Domů
Plynárenství
Shell: V příštím desetiletí může dojít k nedostatku LNG na trhu
Zdroj: Jan Arrhénborg / AGA

Shell: V příštím desetiletí může dojít k nedostatku LNG na trhu

Společnost Shell vydala svůj roční report LNG Outlook. Dle reportu LNG trh stále roste, dominují mu asijské země. Poukazuje ovšem na vznikající konflikt mezi kupujícími a prodávajícími, který by mohl vyústit v budoucí nedostatek zkapalněného plynu na trhu.

LNG trh roste

Světový trh se zkapalněným zemním plynem (LNG) nadále boří očekávání mnoha pozorovatelů. Dle ročního výhledu společnosti Shell LNG Outlook se poptávka po LNG v roce 2017 zvýšila o 29 milion tun na celkovou hodnotu 293 milionů tun. Ve výhledu Shell zmiňuje, že na základě současných predikcí společnosti by mohlo dojít k nedostatku LNG v polovině příštího desetiletí, pokud nebudou brzo vybudovány nové LNG projekty.

Bohužel v současné energetické situaci se značně liší nároky kupujících a prodávajících. Většina producentů LNG má pochopitelně zájem o dlouhodobé kontrakty, aby měli zajištěno financování. Jenže v současném energetickém světě většina kupujících nechce riskovat dlouhodobé kontrakty a má zájem především o menší, krátkodobé a flexibilní dodávky.

Dle reportu společnosti Shell musí být tento narůstající konflikt vyřešen, aby se odvětví LNG mohlo nadále rozvíjet, jak je potřeba.

Asie suverénně vede

Japonsko i nadále v roce 2017 zůstalo na prvním místě ve světovém importu zkapalněného plynu. Na druhém místě nicméně Čína předběhla Jižní Koreu. Za vyšší poptávku po LNG v Číně může především pokračující ekonomický růst a nová domácí politika, která cílí na snižování znečištění ovzduší. Se záměrem zlepšení situace kvality ovzduší se Čína snaží v oblasti výroby elektrické energie a tepla o přechod od uhlí na zemní plyn.

„Stále vidíme silnou poptávku v tradičních destinacích jako je Asie a Evropa. Zároveň je ale vidět, že LNG je flexibilní, spolehlivý a čistší zdroj pro mnohé země po celém světě. Jenom v Asii se zvýšila poptávka v roce 2017 o 17 milionů tun. To je téměř tolik, kolik za celý rok vyprodukuje pátý největší exportér na světě, Indonésie,“ sdělil Maarten Wetselaar, ředitel oddělení Nových energií ve společnosti Shell.

LNG hraje čím dál tím důležitější roli v celosvětovém energetickém systému. Od roku 2000 se počet importujících zemí zvýšil čtyřikrát a exportujících dvakrát. Roční celosvětový obchodovaný objem LNG se za stejnou dobu ztrojnásobil.

Autor úvodní fotografie: Jan Arrhénborg / AGA

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česko má šanci získat zemní plyn přes Nizozemsko. Může přes něj nahradit velkou část dodávek z Ruska
20. květen 2022, 05:36
Ministr Stanjura nechá prověřit loňské prominutí DPH u plynu a elektřiny. Chce zjistit, zda bylo zákonné
19. květen 2022, 14:01
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr
1. březen 2019, 11:21

K nedostatku samozřejmě dojít nemůže. LNG pouze zdraží, a některé země se víc vrátí k uhlí a jiné skočí dopředu k jádru.

Loudil
1. březen 2019, 12:03

V únoru se Rusko stalo největším dodavatelem LNG do Evropy = 1,41 mil. tun z poloostrova Jamal. Přijelo celkem 19 nákladů. Porazilo tak Katar i USA. Rusko se tak stává největším dodavatelem do Evropy jak plynovody , tak LNG. Je dobře , že ani v oblasti LNG jak vidno "nezaspalo dobu".

Loudil
28. únor 2019, 16:43

Spotřeba LNG bude stoupat a Rusko počítá se stále většími dodávkami LNG do Asie severní cestou. Aby byla trasa průjezdná zajistí 3 nové atomové ledoborce : Arktida, Sibiř a Ural. První dva již byla spuštěny na vodu 2016 a 2017 a Ural bude brzy následovat. Každý z ledoborců má dva atomové reaktory o výkonu po 175 MW tepelných , která dávají na hřídeli šroubu výkon 60 MW. Budou lámat ledy až o síle až 3 metry. Už v průběhu tohoto roku má být položen kýl největšího atomového ledoborce všech dob : Líder o výtlaku 55 000 tun , který bude lámat led o síle až 4,5 metru. Výkon na hřídeli 110 MW. Tyto nové atomové lodi pro ROSATOMFLOT jsou zárukou plynulých dodávek ruského LNG do Asie ve 21 století.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se