Švýcarská energetická skupina Alpiq znovu zváží prodej svých dvou tepláren ve Zlíně a v Kladně, které vlastní prostřednictvím firmy Alpiq Generation (CZ) s.r.o. S odkazem na sdělení společnosti to dnes uvedla agentura Reuters. Mateřská firma loni vykázala čtvrtou celoroční ztrátu za posledních pět let. O prodeji obou českých tepláren podnik uvažoval už v roce 2013.

Alpiq měl podle mezinárodních účetních standardů IFRS loni čistou ztrátu 63 milionů franků (1,4 miliardy Kč). Nedařilo se mu především v oblasti vodní a jaderné energetiky. Přestože tepelná energetika k výsledku „přispěla jednoznačně pozitivně“ a loňská ztráta byla nižší než 84 milionů franků v roce 2017, chce firma ze strategických důvodů zvážit prodej tepláren v Kladně a ve Zlíně.

Alpiq Generation (CZ) s.r.o. je 100% vlastněná švýcarským energetickým holdingem Alpiq Group. V Kladně a ve Zlíně provozuje moderní kogenerační zdroje na výrobu elektřiny a tepla, které splňují ekologické normy ČR a EU. Výkon kladenské elektrárny dosahuje 524 MWe, výkon zlínského zdroje 64 MWe. Společnost se tak řadí mezi největší nezávislé výrobce energie v České republice. Díky poskytování podpůrných služeb také výrazně přispívá ke stabilitě energetické soustavy ČR. Alpiq Generation (CZ) s.r.o. zaměstnává téměř 400 pracovníků.

Podnik patří v Česku mezi firmy s nejvyššími ročními tržbami. Mateřská společnost Alpiq vznikla na konci minulého desetiletí spojením švýcarských společnosti Atel, založené v roce 1894, a EOS, založené v roce 1919.

V roce 2013 Alpiq doufal, že za teplárnu ve Zlíně a v Kladně, jež kromě elektřiny dodávají zhruba 35.000 odběratelů i teplo, dostane přes 400 milionů eur (10,3 miliardy Kč). Ani po aktualizaci nabídek se ale tehdy k tomuto cíli nepřiblížil. Motivem prodeje prý tehdy byly problémy firmy ve Švýcarsku.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *