Domů
Větrné elektrárny
Větrné elektrárny v Drnholci nebudou, rozhodli lidé v referendu
Decentralizované větrné turbíny a farmy by i u nás mohly přispět k přechodu k nízkoemisní elektroenergetice. V popředí osamělá turbína v Jizerských horách, v pozadí nalevo od ní pak skupina turbín v Polsku. (Foto Vladimír Wagner).
Zdroj: Vladimír Wagner

Větrné elektrárny v Drnholci nebudou, rozhodli lidé v referendu

Obyvatelé Drnholce na Břeclavsku v referendu rozhodli, že nesouhlasí se vznikem větrných elektráren v katastru obce. Stanovisko je pro radnici závazné a elektrárny se stavět nebudou, řekl ČTK starosta Jan Ivičič (Pro Drnholec 2018). V referendu podle něj hlasovalo 56,90 procenta z oprávněných voličů. Proti elektrárnám bylo 429, pro stavbu se vyjádřilo 371 lidí. Pro platnost referenda je nutná účast 35 procent.

Starosta uvedl, že rozhodnutí bylo těsné. „Většina zastupitelů byla pro výstavbu, ale nedopadlo to a my to respektujeme,“ zhodnotil krátce Ivičič. Soukromý investor plánoval postavi šest elektráren.

Drnholec leží téměř na hranicích s Rakouskem. Podle Ivičiče oslovil vedení městyse na konci loňského roku investor, který na základě údajů o síle větru vytipoval místo na okraji katastru jako vhodné pro umístění větrných elektráren. Původně se jich mělo stavět až 12, firma později na setkání s občany upřesnila číslo na šest.

Kvůli ovlivnění vzhledu krajiny zastupitelé rozhodli o referendu. Do jeho výsledků se zatím investor nepouštěl do podrobnějších příprav. Pokud by elektrárny vznikly, za každou zprovozněnou firma nabídla jednorázově milion do rozpočtu obce. Každý rok by pak podle starosty přibylo do rozpočtu 300.000 za každou elektrárnu, dále 100.000 za využití přístupových komunikací a 50.000 jako přímá investice do zájmových spolků a sdružení. Pokud by elektrárny stály na obecním pozemku, bylo by to ještě půl milionu ročně za jeho pronájem. Dalších 300.000 za každou by přibývalo každý rok. Drnholec má každoročně k dispozici na investice a opravy kolem 15 milionů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(43)
Asd
10. říjen 2021, 08:19

Místní obyvatelé mají můj hluboký respekt. Sobě ušetřili krajinu a nám všem spoustu peněz za dotace. Jde vidět, že zdravý rozum a skutečná starost o přírodu ještě nevymizela z naších luhů a hájů.

Zbyněk Poisl
10. říjen 2021, 09:16

Obdivuhodné. Zdravý rozum zvítězil.

Miloslav Černý
11. říjen 2021, 09:41

Ke všemu novému bývá zpočátku skepse. Pár větších stoupajících živelných katastrof, další selhání jaderné elektrárny, z které nejde vyloučit terorismus, což tady lze již v minulosti dokumentovat a můžou referendum vypisovat znovu. Bude to jak otáčející korouhvička. Jestli lze někdo žít v idealismu, tak by se měl z toho snu nejlépe probudit.

Arimatejský
10. říjen 2021, 08:36

No a tak se budou místní občané koukat jen na rakouské vrtule za hranicí, ze kterých nedostanou ani cent.

Vladimír Šťastný
10. říjen 2021, 18:28

Pro ně je nejspíše podstatnější, že je nebudou mít za vlastními domy. Docela je chápu, prožíváme něco podobného, jen desetkrát většího v naší vsi.

Kamil Kubů
11. říjen 2021, 10:32

Z Drnholce žádné vrtule za hranicemi vidět nejdou, zejména proto, že v nejbližším okolí za hranicemi žádné nejsou. Místní farmáři se zřejmě více řídí svým selským rozumem a cení si svých políček více než pofidérní odměny za zničení životního prostředí vrtulovým nesmyslem. Dalším důvodem bude zřejmě fakt, že tato oblast Rakouska má velmi nízký potenciál větrné energie a tudíž se tem nikdo zrovna nehrne VTE stavět.

