Domů
Energetika v ČR
Projednávání lepší ochrany klientů na trhu s energiemi Senát o týden odložil
Elektroměr
Elektroměr

Projednávání lepší ochrany klientů na trhu s energiemi Senát o týden odložil

Další projednávání lepší ochrany spotřebitelů na trhu s energiemi dnes Senát odložil. O novele energetického zákona by měla horní komora hlasovat na návrh svého hospodářského výboru příští týden ve středu. Výbor se k předloze mimořádně sešel kvůli pozměňovacímu návrhu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), jehož cílem je ochranu klientů ještě zvýšit.

Vystrčil úpravu představil přímo na plénu, nad čímž se pozastavil ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Místopředseda hospodářského výboru Lumír Aschenbrenner (ODS) ČTK sdělil, že postup dalšího projednávání novely byl ve výboru dohodnut i s Havlíčkem. „Cílem je projednat v hospodářském výboru avizované pozměňovací návrhy a detailně je do té doby projednat s ministerstvem,“ napsal ČTK předseda výboru Vladislav Vilímec (ODS).

Sněmovní znění novely Vystrčil označil už dopoledne na plénu za „kvaziboj proti energošmejdům“. Navrhl, aby nově zaváděnou zprostředkovatelskou licenci musely mít i společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají dodavatelé. Chce také, aby zákazník dostával adresnou informaci o změně ceny energie a nestačilo zveřejnění takové zprávy na internetu a aby bylo zřejmé, kdy končí platnost smlouvy. Pozměňovací návrh se týká rovněž rozšíření práva měnit a ukončit smlouvu o dodávce energie a možnosti okamžitého ukončení smlouvy v případě přestěhování.

Havlíček se pozastavil nad tím, že Vystrčil předložil úpravu na poslední chvíli, mohla se podle ministra projednat minulý týden ve výborech. Záležitost má za „politické vyřizování účtů“. Vystrčil se proti takové interpretaci ohradil, na přípravu pozměňovacího návrhu podle něho bylo málo času.

Senátoři nakonec projednávání předlohy zhruba v poledne přerušili, aby se k Vystrčilově úpravě mohl v polední přestávce sejít hospodářský výbor. Výsledkem byl návrh na odklad dalšího projednávání novely, který Senát přijal. Hospodářský výbor i ústavně-právní výbor už minulý týden doporučily plénu schválení předlohy beze změn.

Ve hře je i další pozměňovací návrh, který se týká trhu s propan-butanovými lahvemi. Senátní komise pro rozvoj venkova chce ze zákona vypustit zákaz plnit tlakové lahve bez souhlasu jejich vlastníka. Sněmovna takový pozměňovací návrh zamítla.

Novela zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelská činnost v energetice má být novým druhem podnikání, k němuž bude nutné oprávnění Energetického regulačního úřadu. V současnosti musejí mít licenci regulačního úřadu dodavatelé energie, kteří také podléhají dohledu. Zprostředkovatelům stačí živnostenský list, smlouva nebo dohoda, dohled mají pouze obecný. Nová oprávnění pro zprostředkovatele by ERÚ vydával na pět let, vedl by rovněž nový registr.

Zprostředkovatel by musel provozovat svou činnost podle novely poctivě a s odbornou péčí. Musel by také zohledňovat práva a oprávněné zájmy spotřebitele a dávat jim přednost před zájmy vlastními, zejména včas respektovat projevenou vůli spotřebitele a bez zbytečného odkladu jej pravdivě informovat o všech podstatných skutečnostech včetně hrozící škody. Obce by mohly zakázat svým nařízením podomní prodej energií.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
energetik
18. srpen 2021, 19:07

Jak je to možné, tolik let práce a takový paskvil z toho je? Akumulaci energie v tom úplně ignorují, podobně i aukce, liberalizace energetických služeb 0. A nakonec zjistíme že i proti šmejdům by to bylo neúčinné. Takže je to k ničemu a nic to neřeší. Vždyť se ptali i ČEZu jestli tak může být a schválil jim to.

Evidentně si kapříci rybník sami nevypustí.

Josef
19. srpen 2021, 11:04

Kdyby raději stát představil svojí vizi budoucích tarifů el. energie, které jsou plánovány asi za 3 roky. tzv. dynamické nebo-li hodinové tarify. Bude to velká změna, protože se bude platit podle odběru v jednotlivých hodinách a protože nejsou známy parametry, není možné se na tento systém připravit....

pr
19. srpen 2021, 15:01

Hehe, to jsem zvědav. Už dnes to umožňuje minimálně jeden z dodavatelů. A ti, kteří mají doma akumulaci již připraveni jsou. Stačí přepsat program pro nabíjení akumulátorů.

Emil
19. srpen 2021, 15:23

Dynamický nebo-li hodinový tarif si můžete sjednat klidně už teď, nabízí ho i u nás několik dodavatelů. Sotva bude u nás za 3 roky něco jiného, než možnost volby mezi klasickým a hodinovým tarifem. Tu mají zatím všude na světě, snad s výjimkou Kalifornie.

energetik
19. srpen 2021, 15:39

To můžete, ale je to k ničemu, hodinové měření vám distributor nedá a tak to stejně průměrují podle nějakého předpokládaného diagramu spotřeby tak jak se jim to zrovna hodí. Takže to prakticky nejde jinak ovlivnit.

Funguje to dobře snad jen u těch co mají hodinové měření díky vlastnímu zdroji.

Emil
19. srpen 2021, 15:46

To je další důvod, proč se sotva za tři roky něco změní.

Ondra
19. srpen 2021, 15:56

Tak znovu - zas píšete dojmy bez faktu a dokonce by se dalo říct lži. Když budete chtit tak Vám distributor klidně zajisti hodinový měřeni ale musel by ste si za to připlatit. A hodinový měření mívaj taky maloodběratele na NN bez vlastniho zdroje ale až od nějaký hodnoty odběru/jističe.

Nikdo nic nepruměruje podle předpokládanýho diagramu nebo "jak se jim to zrovna hodi" ale podle typovejch profilů který se počítaj statisticky na základě vzorku odběrnejch mist s průběžným měřenim.

Josef
19. srpen 2021, 21:20

Přesně tak, to je dnešní stav nicméně je nařízeno ,že odběratelé s ročním odběrem ze začátku 6MWh a více budou muset mít průběhové měření mezní datum instalace měřiče je někdy od roku 2025. Pak by měli být hodinové tarify patrně všechny sazby na ohřev TUV nabíjení EV , elektrické topení pro podnikatele a domácnosti budou založeny na hodinových tarifech. Jestli to bude dobrovolné a nebo nebude to nikdo neví stejně tak se neví kolik bude denně pásem teoreticky může být až 24 pásem. Vyplatí se mít akumulaci budou aplikace , které budou řídit například tepelné čerpadlo po hodinách podle cen el. energie ? budou chvíle , kdy el. energie bude velmi drahá nebo bude strop cen ? V tom prvním případě se třeba vyplatí provozovat společně plynový kotel a tepelné čerpalo atd. to jsou otázky na které bych chtěl dostat odpověď.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se