Domů
Rychlé zprávy
Velká Británie zakázala těžbu plynu frakováním, důvodem jsou dřívější otřesy v Preston New Road
Frakování. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marcellus_Shale_Gas_Drilling_Tower_1_crop.jpg

Velká Británie zakázala těžbu plynu frakováním, důvodem jsou dřívější otřesy v Preston New Road

Vláda Spojeného království rozhodla o zákazu frakování na území Anglie kvůli obavám z případných otřesů, které jsou s frakováním spojeny. Rozhodnutí vlády reaguje na studii, která zkoumala otřesy o síle 2,9 stupně způsobené frakováním v lokalitě Preston New Road.

S rozvojem těžby zemního plynu a ropy za pomocí frakování se i Velká Británie nechala zlákat k tomu, aby na svém území provedla několik průzkumů. Ty měly předpovědět, zda bude těžba na ostrovech perspektivní a proveditelná.

I dřívější premiér David Cameron nabádal obyvatele jižní Anglie, aby nebránili těžbě zemního plynu frakováním, přičemž tvrdil, že významné benefity těžby převáží nad velice omezenými zásahy do území.

Veškeré sliby ohledně budoucí těžby jsou ovšem pryč – na konci minulého týdne vláda vydala prohlášení o tom, že veškerá těžba a průzkumy za účelem těžby zemního plynu frakovanáním jsou pozastaveny. Vláda tak učinila na základě odborné analýzy, která zkoumala menší otřesy v lokalitě Preston New Road, které dosáhly síly 2,9 stupně.

Vrt pro těžbu břidlicového plynu zdroj: Flickr, A Tonelli

Hlavním závěrem studie je, že není možné aktuální technikou zcela přesvědčivě předpovědět, zda dojde při těžbě k otřesům. Otřesy jsou přitom obecně s těžbou frakováním spojovány.

Vláda ve svém prohlášení uvedla, že v principu těžbu zemního plynu frakováním nevylučuje, bezpečnost obyvatel v okolí a jejich majetku je ovšem důležitější, a proto k zákazu těžby přistoupila.

„Přestože uznávám významný potenciál, který může mít břidlicový plyn jako překlenovací zdroj energie k dosažení budoucnosti s nulovými emisemi, vždy jsem vyžadovala, aby případná těžba byla bezpečná,“ Andrea Leadsom, ministryně hospodářství a energetiky

Těžba plynu v Evropě v posledních letech klesá a zákaz těžby z břidlic v Anglii tento trend nepomůže zvrátit. Pokles těžby plynu v Evropě je způsoben především uzavíráním největšího ložiska Groningen v Nizozemsku.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.