Ivan Novák
11. říjen 2021, 22:08

Možná, že absenci VTE na rakouské straně tam způsobilo úplné vyčerpání kapacity pro jejich připojení do sítě vlivem farem umístěných poblíž JV směrem. Za necelý rok má být v provozu od Vídně nová dvoulinka 400kV a transformovna v Neusiedl/Zaya, což APG dělá výslovně proto, aby tuto překážku odstranila, tak se pak z Drnholce uvidí. Z tisku se zdá, že Rakušany ta větrná mánie furt drží.

Carlos
11. říjen 2021, 22:28

Proto se předělává vedení Bisamberg-Sokolnice na 400kV a někde u Hohenau bude velká trafostanice kde se bude 400kV transformovat na 220kV (není úplně zájem o posílení kapacity přes hranice protože jaderná elektřina) a zároveň se přes ni vyvede výkon VtE přímo do 400kV okruhu který se buduje kolem celého Rakouska a tím se tato elektřina dostane buď do PVE a nebo umožní její využití na jiných místech Rakouska a tím úsporu vody.

Ivan Novák
12. říjen 2021, 06:47

Google maps nedávno aktualizovaly fotomapy, nová rakouská rozvodna je tam vidět už skoro hotová. Transformátor 400/220kV přivezli v létě. Mapy.cz mají pro tuhle oblast starší podklad, změny zatím nezachycují (v ČR má naopak skluz Google).

Láďa
10. říjen 2021, 16:17

Jistě se dá zvyknout ale když máte na výběr tak si vyberete klid. Mohli by vyprávět třeba lidé bydlící u bývalého letiště Berlín Tegel. Startující letadla těsně nad paneláky i v noci. A zvykli si.

Michal Hušák
10. říjen 2021, 18:31

Nerozumím, jak by mohl majitel větrné elktrárny, garantovat nízké ceny elektřiny ... To by jí jako pro obyvatele nakupoval, v době kdy nefouká a nevyrábí ?

Josef
10. říjen 2021, 22:58

Nevím já jsem tedy žádné zvuky od větrných elektráren nikdy na vzdálenost větší než 100 metrů nezaznamenal. Ale je pravda že Kryštofovy Hamry to je zhruba 20 VTE a jsou cca 15 let staré, prakticky už na konci životnosti ( na rozdíl Temelína, který je po cca 20 letech od spuštění pořád zánovní elektrárna) , takže je možné že díky opotřebení elektráren dochází k nějakým zvukovým jevům.

Pavel Karásek
11. říjen 2021, 00:12

Opět zvítězily demagogie a dezinformace a poplašné zprávy. Kousek od Drnholce za hranicemi v Rakousku ty větrné elektrárny naprosto bezproblémově fungují a nic se neděje. Ten, kdo se byl někde na větrné elektrárny podívat ví, že hluk je malý a do okolí, kde někdo bydlí nejsou slyšet skoro vůbec. Daleko horší je doprava.

Láďa
11. říjen 2021, 10:10

Pane Karásek to není demagogie. Za běžného provozu opravdu nejsou moc slyšet. Za většího větru je to ale mnohem horší. Jen pro informaci připomínám že na vrtulových letadlech a vrtulnicich nedělá hluk i přes století vyvoje motor ale právě ta vrtule.

Pavel Karásek
11. říjen 2021, 10:23

Láďo, větrná elektrárna není letadlo, nebo vtrulník. Když jsou od obydlených oblastí několik set metů, tak slyšet nejsou. Při větším větru je v té vzdálenosti slyšet právě ten vítr v místě, kde člověk stojí a ne ty větrné elektrárny. Doporučuji se jet na nějaké větrné elektrárny podívat.

Láďa
11. říjen 2021, 14:00

Několikrát ročně chodím okolo vrtulí nad Teplicemi a slyšet jsou. Pokud moc nefouká tak opravdu skoro ne. Pokud ale začne být větrno tak jsou slyšet hodně daleko. Ten princip je stejný, rychle se točící vrtule nemůže být tichá.

hellokitty
13. říjen 2021, 11:13

mali by sme teda zrusit aj traktory na poli, tie pocujem aj na kilometer a kombajny ked su zne tak tiez tam behaju celu noc a hucia, no a este ked zacne stekat susedov pes tak toho (narozdiel od tej tociacej vrtule) pocujem aj cez zavrete okno, z toho by jedneho fakt porazilo

Milan
11. říjen 2021, 15:12

Pane Karasek, kKlidně si ji nechte postavit za vasim barakem, ale nevnucujte ji lidem, kteri ji nechteji. Spise bych oznacil prvky demagogie propagatory OZE, kterí si myslí, že to je ta jedinná spravna cesta. Nechte to na lidech, at si sami rozhodnou, jestli se chteji dívat na les vetrníku nebo ne.

Jaroslav Loudil
11. říjen 2021, 09:07

Zajímavé ! A to by se v nejbližších letech prý měl vítr spolu se Sluncem stát pomalu hlavním zdrojem elektřiny u nás. Investoři budou muset zdá se "kličkovat jako zajíci při honu" mezi referendy obcí a městeček ,které budou velmi často vycházet k větrníkům negativně. Já bych vítr za svou obcí také odmítl, chtěl bych místo něj 2 x VVER - 1200 v Dukovanech a to samé v Temelíně. Když můžou VVER stavět tak chudé státy jako Bělorusko, Bangladéš, Turecko a brzy Egypt , pak nevím , proč by střední Evropa měla selhat.

Jiří Kelnar
11. říjen 2021, 11:15

A za barákem byste VVER - 1200 bral? Nebude to jenom o tom, že tohle jsou klasické NIMBY?

Když je to kus od obydlených částí obce, tak není důvod proti tomu bojovat.

Richard Vacek
12. říjen 2021, 06:11

Mít jadernou elektrárnu na katastru obce je terno. Díky dani z nemovitosti se jedná o nejbohatší obce, které mohou svým obyvatelům poskytnout to, o co si jinde mohou nechat jenom zdát.

Milan Vaněček
12. říjen 2021, 08:28

Tak proč se obce nepředhání v tom aby u nich bylo trvalé úložiště jaderného odpadu? To přinese peníze z daně z nemovitosti na tisíce let.

A je to méně riskantní než provoz jaderné elektrárny.

Asi to především dělají vysoké platy v JE ....

Jan Veselý
12. říjen 2021, 08:33

Mít jadernou elektrárnu v katastru obce, nebo té sousední, je katastrofa. Své by mohli vyprávět občané Křtěnova, Temelínce, Knína, Březí, Podhájí a Jaroslavic. Vlastně nemohli, tam už žádní občané nejsou.

Richard Vacek
12. říjen 2021, 12:16

V Temelíně dostává obec na dani z nemovitosti každoročně 40 000 Kč na obyvatele. Je jasné, že z takových prostředků se dá zajistit pro obyvatele spousta atraktivních věcí.

energetik
11. říjen 2021, 09:18

A kdy už bude referendum o jaderném tunelu kutaném na míru ČEZu a Rusku s garantovaným výkupem 160 eur/MWh po celou dobu životnosti?

Lukáš Lavička
12. říjen 2021, 15:34

Cena energie za jaderek, kterou udáváte, je maximální.

https://infografiky.ihned.cz/jadro-vyjde-draho/r~fccf96fe111411ea82ef0cc47ab5f122/

Solary na střechách vyjdou dráž. Solary venku nám zabírají zemědělskou půdu.

Solary a vítr nejsou stabilní zdroje.

Uhlí a plyn zdražují ttak, že nejsou levnější než jaderky.

Další vodní elktrárny nemáme, kde postavit. Větrníky lidi nechtějí.

