že můžeme s GE spolupracovat na tomto obrovském projektu obnovitelné energie v Turecku. Odborné znalosti společnosti GE v oblasti sluneční energetiky zajistily, že jsme již úspěšně společně zprovoznili 267 MW výkonu. Brzy se chystáme začít s uváděním do provozu fází II-A a B (celkem s 1 080 MW výkonu). Navzdory pandemii společnost GE dodala vybavení a umožnila dosažení komerčního provozu podle plánu,“ uvedl jeden ze členů představenstva společnosti Kalyon Energy.

GE Renewable Energy již dokončila zprovoznění technologie Flexinverter v první fázi elektrárny Karapinar o výkonu 267 MW. Flexinverter (dříve známý jako solární stanice LV5+) je integrované kontejnerové řešení, které kombinuje solární invertor, transformátor vysokého napětí a volitelnou prstencovou hlavní jednotku. Pro GE přitom tento projekt představuje první instalaci technologie Flexinverter mimo USA.

10 GW solárů během deseti let

Solární elektrárna Karapinar je součástí prvního tureckého solárního tendru, který v roce 2017 zahájilo Ministerstvo energetiky. Značně se má podílet na rozvoji obnovitelných zdrojů v zemi. Podle IEA by v Turecku mělo být v letech 2017 až 2027 uvedeno do provozu 10 GW solárních elektráren.
 „V Turecku existuje obrovský potenciál pro solární energetiku, který lze využít pomocí chytrých řešení. Ty pomohou integrovat tento přírodní zdroj energie do sítě spolehlivým způsobem v průmyslovém měřítku. Jsme nadšeni, že můžeme na těchto projektech spolupracovat se společností Kalyon, a těšíme se na další příležitosti ke zvýšení podílu obnovitelné energie v Turecku,“ řekl Prakash Chandra, generální ředitel společnosti Renewable Hybrids.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Zbyněk Poisl
28. září 2021, 09:33

A budeme dál oteplovat planetu slunečním zářením! FVE mají totiž menší albedo než zemský povrch velmi snadno se ohřívají na teploty vysoko nad průměr Země! Takže zvyšují absorpci tepla a vytvářejí tepelné ostrovy ze kterých snadno vznikají tornáda. Pročpak asi vzniklo jedno právě nedaleko velké solární elektrárny na JM?

Lukas
28. září 2021, 09:43

Slusna konspiracia. Pan zrejme ani len netusi o com hovori a pocul to niekde pri pive. Este tu o cipovani a chemtrails...

Martin W.
28. září 2021, 09:43

Tak to by se mela zakazat tmava stresni krytina, tmava auta a chodit pouze v bilych habitech. Takova by byla budoucnost pokud bychom poslouchali nevzdelane lidi jako vy.

Zbyněk Poisl
28. září 2021, 10:56

Děkuji Vám za nálepku "nevzdělanec!" Od Vás to obzvlášť potěší! Je totiž úžasné, když někdo na webu má jiný názor a najde se člověk, který je přesvědčený, že je to názor nevzdělance, aniž by o vzdělání či vzdělanosti svého soka měl jakoukoliv povědomost! Čí názor je ten správný nebo je blíže pravdě totiž nezáleží ani na mně ani na Vás. To ukáže reálná budoucnost, což ovšem bude mít dalekosáhlé následky především pro příští generace. Lidstvo se chová nezodpovědně vůči svým následovníkům, což je sobecké a zavrženíhodné!

Martin W.
28. září 2021, 18:52

Souhlasim s Vami ze to ukaze cas. Zatim prosim odkazte na zdroj vaseho tvrzeni o vzniku tornad. Ono je totiz snadne placnout na internetu kdejakou blbost a nemit to podlozene fakty ze... to totiz delaji konspiratori a nevzdelanci.

Zbyněk Poisl
28. září 2021, 19:00

Zdrojem je fyzika atmosféry, meteorologie, klimatologie atd. Je s podivem, že po mně chcete odkazy a studie, ale od těch, kteří tvrdí, že se planeta otepluje následkem CO2 nic takového nepožadujete a bezhlavě tomu věříte stejně jako tomu, že tepelné ostrovy nemají souvislost se vznikem destruktivních meteorologických jevů. Prostě si jen vybíráte to, co se Vám hodí do krámu. To je pochopitelné a dělají to hlavně naivkové a nevzdělanci.... :-)))

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se