Reykjavík, hlavní město Islandu, si dal za cíl být do roku 2040 zcela uhlíkově neutrální. Současný starosta města Dagur B. Eggertsson zveřejnil plány na limitování rozrůstání města a zlepšení efektivnosti městské dopravy. Kompletní přehled tiskové zprávy je online ke zhlédnutí.

Island se řadí mezi státy, které jsou světovými lídry co se týče snižování emisí uhlíku. I přesto jsou cíle, které si klade Reykjavík, dokonce nad rámec limitů dohodnutých Islandem na klimatickém summitu v Paříži v prosinci 2015 – stejně jako například hlavní města Norska a Finska.

„Města hrají klíčovou roli v boji proti klimatickým změnám. Mohou reagovat a prosazovat legislativu rychleji než vlády států, stejně tak mají velkou šanci být mnohem progresivnější.“
starosta Dagur B. Eggertsson, z tiskové zprávy zveřejněné 9. září

Eggertsson taktéž poznamenal, že Reykjavík je již nyní na dobré cestě za splněním svých ambiciózních cílů a je na tom mnohem lépe než ostatní světová hlavní města. Již nyní jsou totiž emise uhlíku Reykjavíku na poměrně nízké úrovni. Většina budov na ostrově je vytápěna geotermálně, na výrobě elektřiny se z velké části podílí vodní elektrárny. Island má tedy ideální podmínky pro to, aby se stal neutrálním velmi brzy.

Jedním z cílů hlavního města Islandu je to, aby všechna vozidla, a to jak hromadné, tak i soukromé dopravy, byla do roku 2040 poháněna alternativními zdroji. Dále chce město usilovat o to, aby více jeho obyvatel používalo hromadnou městskou dopravu, z nynějších čtyř procent jeho obyvatel na alespoň dvanáct procent a to již v roce 2030.

greenhouse_1
Nejvíce emisí v Reykjavíku pochází z dopravy. Zdroj: Město Reykjavík

Omezit rozrůstání města mimo současnou zástavbu je dalším bodem nového městského plánu. 90 % nových bytových jednotek bude muset být vybudováno uvnitř nynější zástavby. Důvodem pro toto opatření je snížení nutnosti cestovat po městě a zhuštění množství bytových jednotek v nynějších městských hranicích. Dle akademické studie právě toto opatření přispívá ke zlepšování systémů městské dopravy a tím i vede ke snižování emisí uhlíků ve městech.

Zdroj úvodního obrázku: Helgi Halldórsson

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *