Domů
Plynárenství
Byla zahájena výstavba plynovodu, který propojí první rumunské podmořské naleziště plynu s pevninou

Byla zahájena výstavba plynovodu, který propojí první rumunské podmořské naleziště plynu s pevninou

Rumunský premiér Orban se zúčastnil slavnostního ceremoniálu u příležitosti zahájení prací na podmořském plynovodu, který propojí první rumunské podmořské naleziště plynu s pevninou. Premiér Orban označil první nový plynovod za zásadní pro rumunskou ekonomiku. První dodávka zemního plynu se očekává v roce 2021.

V současné době probíhají stavební práce na podmořském plynovodu, který  má propojit projekt Midia gas v Černém moři s pevninou. Rumunský premiér Ludovic Orban se zúčastnil slavnostního ceremoniálu u příležitosti zahájení prací na plynovodu. Společnost BSOG (Black Sea Oil & Gas), podporovaná soukromým kapitálem, doufá, že první dodávka zemního plynu by mohla být uskutečněna koncem roku 2021.

Orban uvedl, že zahájení prací na plynovodu bylo symbolickým momentem pro projekt, který označil za zásadní pro rumunský ekonomický rozvoj.

„Ukazuje to jasnou vůli dokončit pro Rumunsko nesmírně důležitý projekt, konkrétně zahájení těžby zemního plynu z našeho prvního naleziště,“ uvedl Orban.

BSOG a rumunský provozovatel přenosové sítě zemního plynu Transgaz podepsali v září loňského roku dohodu o zahájení prací. Dohoda o připojení nových nalezišť do rumunské přepravní soustavy má hodnotu 400 milionů dolarů (9 miliard korun).

Očekává se, že zemní plyn z naleziště Midia, jehož zásoby se odhadují na  10 miliard metrů krychlových (bcm) zemního plynu podpoří v příštím desetiletí rumunskou produkci zemního plynu, společně s dalšími významnými projekty, jako je naleziště Neptun v Černém moři provozované společností ExxonMobil.

Naleziště Midia zahrnuje pole Doina a Ana, na kterých bude umístěno pět těžebních vrtů. Jeden podmořský vrt bude umístěn na poli Doina a čtyři plošinové vrty na poli Ana.

Plynovod o délce 126 kilometrů propojí pole Ana s novým pobřežním zařízením na zpracování zemního plynu s kapacitou 1 bcm/rok. To představuje přibližně 10 % rumunské spotřeby zemního plynu.

Zdroj úvodní fotografie: BSOG

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
petr
9. březen 2022, 12:34

Není podobné ložisko nedaleko hadího ostrova ? Asi ano a proto ta ruská aktivita - válka....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se