Export koksovatelného a energetického černého uhlí z USA pokračuje v růstu, který započal ve druhé polovině loňského roku v důsledku rostoucí ceny těchto komodit na světových trzích. Za první tři čtvrtletí letošního roku se export zvýšil meziročně o 68 %.

Export koksovatelného a energetického (bitumenového a sub-bitumenového) černého uhlí z USA v prvních devíti měsících letošního roku dosáhl podle zahraničního serveru Platts přibližně 62 milionů tun, což je o 68 % vyšší hodnota ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce.

Export koksovatelného černého uhlí z USA dosáhl během letošních prvních 9 měsíců 36,7 milionů tun, tedy o 38,2 % více v meziročním srovnání. Největšími importéry amerického koksovatelného uhlí v letošním roce jsou Brazílie (4,7 milionů tun), Japonsko (3,5 milionů tun) a Jižní Korea (2,6 milionů tun).

Export bitumenového černého uhlí dosáhl 19,6 milionů tun, o 132,6 % více ve srovnání se stejným obdobím roku 2016. Nejvíce bitumenového uhlí v letošním roce Spojené státy vyvezly do Nizozemska (4,4 milionů tun), Indie (3,9 milionů tun) a Japonska (1,6 milionů tun).

Export sub-bitumenového uhlí dosáhl 5,6 milionů tun, o 309 % více ve srovnání se stejným obdobím roku 2016. Největšími importéry amerického sub-bitumenového uhlí v letošním roce jsou Jižní Korea (2,7 milionů tun), Mexiko (1,6 milionů tun) a Maroko (0,4 milionů tun).

Nárůst exportu je důsledkem vyšší poptávky po americkém černém uhlí spojené s rostoucími cenami černého uhlí na světových trzích.

Americké uhlí dováží i Polsko

Jedním z importérů amerického černého uhlí je také polský exportér uhlí Weglokoks, který musí dováženým uhlím z USA pokrývat své závazky v Evropě. Společnost v září oznámila, že dovážené americké uhlí je určeno pro klienty v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Německu a Rakousku.

Snížená dostupnost polského uhlí je výsledkem snižující se těžby uhlí v Polsku a rostoucí domácí poptávky.

Za rok 2016 bylo u severního souseda vytěženo 70,5 mil. tun černého uhlí, což je pokles téměř o polovinu oproti roku 1995, kdy se vytěžilo 137 mil. tun. Před deseti lety se měsíční objemy těžby pohybovaly okolo 8 mil. tun. Polsko v nadcházejících letech nicméně plánuje navýšit svou domácí produkci, což má vést ke snížení dovozu uhlí ze zahraničí.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *