Domů
Rychlé zprávy
Velká Británie zakázala těžbu plynu frakováním, důvodem jsou dřívější otřesy v Preston New Road
Frakování
Frakování. Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marcellus_Shale_Gas_Drilling_Tower_1_crop.jpg

Velká Británie zakázala těžbu plynu frakováním, důvodem jsou dřívější otřesy v Preston New Road

Vláda Spojeného království rozhodla o zákazu frakování na území Anglie kvůli obavám z případných otřesů, které jsou s frakováním spojeny. Rozhodnutí vlády reaguje na studii, která zkoumala otřesy o síle 2,9 stupně způsobené frakováním v lokalitě Preston New Road.

S rozvojem těžby zemního plynu a ropy za pomocí frakování se i Velká Británie nechala zlákat k tomu, aby na svém území provedla několik průzkumů. Ty měly předpovědět, zda bude těžba na ostrovech perspektivní a proveditelná.

I dřívější premiér David Cameron nabádal obyvatele jižní Anglie, aby nebránili těžbě zemního plynu frakováním, přičemž tvrdil, že významné benefity těžby převáží nad velice omezenými zásahy do území.

Veškeré sliby ohledně budoucí těžby jsou ovšem pryč – na konci minulého týdne vláda vydala prohlášení o tom, že veškerá těžba a průzkumy za účelem těžby zemního plynu frakovanáním jsou pozastaveny. Vláda tak učinila na základě odborné analýzy, která zkoumala menší otřesy v lokalitě Preston New Road, které dosáhly síly 2,9 stupně.

Vrt pro těžbu břidlicového plynu
Vrt pro těžbu břidlicového plynu zdroj: Flickr, A Tonelli

Hlavním závěrem studie je, že není možné aktuální technikou zcela přesvědčivě předpovědět, zda dojde při těžbě k otřesům. Otřesy jsou přitom obecně s těžbou frakováním spojovány.

Vláda ve svém prohlášení uvedla, že v principu těžbu zemního plynu frakováním nevylučuje, bezpečnost obyvatel v okolí a jejich majetku je ovšem důležitější, a proto k zákazu těžby přistoupila.

„Přestože uznávám významný potenciál, který může mít břidlicový plyn jako překlenovací zdroj energie k dosažení budoucnosti s nulovými emisemi, vždy jsem vyžadovala, aby případná těžba byla bezpečná,“ Andrea Leadsom, ministryně hospodářství a energetiky

Těžba plynu v Evropě v posledních letech klesá a zákaz těžby z břidlic v Anglii tento trend nepomůže zvrátit. Pokles těžby plynu v Evropě je způsoben především uzavíráním největšího ložiska Groningen v Nizozemsku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Karel Wágner
23. říjen 2022, 07:52

Britská premiérka Liz Trussová už pár dní po svém nástupu do úřadu oznámila, že zruší zákaz hydraulického štěpení břidlic z roku 2019. A skutečně vláda Spojeného království ve čtvrtek 12. září 2022 formálně potvrdila, že ruší zákaz frakování při těžbě plynu z břidlic v Anglii s argumentem, že tento krok pomůže zvýšit energetickou bezpečnost země. Jacob Rees-Mogg, jenž byl 6. září 2022 jmenován státním tajemníkem pro obchodní, energetickou a průmyslovou strategii k tomu uvedl, že „vzhledem k invazi ruských vojsk na Ukrajinu je posilování energetické bezpečnosti Británie absolutní prioritou“ s tím, že Británie se do roku 2040 hodlá stát čistým vývozcem energií. Přičemž metodu frakování označil za bezpečnou: „Strašidelné historky byly opakovaně vyvráceny. Hysterie ohledně seismické aktivity podle mě nechápe, že Richterova stupnice je logaritmická. Lidé si zřejmě myslí, že je to přímá aritmetická stupnice, což samozřejmě není."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se