Domů
Životní prostředí
Vláda podle kritiků v plnění pařížské dohody postupuje formálně
emise CO2 v ČR

Vláda podle kritiků v plnění pařížské dohody postupuje formálně

Vláda ignoruje cíle pařížské dohody o ochraně klimatu a ke snižování emisí dělá pouze formální kroky, shodli se předsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti) a zástupci ekologických organizací Hnutí Duha a Greenpeace. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) Česko své závazky plní zaváděním dotačních programů na energetické renovace budov, kotlíkových dotací nebo vytvořením uhelné komise.

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) si v pondělí připomene rok od svého jmenování. Babiš v tomto týdnu novinářům řekl, že kabinet probere, kolik z celkově 655 úkolů vyplývajících z programového prohlášení se mu povedlo za první rok splnit. Vláda se v dokumentu zavázala plnit právě i cíle pařížské dohody.

Podle Balcarové ale kabinet straní zastaralým technologiím, když umožňuje další provozování uhelných elektráren. „Výnosy z obchodování s emisními povolenkami které mají směřovat na omezení vypouštění skleníkových plynů, navrhuje ministerstvo rozpustit ve státním rozpočtu. Přitom v dotačních programech chybí peníze na kotlíkové dotace a Zelenou úsporám,“ řekla Balcarová ČTK. Program Nová zelená úsporám pomáhá se zateplováním domů a pořízením čistých zdrojů energie.

Hnutí Duha uvedlo, že vláda neudělala žádný krok směrem k obnovitelným zdrojům energie (OZE). „Ministerstvo průmyslu a obchodu sice připravuje několik legislativních opatření, která mají během příštích let rozvoj OZE umožnit, zdrženlivý přístup se ale projevuje i tak, že se příprava potřebné legislativy vleče. Vláda do Parlamentu zatím neposlala jediný návrh zákona ke zlepšení situace,“ uvedlo hnutí. Vláda by podle něj také měla předložit ambicióznější návrhy, jak díky obnovitelné energii snížit české emise skleníkových plynů.

Česko své závazky plní a do roku 2030 také splní, ministerstvo životního prostředí k tomu má několik projektů, uvedl Brabec. „Jmenujme třeba Novou zelenou úsporám pro snižování CO2 díky zateplování budov. Dále dotace na zelené střechy pro ochlazování mikroklimatu ve městech. Jen za poslední rok máme 10.908 nových žádostí za 2,5 miliardy korun,“ sdělil ČTK. Na podzim chce MŽP začít s výsadbou deseti milionů stromů.

Uhelná komise by měla vzniknout letos v létě a do roka předložit návrh, jak a kdy bude Česko omezovat a následně končit se spalováním uhlí především v uhelných elektrárnách. Kotlíkové dotace na výměnu starých kotlů za nové ekologičtější letos pokračují třetí vlnou. „Nabízíme občanům v některých krajích i bezúročné kotlíkové půjčky na výměnu kotle,“ řekl Brabec. Dotace jsou podle Balcarové pozitivní, ale není v nich dostatek peněz. „V českých městech přetrvává znečištěné ovzduší z automobilové dopravy, ale vláda se místo podpory bezemisní dopravy soustředí převážně na podporu biopaliv,“ podotkla.

Půjčky na nové kotle pro lidi z regionů s nejvíce znečištěným ovzduším, jako je například Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj, hodnotí Hnutí Duha pozitivně stejně jako to, že dotace ve třetí vlně už není možné použít na nákup kotlů na uhlí. „Vítáme také snahu MŽP domluvit se s ministerstvem dopravy a vnitra na postihování majitelů dieselových aut s odstraněným filtrem pevných částic,“ uvedl mluvčí hnutí Jan Piňos.

Pařížská dohoda byla Organizací spojených národů přijata v roce 2015. Jejím cílem je snížit emise skleníkových plynů. Chce udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Česká republika dohodu podepsala v listopadu 2017.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se