Domů
Legislativa EU
ČR čelí žalobě u Evropského soudního dvora kvůli certifikátům energetické náročnosti
Soudní dvůr Evropské unie
Zdroj: Flicker Paiser https://www.flickr.com/photos/piaser/4607791265

ČR čelí žalobě u Evropského soudního dvora kvůli certifikátům energetické náročnosti

Evropská Komise posílá Česko a Slovinsko k Evropskému soudnímu dvoru v souvislosti s porušováním povinností vyplývajících z údajného nezajištění dodržování pravidel směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov.

Takzvané infringementové řízení (řízení o porušení evropských smluv) bylo zahájeno rovněž vůči Chorvatsku a Rumunsku, které nesplnili povinnost předložit zprávy o pokroku v oblasti energetické náročnosti budov.

Podle směrnice o energetické náročnosti budov mají členské státy povinnost uplatňovat požadavky na energetickou náročnost a zajistit, aby v určitých veřejně přístupných budovách byly vystaveny energetické certifikáty. Komise již přitom Českou republiku v roce 2015 upozornila na nesprávné provádění určitých ustanovení směrnice. Posléze zaslala formální upozornění ke sjednání nápravy v letech 2017 a 2018.

Dle vyjádření Ministerstva průmyslu a obchodu byla novela zákona o hospodaření s energií, která by pravidla v české legislativě řádně upravila, v projednání v legislativní radě vlády již na podzim roku 2018. Pokud by evropský soud žalobě vyhověl, mohla by Česku hrozit vysoká pokuta či trest v podobě pravidelných finančních odvodů, dokud nedojde k nápravě situace. Dle ministerstva k této situaci nedojde, Česko by dle něj mělo stihnout situaci napravit.

V posledním kole zahájení infringementových řízení byly Evropskému soudnímu dvoru předloženy rovněž případy porušení unijní legislativy v Německu, Lotyšsku, Finsku, Francii, Irsku a opět Česku, a to kvůli nedostatečné transpozici evropských pravidel ohledně regulace nepřímých změn ve využívání půdy (ILUC). Ta regulují oblast využívání půdy pro účely pěstování plodin určených pro výrobu biopaliv.

Potřebujete být v obraze ohledně legislativy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti legislativy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Návrh nařízení vlády o stanovení způsobu určení výše nadměrného příjmu z prodeje vyrobené elektřiny
2. prosinec 2022, 10:55
Zákon o podpoře nízkoemisních vozidel prostřednictvím zadávání veřejných zakázek a veřejných služeb v přepravě cestujících
29. listopad 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
energetik
26. leden 2019, 12:59

Nevíte někdo prosím jaký je konkrétní problém s těmi energetickými štítky? U nás na veřejných budovách jsou.

Zuzana
27. leden 2019, 12:13

Certifikáty nejsou vystaveny ve všech budovách často navštěvovaných veřejností, což je povinnost vyplývající z čl. 13. odst. 2 směrnice. MPO již na začátku roku 2017 předložilo k projednání zapracované Komisí požadované změny a v dubnu 2017 byla novela zákona o hospodaření energií schválena vládou. Poté se ale konaly parlamentní volby a novela nebyla v Parlamentu projednána, vše se tak zdrželo. Novela by se měla nyní projednávat v únoru 2019.

Martin Hajek
27. leden 2019, 20:20

Jako pravidelný návštěvník vím, že v řadě budov Evropské komise hrdě svítí tabulka s písmenem F. Ale mají splněno. Takže asi tak ta EU funduje.

hariprasad
27. leden 2019, 13:57

Víte někdo, jaká jsou ta pravidla pri využívání půdy při pěstování biopaliv (pravděpodobně I. typu)?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516