Dne 16. února 2016 vyšla v nejmenovaném ekonomickém deníku, říkejme mu třeba F16, zpráva nadepsaná „Maďarská jaderná elektrárna Paks zvýší české ceny elektřiny, tvrdí studie“. Odkaz na článek je http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/madarska-jaderna-elektrarna-paks-zvysi-ceske-ceny-elektriny-tvrdi-studie-1271710, doporučuji přečíst, protože to je posilující čtení podle úsloví „co tě nezabije..“.

Co mě posílilo nejvíc, byla tato myšlenková konstrukce: Klesne průměrná cena elektřiny na EEX v Lipsku, s tím klesne i v Praze. Tím se zvýší rozdíl mezi cenou elektřiny na burze a garantovanou cenou pro OZE, což zaplatí domácnosti na fakturách.

Proč zrovna domácnosti? V ekonomickém deníku strašit domácnosti je mimo mísu.

Proč by měl někdo doplácet za sníženou cenu silovky na fakturách? Mám za to, že do křišťálově čistého systému podpory OZE přitékají peníze ze dvou stran. Jednak ze všech faktur za elektřinu, kde je každá spotřebovaná MWh zatížena poplatkem na dotaci výroby z OZE. Tato měrná hodnota je zastropována zákonem č. 165/2012 o podporovaných zdrojích energie. Tato část dělá v součtu něco přes 20 mld. Kč/rok, to ovšem nestačí na výplatu dotací všem výrobcům, proto existuje ještě druhý zdroj. Ten je tvořen krásnou křížovou dotací ze státního rozpočtu. Velmi levicově (a proto spravedlivě) přispívají všichni, kdo platí daně. I ti, kteří nespotřebovali jediný Coulomb. Tato část je zhruba stejně velká jako ta „fakturová“.

Další posilování přichází v odstavci, kde autor píše, že „Klesající ceny poškodí i ty provozovatele elektráren, kteří nedosáhnou na státní podporu …“, a v další větě „méně vydělají i provozovatelé konvenčních elektráren“.

A to je špatně? Všichni přeci volali po tržním prostředí, kde uspěje ten dodavatel s nejnižší cenou! Kéž by autor vysvětlil, jak na trhu může ten nejošklivější a nejdražší zdroj ze všech, bez jakýchkoli dotací a se spoustou klacků pod nohama, ekonomicky ohrozit ty skvělé rentabilní spolehlivé a ještě navíc dotované OZE výrobny i ostatní konvenční elektrárny?

Nebylo by lepší analyzovat, proč Maďaři o tu jaderku tolik stojí? (kdyby byl zájem tak to v komentářích můžeme zkusit rozebrat)

Ještě lépe pak, proč jim jí EU tak nechce dovolit? Pokud vím, tak ZATÍM neexistuje žádná doktrína zakazující mírové využívání energie jádra v EU. Nevěřím, že je pro Maďary nějaká radost stavět si jaderku, ale je to pro ně nejlepší ze špatných řešení.

A levná půjčka z Ruska? To měli Maďaři jednou kliku, zdá se, že budou mít nejlepší hypotéku, což se v evropském kolektivu neodpouští. Máme trh? Máme. Ten, kdo není sektorový dodavatel, si půjčí, kde chce, klidně od Kima, ale sektorový ne? Konečně alespoň malá nespravedlnost v rovném systému.

Ale abych nebyl jenom kritický, velmi mě autor zaujal filigránem propagandy, za který by se nestyděli, ani staří mistři, konkrétně úderný text doplněný dvěma mezititulky „Ostatní elektrárny utrpí“ a „Transakci prošetřuje Brusel“. Pohodová atmosféra, kterou tyto dva navozují je mistrně gradována nenucenou jejich zvukomalebností, jen si to přečtěte nahlas a trochu naštvaně .. slyšíte to, cítíte to? Ten kluk má talent, kam se hrabe Erben s jeho „na topole podle skal zelený mužík zatleskal“. Štěstí, že se Brusel nejmenuje třeba Avion.jádro

Propaganda je ošklivé a silné slovo, ale také je silné zkreslovat a dávkovat nepravdu. Jen na okraj bych se zeptal, na kterém místě se ona studie, ze které autor vychází, zmiňuje o zvýšení českých cen elektřiny, jak je uvedeno v titulku?

Na závěr se pokusím vytvořit myšlenkovou konstrukci já. Podle mě bude autor zřejmě jaderný fanda nebo dokonce jaderný lobbík, neboť mezi řádky předpokládá provoz elektrárny PAKS 1-4 i v roce 2030, což je předpoklad smělý, ale může nás jen těšit, protože dokud Maďaři Paks mají, zapínají plynovky pořád jako špičku, kdyby bez náhrady zmizela, jedou Maďaři komplet na plyn, nedovezou skoro nic a Maďarská ekonomika půjde do háje. Taková je motivace spřažení se s Rusem, ale silný a energeticky nezávislý stát se mému oblíbenému nositeli Nobelovy ceny míru nehodí.

PS: Odkaz na tento článek zašlu do redakce F16, protože podle mého názoru selhalo zařazování článků do rubrik. Tento byl uveřejněn pod záložkou Zprávy/byznys. Přitom evidentně patří do rubriky „Názory“, „Inzerce“ nebo „Propaganda“. Podle vydavatelství „ef šestnáctky“ patří zpravodajský deník F16 již od roku 2007 mezi nejrespektovanější názorová média v České republice. Společně s jeho webem je komplexním zdrojem zpráv z domácí a světové ekonomiky, politiky, byznysu a financí.

Nevím, jestli si takhle sebevědomý názorový deník může nepodloženě křičet do světa „Bude dražší benzín, cena ropy klesne!“. Leda by se to dělo nezištně, ale to už je hodně odvážná myšlenka..

Štítky: Názor

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *