Domů
Obnovitelné zdroje
Památkově chráněná secesní vodní elektrárna Hučák v Hradci má opravené turbíny

Památkově chráněná secesní vodní elektrárna Hučák v Hradci má opravené turbíny

Památkově chráněná malá vodní elektrárna Hučák v Hradci Králové má po rok a půl trvající rekonstrukci opravené turbíny. Od začátku ledna je pro veřejnost opět přístupná strojovna elektrárny. Generální rekonstrukce, která byla první . ČTK to dnes řekla regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. Secesní elektrárna Hučák je jedním z architektonických skvostů a vyhledávaným turistickým cílem v Hradci Králové.

Elektrárna, jejíž výkon je asi 0,8 megawattu, byla postavena na labském Hučavém jezu, podle něhož dostala i jméno. Tři Francisovy turbíny byly osazeny v roce 1911, elektřinu do sítě začaly dodávat na začátku roku 1912. Ve 20. letech minulého století prošla soustrojí a ostatní technologická zařízení rekonstrukcí, která výkon elektrárny významně zvýšila.

Generální oprava se týkala zejména dvou turbín TG2 a TG3. „Udělala se na nich kompletní oprava soustrojí, převinutí generátorů, doplnily se prvky regulátoru tak, aby byla možná plná automatizace systému řízení turbín. Kolo Francisovy turbíny bylo natřeno keramickým ochranným nátěrem, který prodlouží jeho životnost o desítky let,“ uvedla Lapáčková Beránková. Rekonstrukce se nejméně dotkla turbíny TG1, která bude podle rozhodnutí památkářů nadále pracovat původním způsobem. Soustrojí dostalo ukazatel, na kterém lidé vidí aktuální hodnoty výroby elektřiny.

Od roku 2012 má elektrárna novou fasádu, která je jako z doby jejího otevření na začátku 20. století. Elektrárna má od té doby také novou střechu a řemeslníci opravili i její slavnostní osvětlení. Opravy tehdy přišly téměř na 20 milionů korun.

V objektu elektrárny je od roku 2008 Informační centrum obnovitelných zdrojů, které prohlídky strojovny elektrárny zajišťuje. Prohlídky elektrárny s průvodcem se konají každou sobotu a neděli ve 14:00. V červenci a v srpnu jsou navíc každou středu od 14:00. V jiné dny je prohlídka strojovny na objednání.

Infocentrum je otevřeno denně kromě prvního pondělí v měsíci. Vstup je zdarma. V interaktivní expozici o obnovitelných zdrojích energií se návštěvníci seznámí s využitím větrné, vodní, geotermální, sluneční energie a energie vzniklé spalováním biomasy. Infocentrum dosud navštívilo přes 140.000 lidí.

Zdeněk Rychtera dr

Autor úvodní fotografie: Prazak, Wikimedia Commons

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.