Domů
Jaderné elektrárny
Britský reaktorový design HPR-1000 přechází do další fáze posuzování

Britský reaktorový design HPR-1000 přechází do další fáze posuzování

Jaderný regulační úřad ve Velké Británii a Agentura pro ochranu životního prostředí (EA) dokončily „iniciační hloubkovou kontrolu“ britského reaktorového designu HPR-1000. Proces nyní přechází do třetí fáze ze čtyřfázového postupu hodnocení generického designu (GDA).

Britská verze HPR-1000 je v podstatě čínský design Hualong One, který General Nuclear Services (GNS), dceřiná společnost EDF a China General Nuclear (CGN), navrhla využít při výstavbě nové jaderné elektrárny Bradwell v Anglii.

GDA proces má několik kroků a v každém následujícím kroku se zaměřuje na podrobnější technické záležitosti. Britský jaderný dozor a EA uvedli, že v druhém kroku hodnocení navrhovaného designu neshledali žádné zásadní nesrovnalosti, které by bránily elektrárně založené na designu UK HPR-1000 ve výstavbě na území Spojeného království.

Design reaktoru UK HPR-1000; Zdroj: UK HPR-1000

Jaderný dozor má za úkol posoudit u navržené konstrukce základní aspekty bezpečnosti a ochrany. Uvádí, že spolu s GNS dokončil přípravné práce, které jsou nezbytné pro zahájení třetí fáze. Národní regulátor však poznamenal, že je zde stále ještě mnoho práce, která musí být ze strany GNS v rámci GDA procesu provedena.

GNS sdělila, že za postupem UK HPR-1000 k dalšímu kroku stojí rok intenzivní práce týmů ve Velké Británii, Číně a Francii. V průběhu druhé fáze měla britská veřejnost možnost komentovat navrhovaný design a detaily hodnocené v předložené analýze. Třetí krok půjde ještě více do hloubky jaderné technologie UK HPR-1000 a bude pokračovat veřejnou diskuzí.

„Toto je důležitý milník v projektu GDA, který zahrnuje tisíce hodin práce inženýrů a je skvělou ukázkou spolupráce CGN a EDF na území Spojeného království,“ řekl Zhu Minhong, jednatel společnosti GNS. „Rád bych podpořil veřejnost, aby se nadále zapojovala do schvalovacího procesu a poskytovala zpětnou vazbu k nálezům, které poskytne další fáze postupu.“

Dokončení kopule bloku Hualong One budované čínskou společností CNNC (HPR-1000) Fu-čching 6; Zdroj CNI23

Regulátoři očekávají dokončení GDA pro UK HPR-1000 v průběhu roku 2021.

Podle strategické investiční dohody podepsané v říjnu 2016 souhlasila CGN s převzetím 33,5% podílu v projektu Hinkley Point společnosti EDF Energy v Somersetu, stejně jako ve společném rozvoji nového jaderného zdroje Sizewell v Suffolku a Bradwell v Essexu. Elektrárny Hinkley Point C a Sizewell C budou založeny na technologii francouzského reaktoru EPR, zatímco nová elektrárna Bradwell v Essexu by měla být designu Hualong One.

Jako součást dohody CGN založila společný podnik s EDF Energy, aby požádal národního regulátora o schválení britské verze designu Hualong One.

Chladící systémy HPR-1000; Zdroj: Wikipedia

GDA je dobrovolný proces pro dodavatele reaktorů – jde spíš o politiku, než o zákon – jedná se ale o očekávání vlády pro všechny nově budované projekty ve Velké Británii. V lednu 2017 britská vláda oficiálně požádala dozorné orgány, aby zahájily schvalovací proces pro UK HPR-1000. Přípravná fáze byla dokončena v listopadu minulého roku.

CGN nyní staví dva demonstrační reaktory HPR-1000 na elektrárně Fang-čcheng-kang v čínské autonomní oblasti Kuang-si přibližně 45 km od hranic s Vietnamem. Tato elektrárna bude referenční model pro projekt Bradwell. První betonáž třetího bloku jaderného ostrova Fang-čcheng-kang proběhla v prosinci 2015, zatímco betonáž na čtvrtém bloku začala o rok později. Zahájení provozu na 3. bloku očekávají investoři v příštím roce a spuštění čtvrtého bloku je naplánováno na rok 2020.

Zdroj úvodní fotografie: EDF Energy

Komentáře

(4)

Milan Vaněček

24. listopad 2018, 12:23

I jako laik můžu vidět že v nových jaderných designech se přidávají pasivní bezpečnostní prvky. Nakonec to, pro vysokou bezpečnost bude muset skončit u úplně pasivního designu=když je problém, vše se zastaví a teplo odvede jen pasivními prvky pracujícími jen s pomocí gravitace, bez potřeby elektrického proudu a lidské obsluhy.

AP

24. listopad 2018, 14:34

HPR-1000 je ryze čínský design, nevím co je na něm britského :)

Možná jde o způsob "komunikace" v Británii. Lépe zní domácí technologie než čínská technologie.

Vladimír Wagner

24. listopad 2018, 15:48

Článek je převzat ze stránek WNA, tam se používá označení "UK HPR1000", což znamená varianta čínského reaktoru HPR1000 pro Velkou Británii. Tady v tomto příspěvku to bylo ne úplně vhodně přeloženo. Jak píšete, podsouvá to jiný význam, než to ve skutečnosti má. Jde opravdu o čistě čínský reaktor HPR1000 (Hualong One), jen ve variantě pro britský (evropský) trh.

loudil

25. listopad 2018, 22:42

Výstavba jaderného čínského reaktoru v Británii ukazuje názorně, jak se " pohnul svět" za posledních 40 let. Roku 1980 měla Čína životní úroveň = HDP na jednoho obyvatele, na jedné čtvrtině !! úrovně obyvatel subsaharské Afriky. Dnes bude svůj vlastní jaderný reaktor stavět na území Británie, kdysi koloniální celosvětové mocnosti ,která byla v 19 století "dílnou světa".

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.