Domů
Obnovitelné zdroje
Letopočty fotovoltaiky: Více než stoletá historie přeměny slunečního záření na elektřinu
Solární panely
Zdroj: Pixabay

Letopočty fotovoltaiky: Více než stoletá historie přeměny slunečního záření na elektřinu

Přestože přímá přeměna slunečního záření na elektrickou energii se začíná v oblasti výroby energie prosazovat ve větším měřítku teprve v posledních letech, historie této technologie sahá již do 19. století.

1839

Toho roku pan Edmond Becquerel zjistil, že při ozáření kovu světlem dochází k jevu kdy se objevuje elektrické napětí.

1876

Richard Evans Day a jeho nadřízený William Grylls Adams pozorují fotovoltaický jev u selenu. Vyrobený proud takového solárního článku nebyl dostatečný pro napájení žádného zařízení, ale byl měřitelný. Dokázali však možnost přeměny solární energie na elektrickou zařízením bez pohyblivých částí.

1883

Je rok vynálezu prvního solárního článku na bázi selenu. Charles Fritts potáhnul selenovou destičku tenkou vrstvou zlata a vytvořil tak funkční solární článek s účinností okolo jednoho procenta. Nevýhoda je jeho vysoká cena.

1905

Albert Einstein konečně vysvětluje princip fotoelektrického jevu. A představil svou myšlenku existence světelných kvant - fotonů. Bylo mu tehdy 25 let. V roce 1921 získává Nobelovu cenu za fyziku za vysvětlení fotoelektrického jevu.

1954

Bellovy laboratoře vyvinuly křemíkový fotovoltaický článek, otevřely se tak možnosti praktické využitelnosti fotovoltaiky. Pánové Daryl Chapin, Calvin Fuller a Gerald Pearson dosáhli se svým solárním článkem šestiprocentní účinnost přeměny. Brzy následovalo použití ve vesmírné technice.

1973

Tohoto roku se na světlo světa staví polykrystalický solární článek. Má nižší účinnost než jeho monokrystalický předchůdce, ale také nižší cenu. Objev si připisuje pan Dr. Elliot Berman.

1977

V Americe vzniká výzkumný ústav pro solární energii, později je známý jako NREL (Natonal Renewable Energy Laboratory).

1980

Výrobce solárních panelů ARCO dosahuje jako první produkce 1 MWp za rok. Brzy po tom instaluje megawattové projekty v Kalifornii.

1998

Je rokem instalace solární fotovoltaické elektrárny v Dukovanech, která je rovněž jednou z nejstarších solárních elektráren vybudovaných na území ČR.

2009

V těchto letech nastal výhodný dotační program pro solární elektrárny, to vedlo k tomu, že rostly jako houby po dešti. V roce 2010 novela zákona zastavila tento gigantický růst a omezila dotace pro velkoplošné solární elektrárny.

Současnost

Solární panely nepřestávají zlevňovat, a tak se stále stávají zajímavější variantou pro náhradu klasických zdrojů elektrické energie. Do budoucna se tento trend pravděpodobně nezmění.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se