Domů
Obnovitelné zdroje
Britská armáda bojuje proti emisím spuštěním nové fotovoltaické elektrárny
<p>Zdroj: UK Defense Journal</p>
Zdroj: UK Defense Journal

Britská armáda bojuje proti emisím spuštěním nové fotovoltaické elektrárny

Britská armáda  zahájila výstavbu první ze čtyř pilotních fotovoltaických  elektráren v rámci projektu Prometheus na snížení uhlíkových emisí.  Úspory nákladů z projektu budou znovu investovány do projektů k dosažení ambicí britské armády stát se uhlíkově neutrální do roku 2045.

Společnost Centrica Bussiness Solutions zahájila na začátku tohoto roku výstavbu fotovoltaické elektrárny na Defence School of Transport (DST) v Leconfieldu. Elektrárna o instalovaném výkonu 2,3 MW se bude rozkládat na ploše čtyř hektarů a bude obsahovat 4 248 panelů Vertex od společnosti Trina Solar. Pokryje přibližně třetinu spotřeby DST.

Všechny čtyři pilotní instalace projektu povedou k úsporám ve výši 1 milionů liber (30 milionů korun) a ke snížení emisí o 2000 tun oxidu uhličitého ročně. Tyto úspory v nákladech budou znovu investovány do infrastruktury armády a pomohou k dosažení ambicí britské armády stát se uhlíkově neutrální do roku 2045.

„Armáda je plně odhodlána hrát svou roli při plnění závazku Spojeného království dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Abychom toho dosáhli, tvrdě pracujeme na snižování energetické náročnosti našich budov i na zvyšování výroby energie z obnovitelných zdrojů. Projekt Prometheus má za cíl demonstrovat možnosti obnovitelných zdrojů v rámci armádní základny. Po zahájení provozu všech čtyř pilotních instalací a jeho vyhodnocení, chceme rychle začít rozšiřovat obnovitelné zdroje na všech armádních základnách, abychom mohli začít dekarbonizaci armády,“ uvedl generálmajor David Southall, ředitel armádní infrastruktury.

Zbylé tři pilotní instalace by měly bát dodány do léta 2021. Snahou je dodat v příštích sedmi letech dalších zrhuba 80 solárních elektráren na armádní základny.

Projekt Prometheus je jedním z několika projektů, která armáda zahájila k podpoře britského plánu uhlíkové neutrality do roku 2050. Mezi probíhající projekty patří:

  • Projekt Taurus – Parkoviště se střešními solárními panely na generálním štábu britské armády s nabíjecími stanicemi pro elektromobily a bateriovým úložištěm. Druhá fáze má za cíl vybudovat stejné parkoviště v dalších šesti lokalitách
  • Projekt Kelpie – Pilotní projekt tepelného úložiště
  • Buildings Efficiency Management Systems (BEMS) – Zlepšení podružných měření
  • Near Zero Energy Buildings (NZEB) – Zvýšení energetické účinnosti budov
  • Projekt Romulus – Vývoj informačního systému, který bude podrobně popisovat uhlíkovou stopu každé budovy a zařízení

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
Martin Prokš
12. duben 2021, 12:15

Dobrý den,

Armáda: elektromobily, solární panely na budovách, sledování a snižování uhlíkové stopy budov, ...

Není to náhodou přetisk článku z 1.4.?

Milan
12. duben 2021, 12:38

V armade byl vzdy nadbytek zelenych mozku. Nedovedu si predstavit tank na baterky. :-)

Jan Veselý
12. duben 2021, 12:56

Svět není limitovaný vaší fantazií a zkušenostmi ČSLA. Ale teď vážně, fakt si myslíte, že by se armádě nehodil tank jezdící potichu a se skvělou kontrolou pohonu a akcelerací?

Milan
12. duben 2021, 14:55

Takový tank by se určitě hodil, ale pokud máme být oběma nohama na zemi, tak to reálné není a nebude, pokud nepřijde nějaká převratná technologie baterií. Co se týče mé fantazie, tak je je fakt limitovaná. Nedovedl jsem si představit co "moudré" hlavy dneška dokáží vymyslet za kraviny a ještě to myslí vážně a vnucují to ostatním.

JS
12. duben 2021, 15:07

K čemu baterie, postačí dostatečně dlouhá prodlužovačka ...

Jan Veselý
12. duben 2021, 16:04

Proč?

Baton David
12. duben 2021, 20:10

maskování bude dokonalé, tank bude vypadat jako solární panel, uprostřed rozsáhlého pole solárních panelů..

Arimatejský
12. duben 2021, 21:38

Hlavně by se hodil tank bez posádky, tedy dron a drony jsou přece nereálné, oh wait...

Josef
12. duben 2021, 14:39

No tak asi plánují bojovat v okolí FV elektráren s 8 hodinovými přestávkami na nabíjení....

Martin Prokš
12. duben 2021, 14:40

Dobrý den

Já si tank na baterky představit dokážu. Mám dva doma na dálkové ovládání. Blikají tuším infračerveně a když některý "dostane zásah", tak dostane záchvat tance svatého Víta. Je to sranda s mým 5tiletým synem válčit :-D

Ale teď vážněji. No co se vlastně divím, když jistá (již bývalá, postoupila výše) paní ministrině obrany sousedního státu zavedla vycházkové uniformy pro těhotné tankystky. Tak proč vlastně by si GB armáda nemohla pořizovat bojová vozidla na baterky?

Karásek
12. duben 2021, 13:07

Když se někde rozvíjejí OZE vadí to vždycky propagandě Rosatomu, protože se opětovně ukáží jejich možnosti. Co teď napíší jaderní muži v komentářích?

Láďa
12. duben 2021, 13:40

Nejsem atomový ale nemůžu odolat. Neměla by se uzavřít nová mezinárodní dohoda že válka bude probíhat jen za slunečného počasí, že není dovoleno útočit na tank s vybitýmy bateriemi...? Když tank Abrams při manévrování spotřebuje za hodinu všechno palivo jak dlouho vydrží s bateriemi? Bude protivník gentlemansky respektovat nejen tato omezení která si sami klademe?

Carlos
12. duben 2021, 14:08

Stejně se lidi už zase mlátí železnými palicemi, protože s kvéry by nadělali moc velkou paseku... tak prostě jenom přebrousíme šavle co se válí doma... (přijde mi že tak čtvrtina lidí co znám něco takového doma má, vzhledem k tomu že to bývala součást různých parádních uniforem, tak není divu.)

Josef
12. duben 2021, 14:44

Británie má jedny z nejlepších podmínek pro využití OZE na světě a stejně se neobejde bez jaderné energetiky a dovozu dřeva z různých koutů světa, spotřeby ropy a plynu - díky za upozornění na možnosti OZE....

blaha.p
12. duben 2021, 17:10

Pepo, které OZE myslíš? Voda hodně špatný, Slunce hodně špatný, aha asi vítr ten mají skvělý, také počítají, že v roce 2040 bude VTE tvořit cca 60% jejich výroby EE a dokonce se chystá velké propojení kabelem do pevninské Evropy

blaha.p
12. duben 2021, 14:45

no jde vidět pánové Martine, Milane, Josefe, Láďo, Carlosi, že už vám ten lockdown nedělá duševně dobře. Měli by jste se vzít za ruce a vyrazit do přírody okysličit mozek : )

Milan
12. duben 2021, 14:58

Máme jen jiný názor na některé věci. To vám vadí? Z vaší reakce vyvozuju, ze ano.

blaha.p
12. duben 2021, 17:01

CHacha rozhodně nevadí, ale jste rozhodně zábavná parta, určitě v tom pokračujte, něco podobného jako skupina, která věří, že Země je placatá :)

Láďa
12. duben 2021, 15:12

Pane Bláha že hovoříte o věcech kterým nerozumíte nevadí, takových je vás mnoho. Co vadí je že jste nejspíše suchar. A to je poznávací znamení fanatiků.

blaha.p
12. duben 2021, 17:04

Láďo z tvých neskutečně odborných příspěvků číší na sto honů, že by jsi měl mít doma minimálně tři nobelovky, divím se ti, že se tady v takové diskuzi vůbec zahazuješ chichichi

Láďa
12. duben 2021, 17:31

Mám jenom dvě Nobelovky třetí možná příští rok :-) a sem chodím třeba přečíst si pana Carlose, Wagnera a několik dalších jejichž názory a vědomosti velmi oceňuji. No a potom jste tady vy ale to už je o něčem jiném.

blaha.p
12. duben 2021, 17:40

tak jestli čtete názory pana Wagnera, který není ani schopný aktualizovat své údaje z roku 2016, tak to máte určitě nejnovější a nejpřesnější informace v oblasti energetiky :)))).

Kamil Kubů
12. duben 2021, 17:31

Ta pravidla diskuse jsou tady jen takpro nic za nic, nebo ty disk use skutečně někdo moderuje?

Arimatejský
12. duben 2021, 21:45

Britská armáda buduje nízkoenergetické budovy a vlastní zdroje energie, česká vláda dosud nedokázala snížit spotřebu energie ani u většiny ministerstev, o kasárnách nebo věznicích nemluvě. Zase sto let pozadu.

Milan
13. duben 2021, 12:43

Nedelal bych tak unáhlené soudy. Je to o penězích. Zadarmo to snížení spotřeby není.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se