Tak holt bude elektřina drahá tak, že se vyplatí i jaderky = cena elektřiny 110-170EUR/MWh. Pokud jste si všiml, tak v této cenové hladině už jsme. A to ještě není zima.

hellokitty
13. říjen 2021, 11:26

"Solary venku nám zabírají zemědělskou půdu." - nacitajte si nieco o agrivoltaike a jej vlivu na pestovanie vina

František
11. říjen 2021, 11:19

Spousta lidí zmiňuje hluk - nedokážu posoudit, nebydlím blízko.

Pro mě jsou VTE spíš vizuálním smogem.

Když je na obzoru několik vysokých věží, tak si na ně časem zvyknete a nepoutají pozornost. Ale pohyb VTE brání tomu, aby je člověk začal ignorovat. Prostě když se díváte na krajinu, kde se točí větrník, tak pořád strhává pozornost a člověk nemůže vypnout.

PETRIK
11. říjen 2021, 13:36

Nemusite se divat do Rakouska,bliz stoji 5 ks u BREZAN,bez problemu.Vzdy je neco ,za neco.Petrolejka take sviti,ale kouri...

Jan Pavel
12. říjen 2021, 15:34

Nechápu to jak tu všichni mluví o zničené krajině. To jako fakt všichni považují větrník v krajině za její zničení? Co je pak povrchová těžba uhlí? Rekultivace je tak drahá, že se to většinou jen zatopí vodou, aby to nebylo vidět. Lidi radši budou mít záplavy a tornáda způsobená klimatickou změnou než aby měli někde na okraji katastru pár vizuálně nehezkých vrtulí. Gj a spalování uhlí zdar..

Pavel Karásek
13. říjen 2021, 11:12

A co třeba dálnice a silnice. Ty znehodnotí půdua a je z nich opravdu hluk. Argumenty proti větrným elektrárnám jsou účelové.

Josef
13. říjen 2021, 11:27

dálnice žádnou půdu neznehodnotí ta ne odveze při stavbě jinam, jen zaberou prostor , ano hluk z nich sice je, ale v okolí sídel jsou protihlukové stěny, ten hlavní rozdíl je v tom, že ty dálnice používají miliony lidí, přinášejí nám prosperitu, kdežto VTE přinášejí tak maximálně zisk investorovi a všichni ostatní jen tratí. Protože el. energii lze vyrobit prakticky bez vlivu na životní prostředí v připraveném areálu jaderné Elektrárny Temelín a to v množství přesahující technický potenciál větrné energetiky celé ČR a to bez ohledu na počasí. Rozvoj VTE je tedy prakticky jen ničení životního prostředí.

Pavel Karásek
13. říjen 2021, 18:53

Josef, to co jste napsal je demagogie. Podle Vás jsou větné elektrárny s minimálním hlukem problém, ale dálnice ne. Větrné elektrárny vyrábějí téměř bezuhlíkovou energii, která na rozíl od jaderné neprodukuje jaderný odpad. Z dálnic je táké spousta emisí. Větrné potom půdu nijak neznehodnotí. Rozvoj VTE žádné prostředí neničí, kromě záboru půdy pro základ. Pokud tvrdíte, že ano, tak to dokažte. Prosím ale ze seriózníchb zdrojů.

Josef
9. říjen 2021, 21:48

ono ty peníze vypadají zajímavě jenže 1,8 milionů za elektrárny + tedy 100tisíc za cesty 50 k na spolky je celkem 1,95 mil korun jenže kolik to vlastně je obec má 1750 obyvatel a když si tu částku rozpočítáte pak to máte asi 92 korun měsíčně na 1 občana. Zničit si za tyto peníze okolní krajinu větrnou energetikou samozřejmě nesmysl už jen pád cen nemovitostí bude mnohem vyšší. Takže co vlastně nabízí investor - nic. Jiní investoři nabízeli poloviční ceny silové elektrické energie pro lidi v obci což by způsobilo přechod vytápění domů z tuhých paliv na tepelná čerpadla a bylo by lepší ovzduší v obci, pak dejme tomu může VTE té obci něco přinést, ale takové nabídky se místní nedočkali.

energetik
11. říjen 2021, 09:11

Josef

"Jiní investoři nabízeli poloviční ceny silové elektrické energie pro lidi v obci"

To by mne zajímalo odkud to máte? A jak to mohli udělat? Odkoupí distribuční síť v obci a udělají z toho LDS? Nebo se zaregistrují jako obchodníci z energií a nabízejí energii jen v této obci za poloviční cenu? Vzhledem k tomu že silovka je zhruba polovina z celkové ceny (i s distribucí a regulačními poplatky) tak by ji museli nabízet za 0 Kč.

