Domů
Jaderné elektrárny
V čínské jaderné elektrárně Zhangzhou 1 byla instalována tlaková nádoba
Zdroj: CNNC

V čínské jaderné elektrárně Zhangzhou 1 byla instalována tlaková nádoba

Tlaková nádoba čínského jaderného bloku Zhangzhou 1 vážící 316 tun byla umístěna na své místo. Veškeré komponenty jaderného ostrova jsou tak na místě a v říjnu by měla být instalována kopule kontejmentu. Výstavba bloku typu Hualong One začala v roce 2019, do komerčního provozu by měl být uveden v roce 2024. 

Společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) oznámila další milník ve výstavbě nového jaderného bloku Zhangzhou 1 (Čang-čou) v provincii Fujian. Na místo určení byla během devíti hodin instalována tlaková nádoba o hmotnosti 316 tun (celková hmotnost zdvihu a umístění byla téměř 462 tun). Podle CNNC jsou tak na místě veškeré části jaderného ostrova a koncem října by měl být dokončen kontejment reaktoru.

Projekt je společným podnikem CNNC (vlastnící 51 %) a China Guodian Corporation s 49% podílem.

V provozu za 5 let od začátku výstavby

V elektrárně Zhangzhou jsou nyní ve výstavbě dva bloky čínského typu Hualong One. Plány elektrárny byly vytvořeny v roce 2011 a původně počítaly s reaktory typu AP1000. Přestože koncem roku 2016 byla vyřízena všechna potřebná povolení a v roce 2017 mělo začít s výstavbou, CNNC přehodnotila své plány.

Výstavba prvního bloku začala v roce 2019 a jeho zprovoznění je plánováno na rok 2024. Stavba druhého bloku začala o rok později a komerční provoz je tak plánován na rok 2025. Elektrárna dále počítá s dalšími dvěma fázemi vždy sestávajícími z dalších dvou bloků.

Komentáře

(3)

Josef

26. říjen 2021, 16:47

Jen poznámka , Čína pozastavila financování nových uhelných elektráren ve světě. Na oko to vypadá takže chce skutečně "bojovat" proti uhlí ve skutečnosti je její záměr takový ,že uhlí zdražilo a Čína spotřebovává polovinu světové těžby a protože domácí těžba už nestačí uhlí masivně dováží a je pro ní výhodné, když se bude stavět méně uhelných elektráren pak bude uhlí na světových trzích levnější a Čína si ho doveze a spálí doma, tak bude mít více levné energie z uhlí pro sebe a protože uhelné el. se budují rychle ty projekty se zdrží a efekt se projeví už za pár let.

Jen tak pro zajímavost mezi lety 1990-2000 bylo postaveno 270GW v uhlí dnes se staví 140GW a plánuje 200GW je vcelku pravděpodobné, že mezi lety 2021-2030 bude postaveno více uhelných el. než na konci minulého století.

Richard Vacek

26. říjen 2021, 17:35

5 let staví jaderný blok? No tak to je jasné, proč je Čína tak zaostalá. My jsme zvládli obnovit zřícenou trojskou lávku za pouhé 3 roky. A jak náročné to bylo dílo.

Alois Novák

26. říjen 2021, 22:02

Za 5 let blok, u nás se ani za deset nerozhodlo o tom jestli se vůbec něco postaví, mezitím elektřina a plyn podraží tak že se přestane topit v půlce Evropy, všechno dřevo a uhlí bude už odlifrováno v Číně. To jsem zvědav jestli se potom ještě bude někdo vysmívat tomu že se najde někde na dálným východě promrzlý panelák.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.