Titulek mého oblíbeného deníku hlásá: „ČEZ klesl zisk na 20,5 miliardy, výsledky ovlivnila nižší výroba z jádra“, a v článku se objevuje, že výroba z jádra klesla, že klesají ceny na velkoobchodních trzích, že taky klesá zisk skupiny ČEZ, ale že tržby skupiny rostou. No sakra, asi někde ztratili nějaké peníze, když na trhu utržili větší tržby, no nééé? Nějak mi to nesedí, proto k prameni:

Na bilanční tiskové konference k výsledkům hospodaření ČEZu za rok 2015 jsme se mohli dovědět, že EBITDA spadla o 10 % (7,5 mld. Kč), také víme, že jaderné elektrárny vyrobily zhruba o 3,5 TWh méně než v roce 2014, a že výroba celé skupiny klesla o 2,2 TWh. Líbil se mi rozklad příčin snížení EBITDy: za 2,7 mld. poklesu může změna objemu a struktury výroby.

Z výše uvedeného pro mě, jako jednoduchého člověka, vyplývá, že:

  1. Náhrada výroby jaderných elektráren v rámci skupiny ČEZ možná je.
  2. Tato náhrada je tak drahá, že se nevyplatí nahrazovat celou výrobu jaderek.
  3. Jaderky jsou hrozně nákladné, protože když nejedou, je jejich náhrada drahá J
  4. Proto, abysme ušetřili, je lepší je mít v provozu.
  5. Proč jsou lidi, instituce a organizace, kteří tvrdí, že jádro je ekonomicky neefektivní, když to není pravda?
  6. Proč se někdo vůbec zabývá ekonomikou jaderek?

ČEZ hraje spoustu rolí – od určitého garanta bezpečných a spolehlivých dodávek (když je většinovým vlastníkem stát), přes ordinérního hráče na trhu, (nesmí se to říkat, ale i regulovaného distributora), obchodníka, až po dojnou krávu pro všechny. Každá z těchto rolí jej předurčuje k plnění jiných cílů a priorit.

Co je vlastně ČEZí poslání? Je to hlavně zisk? Nebo ty dodávky pro ČR? Dneska to vypadá, že okamžité peníze do státní kasičky. Kdyby to tak nebylo, majitel skupiny by se dávno vykašlal na žabomyší války o CfD a podobné blbosti a začal naplňovat energetickou koncepci, ne jenom měnit její cíle a priority podle úředníčka z Pruselu. Taky by vláda mohla naznačit, nejen slovem, že koncepci bude dodržovat, i kdyby to nebylo ekonomicky nejrůžovější.

Od toho stát přece je, nebo by bylo lepší, kdyby stát i ve strategických otázkách kladl na první místo kritérium finanční? To by musel sakra přehodnotit naše využívání armády nebo policie. Proč tyhle instituce už nejsou dávno privatizované?? Proč tady neexistuje trh na poskytování policejního dohledu nebo armády? Protože to je služba! A od toho se platí daně. A ty jsou jisté jako smrt, proto logicky i tahle služba má být jistá jako smrt. Prostě zabývat se tím, jestli „skorostátní“ firma, která by měla držet záruku bezpečné a spolehlivé dodávky elektřiny, je v zisku nebo ztrátě, je stejná ptákovina jako zabývat se provozním ziskem armády.

Nebo ne???

Zdroj úvodní fotografie: www.cez.cz

Štítky: Názor

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *