Domů
Jaderné elektrárny
V čínské jaderné elektrárně Zhangzhou 1 byla instalována tlaková nádoba
Elektrárna Zhangzhou 1 (Zdroj: CNNC)
Zdroj: CNNC

V čínské jaderné elektrárně Zhangzhou 1 byla instalována tlaková nádoba

Tlaková nádoba čínského jaderného bloku Zhangzhou 1 vážící 316 tun byla umístěna na své místo. Veškeré komponenty jaderného ostrova jsou tak na místě a v říjnu by měla být instalována kopule kontejmentu. Výstavba bloku typu Hualong One začala v roce 2019, do komerčního provozu by měl být uveden v roce 2024. 

Společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) oznámila další milník ve výstavbě nového jaderného bloku Zhangzhou 1 (Čang-čou) v provincii Fujian. Na místo určení byla během devíti hodin instalována tlaková nádoba o hmotnosti 316 tun (celková hmotnost zdvihu a umístění byla téměř 462 tun). Podle CNNC jsou tak na místě veškeré části jaderného ostrova a koncem října by měl být dokončen kontejment reaktoru.

Projekt je společným podnikem CNNC (vlastnící 51 %) a China Guodian Corporation s 49% podílem.

V provozu za 5 let od začátku výstavby

V elektrárně Zhangzhou jsou nyní ve výstavbě dva bloky čínského typu Hualong One. Plány elektrárny byly vytvořeny v roce 2011 a původně počítaly s reaktory typu AP1000. Přestože koncem roku 2016 byla vyřízena všechna potřebná povolení a v roce 2017 mělo začít s výstavbou, CNNC přehodnotila své plány.

Výstavba prvního bloku začala v roce 2019 a jeho zprovoznění je plánováno na rok 2024. Stavba druhého bloku začala o rok později a komerční provoz je tak plánován na rok 2025. Elektrárna dále počítá s dalšími dvěma fázemi vždy sestávajícími z dalších dvou bloků.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Josef
26. říjen 2021, 16:47

Jen poznámka , Čína pozastavila financování nových uhelných elektráren ve světě. Na oko to vypadá takže chce skutečně "bojovat" proti uhlí ve skutečnosti je její záměr takový ,že uhlí zdražilo a Čína spotřebovává polovinu světové těžby a protože domácí těžba už nestačí uhlí masivně dováží a je pro ní výhodné, když se bude stavět méně uhelných elektráren pak bude uhlí na světových trzích levnější a Čína si ho doveze a spálí doma, tak bude mít více levné energie z uhlí pro sebe a protože uhelné el. se budují rychle ty projekty se zdrží a efekt se projeví už za pár let.

Jen tak pro zajímavost mezi lety 1990-2000 bylo postaveno 270GW v uhlí dnes se staví 140GW a plánuje 200GW je vcelku pravděpodobné, že mezi lety 2021-2030 bude postaveno více uhelných el. než na konci minulého století.

Richard Vacek
26. říjen 2021, 17:35

5 let staví jaderný blok? No tak to je jasné, proč je Čína tak zaostalá. My jsme zvládli obnovit zřícenou trojskou lávku za pouhé 3 roky. A jak náročné to bylo dílo.

Alois Novák
26. říjen 2021, 22:02

Za 5 let blok, u nás se ani za deset nerozhodlo o tom jestli se vůbec něco postaví, mezitím elektřina a plyn podraží tak že se přestane topit v půlce Evropy, všechno dřevo a uhlí bude už odlifrováno v Číně. To jsem zvědav jestli se potom ještě bude někdo vysmívat tomu že se najde někde na dálným východě promrzlý panelák.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se