Hodnocení zemí od BNEF odhaluje modely průmyslové digitalizace ve světě

28. červenec 2019, 12:41
DomůTechnologieHodnocení zemí od BNEF odhaluje modely průmyslové digitalizace ve světě

Schopnost generovat, sbírat, přenášet a využívat průmyslová data se v posledních letech prudce zlepšila s rozvojem senzorů, softwaru a datové vědy. BloombergNEF provedl hodnocení stavu průmyslové digitalizace ve 40 zemích, při kterém se zaměřil na investice, politickou podporu, technologickou úroveň a pracovní sílu

Zpracovatelský průmysl, energetika, logistika a těžební průmysl se podle BloombergNEF stanou díky digitalizaci více efektivními a čistšími sektory.

Hodnocení zemí od BNEF ukázalo, že mezi 10 nejlepšími zeměmi z pohledu úrovně průmyslové digitalizace jsou 4 evropské a 4 asijské státy. I přes fakt, že jsou Spojené státy domovem pro přední technologické firmy, umístily se v hodnocení BNEF až na 9. místě. Důvodem má být absence strategického rámce pro digitalizaci a dalších forem vládní podpory.

„Země, které se začínají zajímat o digitalizaci mohou využít zkušeností průkopnických zemí. Konkrétně mohou být replikovány inovativní strategické rámce, investiční schémata a výcvikové programy,“ uvedl BloombergNEF.

Hodnocení úrovně průmyslové digitalizace. Zdroj: BNEF

Politická podpora, investice a pracovní síla

Zavedení národního strategického rámce pomáhá podle BNEF učinit z digitalizace prioritu. Mezi úspěšné země v této oblasti se řadí například Německo či Singapur.

„Ze 40 zemí, na které jsme se v našem průzkumu zaměřili, má 20 zemí zavedeny strategické rámce pro průmyslovou digitalizace a 27 zemí pro strategické rámce umělou inteligenci,“ uvedl BloombergNEF.

BNEF dodal, že vlády a korporace investují nemalé finanční prostředky do digitální transformace. Finanční prostředky putují jak do výzkumu a vývoje, tak do startupů přinášejících na trh digitální technologie.

Kromě politické podpory a financí bude budoucí digitální ekonomika vyžadovat nové schopnosti zaměstnanců v oblastech, jako jsou datová věda, umělá inteligence a robotika.

„Aby se na to společnosti připravily, spoustu z nich vytvořilo partnerství s výzkumnými univerzitami a založili studijní programy zaměřené na nové technologie,“ dodal BNEF.