Domů
Legislativa ČR
V novém energetickém zákoně se promítne decentralizace energetiky
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

V novém energetickém zákoně se promítne decentralizace energetiky

Legislativa ČR
5 komentářů
6. prosinec 2020, 14:30
ČTK

V novém energetickém zákoně chce ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) promítnout zásadní změny na trhu, které vedou k decentralizaci energetiky. Čím dál více zákazníků totiž elektřinu nejen spotřebovává, ale také vyrábí či ukládá. Příkladem mohou být fotovoltaické zdroje na střechách domů nebo bateriové systémy. Věcný záměr zcela nového zákona, který má nahradit dosavadní normu z přelomu milénia, v pondělí probere vláda.

„Ve srovnání se současným stavem nepochybně dojde k dalšímu významnému posunu v kumulaci rolí fyzických a právnických osob. Zákazník tak může být v jednom okamžiku i výrobcem, provozovatelem zařízení na ukládání energie, poskytovatelem flexibility a současně dodávat elektřinu jinému zákazníkovi. Všechny tyto role pak může i nemusí činit jako nepodnikající osoba nebo osoba podnikající,“ uvedlo v materiálu ministerstvo.

Nová právní úprava podle něj zavede mimo jiné databázi energetických zařízení a subjektů provozujících tato zařízení, dále takzvaný institut aktivního zákazníka nebo takzvané energetické společenství, které pro své členy nebo společníky bude oprávněno vyrábět a dodávat elektřinu nebo zajišťovat dodávku elektřiny nakoupené od jiných účastníků trhu.

Ministerstvo slibuje, že nový zákon rozšíří také ochranu zákazníků. Připomíná, že už aktuální novela současného energetického zákona, která je právě v Poslanecké sněmovně, zavádí jako nový druh podnikání v energetice zprostředkovatelskou činnost. Nový registr zprostředkovatelů, který povede Energetický regulační úřad, má pomoci učistit energetický trh od takzvaných šmejdů.

Věcný záměr počítá také s dalším krokem k decentralizaci, a to s rozdělením distribučních soustav podle jejich charakteru. „V elektroenergetice se zavádí tři typy distribučních soustav na základě jejich rozdílného charakteru: regionální, lokální a uzavřené. V plynárenství pak dva typy: regionální a lokální. Práva a povinnosti provozovatelů jednotlivých distribučních soustav budou strukturována podle typu provozované distribuční soustavy,“ uvedlo v materiálu MPO. Zákon má poprvé řešit také akumulaci a agregaci.

V předkládací zprávě dokumentu ministerstvo doplnilo, že věcný záměr vychází z tezí, které loni v říjnu dostala pro informaci vláda. Z podkladů pro kabinet také vyplývá, že na věcný záměr má do konce příštího roku navázat návrh zákona. Současný energetický zákon byl podle MPO novelizován šestadvacetkrát, čímž se stal značně nepřehledným. „Tato skutečnost je dlouhodobě vytýkána i ze strany odborné veřejnosti a Legislativní rady vlády v rámci posuzování jednotlivých novel,“ dodal resort.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
T
6. prosinec 2020, 19:28

Dalsi, z paskvilu na obzoru bez konzultacniho procesu,o nas,bez nas...

pr
6. prosinec 2020, 20:59

Jelikož každá změna je pouze k horšímu tak očekávání jsou záporná. Pouze další byrobordel ve formě registrací..... . Toto měli řešit před patnácti lety současně se zákonem o podpoře OZE. Inu již mnoho lidí žije v energetické ilegalitě (a další mohutně přibývají) a mocným začalo vadit že neví.

energetik
6. prosinec 2020, 22:51

"Nová právní úprava podle něj zavede mimo jiné databázi energetických zařízení a subjektů provozujících tato zařízení,"

A jaké budou výhody a bonusy plynoucí z registrace, kromě hrozícího zdanění a sankcí za výrobu vlastní energie, což už tady také bylo?

pd
8. prosinec 2020, 12:59

Registrace by měla nahradit licenci ERÚ tam, kde nebude provoz zařízení podnikáním. Tj. u výroben pro vlastní potřebu nebude zapotřebí licence, a to bez ohledu na velikost zařízení (dnes do 10 kW). Postačí registrace výrobny, nutná pro umožnění dodávek přebytků do soustavy apod. Čili půjde o významné zjednodušení administrativy pro vlastníka takové výrobny.

T
6. prosinec 2020, 23:17

Kolik lidi do toho pujde,kdyz se prodlouzi navratnost a nesmi se nic ,,potentovat,,.Nic neni zadarmo,jak vystihuje jedna reklama a jeste fura starosti s tim...Kazda sranda neco stoji a tady to plati dvojnasob a jeste se upisete CERTU,, na hodne dlouho,,...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se