Josef
11. říjen 2021, 21:22

Investoři nabízeli polovinu ceny silové elektřiny pro obec která měla v KU větrné el. Mluvil jsem s jejich zástupcem a bylo mi řečeno, že pokud mají dotace v podobě zeleného bonusu, pak to pro ně není problém. Jak to chtěli přesně ekonomicky udělat nevím - předpokládám, že se spojují s nějakým obchodníkem s elektřinou.

Carlos
9. říjen 2021, 21:59

Jistě disponujete a jste schopen předložit příslušné studie o pádu cen nemovitostí v závislosti na vzdálenosti VtE od obytných staveb. Podle hrubého popisu se elektrárny měly nacházet 2 - 5 kilometrů od středu obce, respektive 1.8 až 3.5 kilometru od obydleného území.

Emil
9. říjen 2021, 22:50

"Dle studie německého institutu RWI (Leibniz Institut für Wirtschaftsforschung), která se zabývala cenou nemovitostí v blízkosti větrných elektráren, lze v případě výstavby větrné elektrárny ve vzdálenosti 1 km od domu očekávat snížení jeho ceny o cca 7,1 %. Negativní efekt na cenu domů dle studie zcela vyprchá až při odstupu větrné elektrárny okolo 8 kilometrů."

oenergetice. cz/vetrne-elektrarny/ovlivni-cenu-nemovitosti-vystavba-vetrne-turbiny-okruhu-1000-metru-muze-dojit-ke-snizeni-az-71

Josef
9. říjen 2021, 23:49

Děkuji za doplnění odkazu jinak pro Carlose , pád cen nemovitostí je obecně známá věc. Pokud máme nemovitost za 3,5 mil korun a cena by padla by o 6%, pak je to 210 000 korun majitel by od firmy, která chce stavět VTE tyto peníze přes rozpočet obce (92 kč měsíčně) mohl obdržet nejdříve za 190 let.... skutečně skvělá nabídka.... ale tady se přesně ukazuje, že lidé nejsou idioti....

Láďa
10. říjen 2021, 12:50

Pravdou je že když fouká silnější vítr vrtule jsou dost hlučné. Minimálně ty u Komáří Vížky nad Teplicemi. Mně to připomíná nízko letící proudové dopravní letadlo. Ani já bych nechtěl bydlet v doslechu.

Carlos
10. říjen 2021, 13:03

Láďo, víte co je zvláštní, jak jste mi vyběhl ve feedu komentářů, tak mi to zrovna jeden tryskáč proletěl. Je možné že když člověk že celý život pod jednou z tras k hlavnímu středoevropskému letišti tak mu to už ani nepřijde.

Vladimír Šťastný
10. říjen 2021, 18:35

Carlos

Spousty lidí si vyhlíží klidné lokality, kupuje v nich polorozpadlé ruiny a za životní úspory je rekonstruuje jenom proto, že se nachází v lokalitách, kde je ticho a jim to dává naději, že budou moci dožít v prostoru, kde je nebude opruzovat hluk okolního prostředí, který jim celý život vadil. Když o tohle přijdou, navíc s tím, že jejich nemovitost půjde špatně nebo vůbec prodat, taky bych viděl rudě.

Vladimír Šťastný
10. říjen 2021, 18:36

Láďa

Bydlím poblíž větrné farmy Kryštofovy Hamry, a když fouká směrem od farmy k nám, není to jako proudové letadlo, ale jako bombardovací svaz.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se