Domů
Jaderné elektrárny
Japonští provozovatelé jaderných elektráren končí s financováním recyklace jaderného paliva
Plynová odstředivka pro obohacování uranu; Zdroj: Flickr.com
Autor: NRC
Plynová odstředivka pro obohacování uranu; Zdroj: Flickr.comAutor: NRC

Japonští provozovatelé jaderných elektráren končí s financováním recyklace jaderného paliva

Společnosti provozující japonské jaderné elektrárny přestávají od konce fiskálního roku 2016 finančně podporovat přepracování jaderného paliva. Ukázaly to v neděli finanční reporty těchto společností. Japonsko je zemí s nedostatkem vlastních energetických komodit a doposud rozvinutou recyklační politikou.

Celkem 10 provozovatelů jaderných elektráren, včetně Tokyo Electric Power Company Holdings Inc. a Japan Atomic Power Co., podle zdrojů blízkých těmto firmám přestalo alokovat finance z rezervních fondů na přepracovatelský proces kvůli vysokým nákladům na výstavbu recyklačních zařízení.

Japonská vláda spolu s energetickými společnostmi se snaží tlačit na opětovné využití jaderného paliva přepracováním do formy smíšeného oxidu známého jako MOX palivo, které je složené z plutoniových a uranových izotopů izolovaných z použitého paliva.

Konec přepracování MOX paliva

Japonsko zatím nemění svoji politiku recyklace použitého jaderného paliva ve svém původním energetickém výhledu vytvořeném po havárii v JE Fukušima v roce 2011. Zároveň ale poslední vládní energetická koncepce z července tohoto roku poprvé připustila likvidaci použitého MOX paliva jako odpadu.

Pokud již nemá být palivo MOX znovu přepracováno, znamená to, že běžný palivový soubor bude recyklován pouze jednou, právě na MOX.

Proces přepracování paliva, zdroj: Savannah River Site

Pro podporu recyklačního procesu použitého MOX paliva měli provozovatelé ve finančních rezervách v březnu 2016 alokováno celkem 230 miliard jenů (cca 45,85 miliard korun).

V současnosti mají japonské energetické společnosti v provozu jen několik jaderných reaktorů na směsné palivo MOX. Kansai Electric Power Co. dva reaktory na JE Takahama, Shikoku Electric Power Co. jeden reaktor na JE Ikata a Kyushu Electric Power Co. jeden reaktor na JE Genkai.

Před několika lety se Japonsko rozhodlo snížit své zásoby plutonia. Vláda a provozovatelé se zaměřili na vyšší využívání palivového plutonia v jaderných reaktorech. Pokud ale použité MOX palivo nebude přepracováno, stává se jaderným odpadem a je nutné přemýšlet o možnostech následného nakládání s tímto materiálem.

Problémy při výstavbě

Japan Nuclear Fuel Ltd., do které japonské energetické společnosti investovaly, má na starost výstavbu zařízení pro přepracování použitých palivových souborů v severovýchodní části Japonska, stejně jako recyklačního zařízení pro palivo MOX, v celkové hodnotě 16 biliónů jenů.

Série problémů ale vyústila ve zpoždění výstavby. Provozované zařízení Rokkasho je tak nyní jediným klíčem k japonské politice uzavřeného palivového cyklu. Dokáže přepracovat 800 tun použitého paliva za rok, ze kterého získá přibližně 8 tun plutonia.

Kontrola palivových proutků MOX před expedicí; Zdroj: AREVA

Odstoupením velkých japonských energetických společností od financování nového recyklačního zařízení pro MOX palivo může být do budoucna složité zajistit úspěšné dokončení celého projektu.

Zdroj úvodní fotografie: NRC

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se