Evropská Komise posílá Česko a Slovinsko k Evropskému soudnímu dvoru v souvislosti s porušováním povinností vyplývajících z údajného nezajištění dodržování pravidel směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov.

Takzvané infringementové řízení (řízení o porušení evropských smluv) bylo zahájeno rovněž vůči Chorvatsku a Rumunsku, které nesplnili povinnost předložit zprávy o pokroku v oblasti energetické náročnosti budov.

Podle směrnice o energetické náročnosti budov mají členské státy povinnost uplatňovat požadavky na energetickou náročnost a zajistit, aby v určitých veřejně přístupných budovách byly vystaveny energetické certifikáty. Komise již přitom Českou republiku v roce 2015 upozornila na nesprávné provádění určitých ustanovení směrnice. Posléze zaslala formální upozornění ke sjednání nápravy v letech 2017 a 2018.

Dle vyjádření Ministerstva průmyslu a obchodu byla novela zákona o hospodaření s energií, která by pravidla v české legislativě řádně upravila, v projednání v legislativní radě vlády již na podzim roku 2018. Pokud by evropský soud žalobě vyhověl, mohla by Česku hrozit vysoká pokuta či trest v podobě pravidelných finančních odvodů, dokud nedojde k nápravě situace. Dle ministerstva k této situaci nedojde, Česko by dle něj mělo stihnout situaci napravit.

V posledním kole zahájení infringementových řízení byly Evropskému soudnímu dvoru předloženy rovněž případy porušení unijní legislativy v Německu, Lotyšsku, Finsku, Francii, Irsku a opět Česku, a to kvůli nedostatečné transpozici evropských pravidel ohledně regulace nepřímých změn ve využívání půdy (ILUC). Ta regulují oblast využívání půdy pro účely pěstování plodin určených pro výrobu biopaliv.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *