Domů
Úspory energie
EU se snaží najít řešení ke snížení emisí CO2 ve sklářském průmyslu
Prosklená budová. Zdroj: Wikimedia
Zdroj: Wikimedia

EU se snaží najít řešení ke snížení emisí CO2 ve sklářském průmyslu

Sklo je nenahraditelnou složkou většiny staveb. Způsob jeho výroby je nyní klíčovou částí řešení, jak dlouhodobě ušetřit energii a přiblížit se naplnění cíle Evropy snížit množství skleníkových plynů. Sklářský průmysl je ale vytížená oblast, pro kterou zatím neexistuje okamžité řešení, jak přejít na čistou energii.  

Sklo jako materiál je snadno recyklovatelné a mnohonásobně zpětně použitelné. Dnes je 80 % vyprodukovaného skla použito v budovách, kde nebývá efektivně využito. 85 % takového skla se použije na výstavbu jednovrstvých nebo dvouvrstvých oken. Tyto typy oken propouštějí v budovách ven nejvíce tepla, přičemž jeho výroba je z pohledu celkového množství emisí vůbec nejproblémovější oblastí. V Evropě se vytápění podílí 36 % na celkové produkci emisí CO2.

Převážná část spotřebované energie a vyprodukovaných emisí ve sklářském průmyslu pochází ze spalování zemního plynu používaného k vytápění tavných pecí. Zemní plyn se však v tomto průmyslu ukazuje jako těžce nahraditelný. Existují sice elektrické tavné pece, avšak pro výrobu plochého skla ještě není k dispozici plně elektrická verze. Zajímavou možností by mohl být vodík, ale v současné době nenabízí potřebné záření pro tavení skla a vysoký podíl vodíku způsobuje pecím technické problémy. Vyžadovalo by to tedy také novou infrastrukturu.

“Sklářský průmysl se potýká s trvale vysokým přírůstkem emisí,” uvedl Philippe Bastien, oblastní president společnosti AGC Glass Europe.

Zástupci sklářského průmyslu vyzývají EU, aby prosadila legislativu, která by vyžadovala renovaci oken z důvodu zefektivnění prostupu tepla v budovách. Problémem zůstává, že EU v této oblasti v minulosti už rozsáhlé změny podnikla. Jeden energetický cíl v této oblasti byl stanoven v roce 2012. Legislativa, která požadovala energetická zdokonalení v budovách, přišla v roce 2010 a v roce 2018 byla revidována.

EU se však přesto v roce 2020 nepodaří dosáhnout cíle 20% zdokonalení v energetické účinnosti, protože vládám jednotlivých zemí se nepodařilo tuto legislativu efektivně uplatnit.

“Potřebnou legislativu k dosažení našich cílů máme, ale pak tady také jsou členské země, které neplní svou část dohody,” uvedl Nicolas González Casares, středo-levicový španělský člen Evropského Parlamentu. “Evropská komise musí tyto státy donutit jednat. Ony mají ty správné nástroje a Komise musí tyto státy donutit je použít. Nestačí jen vytvářet zákony,” dodal.

Plošně prosazení renovace oken je samozřejmě v zájmu sklářských společností. Pro průmysl by to znamenalo přístup k většímu množství recyklovaného materiálu a především zvýšenou poptávku po jejich produktech.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Franta
7. únor 2020, 17:19

Já bych použil stejný princip ke snižování úniku tepla přes skleněné části pláště budov jako v případě snižování emisí CO2 v automobilech.

Prostě do roku 2025 - o 25% nižší podíl skleněných fasád oproti roku 1990, 2030 - o dalších 20% a tak dále až bych v roce 2025 skleněné fasády úplně zakázal... nejlepší izolací by bylo bydlení hluboko v podzemí...

Teď vážně - "... nejlepší odpovědí na změny klimatu je co největší ekonomický růst" říká Andrew McAfee z MIT - v Americe stagnuje spotřeba energií právě díky ekonomickému růstu - viz https://www.euro.cz/byznys/jaderny-odpad-nikdy-nikoho-nezabil-rika-ekonom-mcafee-kritizuje-klimaticky-moralismus

Takže to je i cesta pro sklo. Jen bychom potřebovali mít politiky, kteří tleskají vědcům a nikoliv politiky, kteří tleskají těm, co nechodí do školy...

Josef
7. únor 2020, 23:27

Co se týče oken , pak 3 skla bez problémů nechala koupit od nejméně od roku 2002. Téměř všechny bytové domy v ČR mají pouze 2 skla to znamení že tato okna mají o polovinu větší tepelné ztráty než kdyby byla okna osazena 3 skly. Je všeobecně známo , že čím větší budovy tím větší podíl zasklených ploch je to z důvodu velkého objemu staveb a malého povrchu budov , takže potřebujeme velký prostup světla do budov. Ve výsledku se okna v těchto budovách podílejí nejméně 50% na celkových ztrátách budovy a 3 skla by ušetřila v těchto velkých budovách až 25% energie k vytápěn a v létě za klimatizaci. Kdyby stát přišel už v roce 2000 s vhodnou legislativou, mohly se bytové domy zateplovat tak ,že ve výsledku by měly poloviční nároky na vytápění než dnes. Bohužel nebyla k tomu vůle. Dnešní zrekonstruované budovy se budou opravovat až v 2 polovině století takže jsme krásně zakonzervovaly stávající stav...

Richard Vacek
8. únor 2020, 02:11

Navrhuji zřídit funkci kontrolor oken. Tento specialista by obcházel svůj rajón a když narazí na prosklení neodpovídající současným požadavkům, rázným poklepem kladívka by ho nesmazatelně označil tak, aby ho majitel nahradil zasklením odpovídajícím současným požadavkům.

Pro vlastní výrobu skla jdou rovněž stanovit dostatečně ambiciózní limity na produkci CO2, neboť není žádný důvod, aby Evropa i v tomto odvětví nenásledovala svou politiku v automobilovém sektoru.

Martin Prokš
8. únor 2020, 02:44

Dobrý den

Navrhuji začít s inspekcí u Vás doma. A za 5 let až se předpisy opět progresivně změní inspekci zopakovat opět s kladivem v ruce. Hlásím se na funkci inspektora a vezmu si na osobní ochranu zbraň.

Kam se poděla svoboda? Proč musím trpět aby mi někdo furt diktoval co s mým majetkem musím a nesmím? Jsou to moje peníze, já rozhoduju za co je utratím a co je pro mě priorita! Jestli budu platit o něco víc za energie každý rok, nebo si mohu dovolit vrazit ohromnou jednorázovou sumu za rekonstrukci, je to moje rozhodnutí jako majitele!

Článek sice mluví o prosklených budovách, ale i ty někomu patří i když to většinou nejsou fyzické osoby. Myslíte že z cizího krev neteče?

A co takhle regulovat ekologickou stopu veškerého prádla včetně spodního? Víte kolik CO2 se uvolní výrobou a zpracováním prádla? Ve jménu vyššího dobra to vidím na zákaz veškerého oblečení a bot! Ať žije totalita dobra!

Josef Novák
8. únor 2020, 08:51

Já bych zakázal lidi. Dejchaj, produkujou CO2. A bude vyřešeno.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se