ENTSO-E: Rizika v zabezpečení dodávek elektřiny v Evropě nejsou pro nadcházející zimu vyloučena
Evropské sdružení provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) zveřejnilo svůj výhled bezpečnosti dodávek elektřiny v Evropě na následující zimu. Za normálních podmínek by neměla v zabezpečení dodávek elektřiny nastat žádná rizika. V případě studených vln a nízké dostupnosti výrobních zdrojů však dodávky nemusí být zabezpečeny v několika zemích zejména v průběhu ledna .
Za extrémních podmínek se dle pravděpodobnostní simulace očekává, že zejména Francie a Belgie se mohou potýkat s problémy se zabezpečením dodávek elektřiny. Obě země by byly vysoce závislé na importu elektřiny z okolních zemí a v některých případech by se pro předejití odpojování spotřebitelů musely spolehnout na mimotržní opatření a regionální spolupráci.
„Takové podmínky by vyžadovaly přísný monitoring spolehlivost systému blíže reálnému času s podporou regionálních koordinačních center (RSC). Tato úzká spolupráce bude zvláště důležitá, pokud dojde k výrazným neplánovaným výpadkům výroby nebo přenosových kapacit v kombinaci s extrémními chladnými povětrnostními podmínkami a nízkou dodávkou obnovitelných zdrojů,“ uvádí studie.
Vývoj výrobních kapacit
Zatímco výrobní kapacita obnovitelných zdrojů energie zaznamenala letos mírně vyšší přírůstek než vloni, když si evropské větrné a solární elektrárny připsaly téměř 27 GW, pokles výrobní kapacity konvenčních zdrojů byl méně než poloviční.
Výkonová přiměřenost v nadcházející zimě
Jak znázorňuje následující grafika, výrobní kapacity a tržně dostupná odezva na straně spotřeby jsou za normálních podmínek (levá část grafiky) dostatečné k pokrytí špičkové poptávky po elektřině v jednotlivých týdnech pro jednotlivé země Evropy s výjimkou několika zemí, které vyžadují import elektřiny. Těmi jsou Rakousko, Finsko, Maďarsko, Itálie, Litva a ve třech týdnech i Severní Irsko.
V případě extrémních podmínek (prostřední část grafiky) doprovázených zvýšenou poptávkou po elektřině a potenciálně nižšími dostupnými výrobními kapacitami roste počet zemí vyžadujících dovoz elektřiny pro pokrytí vlastní spotřeby. Ve 2. a 3. lednovém týdnu roku 2020 část spotřeby v Belgii, Německu, Finsku a Francii není možné pokrýt ani dostupným importem elektřiny. Červené šipky v mapě znázorňují oblasti, ve kterých dochází k přetížení přeshraničních přenosových vedení.
V případě využití strategických rezerv (třetí sloupec) dochází k vyřešení problémů s dodávkami elektřiny a problematické země jsou schopné poptávku po elektřině pokrýt za využití importu elektřiny.
Česká republika jako země s výraznou výrobní nadkapacitou se jak obvykle nemusí obávat. ČEPS v nadcházejícím zimním období tak neočekává žádné problémy s výrobou ani systémovou přiměřeností.
Záporná flexibilita výrobních kapacit
Důležitým parametrem výrobních zdrojů v soustavě je také schopnost snížit výrobu v období nízké poptávky po elektřině – tedy poskytnout zápornou flexibilitu.
Problém nastává tradičně v Německu v období vysoké výroby obnovitelných zdrojů energie a nízké poptávky po elektřině v období vánočních a velikonočních prázdnin. Dodávka elektřiny z obnovitelných zdrojů energie je dle merit order upřednostňována před zdroji s vyššími marginálními náklady, konvenční elektrárny tak musí reagovat snížením svého výkonu na úroveň aktuální poptávky po elektřině. Ne všechny zdroje jsou však schopny nákladově efektivního snížení svého výkonu, ceny elektřiny z tohoto důvodu mnohdy klesají do záporných hodnot.
Z následující grafiky je patrné, že se s tímto problémem budou v denních hodinách (levá část grafiky) a v nočních hodinách (pravá část grafiky) potýkat zejména Belgie, Bulharsko, Německo, Dánsko, Irsko, Itálie, Severní Irsko, Polsko a Švédsko. Nejhorší situace je v částech Itálie, Irsku a také v Německu, které nebudou schopny ve všech zkoumaných 19 týdnech nadbytečnou výrobu exportovat do zahraničí.
Oproti nedostatku výrobních kapacit je řešení této situace poměrně snadné a omezuje se na omezení výroby obnovitelných zdrojů energie, ty je ovšem při těchto omezeních nezbytné finančně odškodnit za „nevyrobenou“ elektřinu.
Použitá metodika uvažuje extrémní situace nastávající jednou za 20 let
ENTSO-E od studie z roku 2017 upravilo použitou metodiku na základě zkušeností z předchozí zimy, kdy problémy nastaly zejména kombinací studených vln a nízké dostupnosti jaderných zdrojů ve Francii. Francie je vlivem vysoké elektrifikace vytápění důležitou proměnnou v provedené simulaci. Pro letošní zimu předpokládá ENTSO-E ve Francii nárůst spotřeby o 2,4 GW na každý stupeň Celsia, o který poklesne teplota.
Analýza nyní zahrnuje worst-case scénář, který uvažuje situace nastávající v průměru jednou za 20 let, namísto předchozí studie uvažující situace nastávající jednou za 10 let. ENTSO-E analyzovalo situaci, pokud by extrémní situace nastaly současně v celé Evropě.
Dle informací jednotlivých provozovatelů přenosových soustav jsou nejpravděpodobnějším rizikem silné větry a bouře. Nejzávažnějším rizikem jsou však studené vlny v celoevropském rozsahu. Sněhové laviny a námrazy jsou rovněž považovány za rizika, která mohou způsobit vážné následky. Toto zjištění zdůrazňuje význam hodnocení více výpadků výrobních zdrojů a přenosových vedení najednou za využití pravděpodobnostní simulace.
Mohlo by vás zajímat:
Možná by nějaký blackout umožnil veřejnosti získat reálnější náhled na to, jak se elektřina dostává do zásuvky a jak se to dá s vysokou spolehlivostí zajistit.
Gretenistum by ledova sprcha reality neuškodila. Člověk není dělaný na to, aby přežil v našich zeměpisných šířkách, jsme rovníkový druh. A i v dnešní hi-tech době jsou póly skoro neobydlené a rovník napěchovaný. Podřezávat si pod sebou energetickou větev je stupidní.
Letošní zima bude ještě OK, i když Rusové zřejmě zavřou Ukrajině kohoutky s plynem, takže i tak bude dost legrace. Až leden 2023 a zejména 2025 bude pro provozovatele přenosových soustav opravdová jízda na tygrovi. Možná v té době bezpečnost dodávek elektřiny přehluší klimatické třeštění, uvidíme...
Jak je na tom Evropa víme naprosto přesně ale Praha nikoho nezajímá.
Teplo ze 60 let staré elektrárny v zátopovém území se zálohu v Praze tak do +5oC.
Elektřina pouze z dovozu výroba v Praze skoro nula.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se