Domů
Jaderné elektrárny
Japonská jaderná elektrárna Mihama 3 byla odstavena kvůli protiteroristickým opatřením
Mihama 3 NPP, Kansai Electric Power (Zdroj: KYODO)
Zdroj: KYODO

Japonská jaderná elektrárna Mihama 3 byla odstavena kvůli protiteroristickým opatřením

Provozovatel jaderné elektrárny Mihama 3 odstavil zařízení kvůli nesplnění podmínek pro protiteroristická opatření. S novými požadavky přišel japonský jaderný regulátor v roce 2013 v návaznosti na incident v elektrárně Fukušima. Odstávka potrvá zhruba do října příštího roku a přichází pouhé čtyři měsíce po znovuspuštění bloku.

Japonská společnost Kansai Electric Power 23. října odstavila svou elektrárnu Mihama 3 v prefektuře Fukui. Důvodem je nesplnění termínu pro zavedení protiteroristických opatření vyžadovaných japonským jaderným regulátorem.

Provozovatel očekává dokončení požadovaných opatření a absolvování bezpečnostních kontrol  kolem září 2022. Opětovné spuštění reaktoru by pak mělo následovat v polovině října a obnovení normálního provozu o měsíc později.

Blok Mihama 3 typu PWR o výkonu 780 MW byl uveden do komerčního provozu v roce 1976. Od května 2011 byl odstaven a znovu spuštěn byl až letos 23. června, jeho odstavení tak přichází po pouhých čtyřech měsících. V listopadu 2016 přitom byla elektrárně udělena licence k provozu do 30. listopadu 2036.

Problematické budování záložních řídicích center

Jedním z nových protiteroristických opatření je vybudování záložního řídicího centra. Požadavky na ně byly zavedeny v červenci 2013 jako reakce na havárii v elektrárně Fukušima Daiichi v březnu 2011.

Kansai Electric Power již pozastavila provoz 3. a 4. bloku elektrárny Takahama v srpnu a říjnu 2020 právě z důvodu zpoždění při dokončování záložních řídicích center. I další energetické společnosti uvádí, že dokončení záložních center na jejich reaktorech zpozdí zprovoznění až o dva a půl roku.

Pokud není záložní řídicí centrum dokončeno do jednoho týdne před termínem,  může regulátor nařídit pozastavení provozu reaktoru. Provozovatel pak musí uvést blok do studena – kde má chladící voda méně než 100 ºC – do jednoho dne po termínu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Hariprasad
29. říjen 2021, 16:49

Ano, psal jsem o tom několikrát. Jenom jsem nevěděl, jak drahá a zdlouhavá tato opatření jsou. Další důvod, pro minimalizovat výstavbu JE.

Vladimír Šťastný
29. říjen 2021, 18:41

No jasně. Každá chemička je pro teroristy daleko snadnější cíl s potenciálem mnohem větší škody a ztrát na lidských životech, ale filcují se atomové elektrárny, které jsou v podstatě bunkry s mnoha uzavřenými pásmy, přes které se nikdo neoprávněný nedostane ani náhodou.

Pavel
30. říjen 2021, 12:04

Pane Šťastný, uvedete mi prosím příklad havárie chemicky se škodami většími než Fukusima nebo Černobyl?

Jan Veselý
1. prosinec 2023, 17:53

Záliv Minamata v Japonsku, Seveso v severní Itálii.

Emil
30. říjen 2021, 12:29
Vladimír Šťastný
30. říjen 2021, 18:29

A katastrofu ve Fukušimě nebo Černobylu způsobili teroristé? Co mohou způsobit, když se nedostanou ani do areálu, ale i kdyby, jaké škody způsobí s množstvím trhaviny, které jsou schopni donést vlastními silami? Opravdu mají tisíce jiných možností, kde mají větší šanci na úspěch, než v atomové elektrárně.

jozka
29. říjen 2021, 19:50

Normalni gumacka pakarna. Po 11.zari se na vratnicich do chemicek prohlizely zrcatkem spodky aut. Pritom kdybych chtel, rozbruskou o kus vedle vytravim pekny kus povodi.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se