Francouzská EDF podala nabídku na vybudování jaderných reaktorů v Polsku
Francouzská státní energetická společnost EDF předložila nabídku na vybudování čtyř až šesti jaderných reaktorů v Polsku. Oznámila to dnes firma. Polsko nyní vyrábí většinu elektřiny z uhlí a jadernou energetiku považuje za cestu ke snížení emisí. Země má v úmyslu zahájit provoz své první jaderné elektrárny v roce 2033.
EDF nabízí své tlakovodní reaktory EPR, jejichž celkový výkon by činil 6,6 až 9,9 gigawattu. „Jaderný program založený na EPR by měl řadu přínosů pro polskou ekonomiku. Přispěl by k energetické nezávislosti země, poskytl by elektřinu na nejméně 60 let a uspokojil by až 40 procent současné polské poptávky po elektřině,“ uvedl francouzský podnik.
Polská vláda letos přijala novou energetickou strategii pro období do roku 2040, která zahrnuje postupný přechod země od uhlí k čistším zdrojům energie. Česká republika již delší dobu vede s Polskem spory kvůli plánovanému prodloužení a rozšíření těžby v hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic.
Mezi cíle polské energetické politiky patří rozvoj jaderné energetiky a výroby energie z obnovitelných zdrojů. Polsko je nicméně jedinou členskou zemí Evropské unie, která se nepřipojila k závazku dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality.
pmh jrm
Mohlo by vás zajímat:
Mohlo by to klapnout, resp. po vyjednávání by se něco z toho mohlo zhmotnit. Poláci vědí, že snížit výrobu z uhlí musí, jinak je Komise sežere. Nejsou zatížení sentimentem, jak kdysi JE uměli stavět - vědí, že to neumí, do jaderného ostrova budou kecat jen v nezbytné míře, co je bezpečné ve Francii, bude bezpečné i v Polsku, včetně norem. A naopak, Francouzi Poláky volky-nevolky respektují, obě strany jsou poučeny z minulých projektů EPR a nastaví parametry spolupráce tak, aby se vyhnuli kolizím u rozestavěného díla (být Polák, najmu si jako konzultanty lidi z OL3). Koneckonců se asi ještě najdou svářeči a pod., kvůli nimž ASN zdržoval ve Flamanville, že uměli číst předpisy polsky ale už ne francouzsky.
Jestli ovšem EdF přežene cenu, aby se zahojila z dřívějších nezdarů a protože si budou myslet, že nedávno medializovaná jimi dominovaná aliance projaderných států EU jim to de facto umožňuje, ztratí to před porodem. Podobně prodejci AP1000.
To nám ještě nedorazily vyplněné nesmyslné bezpečností dotazníky :-).
Jen tak dál a nepolevovat v tomto sabotování jaderného tunelu ušitého na míru ČEZu a Rusům.
V Polsku není taková podpora veřejnosti pro jadernou enrgetiku, jako v ČR. Tím tendrem na jadernou elektrárnu by tam udělali chybu, jako jinde v Evropě. Snad se další státy, mezi něž patří i ČR poučí z omylu stavět další jadernou elektrárnu. Mimochodem Polsku se začíná celkem dařit ve větru a slunci. Tudy vede cesta.
Podpora a ne podpora veřejnosti je bohužel právě taková, jaká je jí prezentována politiky, lobbisty a aktivisty. Toto velmi souvisí i s mírou korupce v jednolitých státech.
Prostě když díky OZE po velkém a dlouhodobém poklesu ceny elektřiny cena z mnoha různých důvodů najednou prudce vzroste a politici to lživě prohlásí že za to může green deal a EU a jádro nás spasí (jak to udělal Babiš), potom rázem máte větší podporu veřejnosti pro jádro. A na to se teď tady hraje. I když v Polsku to není a nebude tak tak výrazné jako v ČEZku, tam není ta ruská jaderná loby tak zažraná, protože i tam dlouhodobě nesnáší a Rusko tam nedovolí to co si mohlo donedávna dovolovat v ČEZku.
Bohužel Frantìci si nechali ujet vlak. Jsem frankofil. Ale je to tak. Bude hezkých pár desetiletí trvat než zase naskočeji.
Uvidìme. Třeba ještě zachránì Fessenheim.
Poláci už oznámili, že preferují US AP-1000. Takže to bude zajímavé !! Bude asi nutné i v Polsku rozdat "bezpečnostní dotazníky" a pak Frantíky, stejně jako u nás Rusy a Číňany, kopnout do zádele. Z toho koukají stížnosti Francie u Evrop. soudu a nekonečné hádání o tendr.
Uvidí se. Jistěže honí bycha, ale podle novin je obsah francouzské nabídky pro přípravnou projektovou etapu konkrétní a realistický. Třeba budou Poláci stavět oba designy. AP1000 bez reference v EU, nemetrický systém, turbogenerátor na jiné otáčky, jistota vojenského spojenectví může paradoxně vést k nižší vstřícnosti obchodní.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se