Domů
Energetika v ČR
V úterý zasedne uhelná komise, konec uhlí v ČR stanoví nejspíš na rok 2038
Elektrárny Opatovice

V úterý zasedne uhelná komise, konec uhlí v ČR stanoví nejspíš na rok 2038

Příští úterý ráno se uskuteční další jednání takzvané uhelné komise, která má řešit útlum těžby uhlí, ale také celkový budoucí energetický mix ČR. Na dotaz ČTK to dnes uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Kvůli současnému koronavirovému stavu se bude diskutovat on-line. Podle několika zdrojů ČTK komise v úterý už stanoví datum konce využívání uhlí v Česku, a to na rok 2038, podobně jako již učinilo Německo. Havlíček to však dnes nepotvrdil.

„Zatím nechci předbíhat, jestli bude oznámen termín. Důležitější, než samotné datum, bude celý jízdní řád útlumu. Pracujeme se třemi scénáři 2038, 2033, 2043. Klíčové bude, jak se podaří namodelovat energetický mix, a to po celou dobu, ode dneška, až ke klíčovému termínu. Ten musí být ve vazbě na technologické a ekonomické možnosti,“ napsal dnes ČTK ministr.

„Nejvíce reálný je rok 2038. Definitivní rozhodnutí ale ještě nepadlo,“ citovaly tento týden Havlíčka Hospodářské noviny.

V červnu po zasedání komise v Prunéřově na Chomutovsku ministr uvedl, že postup útlumu těžby uhlí bude stanoven do konce letošního roku. Dřívější odklon od uhlí prosazují ekologové. „Ekologické organizace v uhelné komisi prosazují, aby byla poslední uhelná elektrárna v ČR odstavena v roce 2030 a do roku 2035 jí následovala i poslední uhelná teplárna,“ řekl tehdy člen komise Jan Rovenský (za Greenpeace).

Minulý týden ve svém pořadu na kanále YouTube Havlíček připustil, že i po rozhodnutí uhelné komise o jízdním řádu a datu odklonu od uhlí v ČR může nastat situace, která celý proces urychlí. „Může nastat situace B, která je o tom, že všechno může být s ohledem na ceny emisních povolenek, které se dnes šplhají nahoru a už jsou na 30 eurech (820 Kč za tunu oxidu uhličitého), svým způsobem i rychlejší. To znamená, že se bude třeba odstavovat rychleji. Nikoliv proto, že o tom rozhodne uhelná komise, ale prostě proto, že se to těm aktérům, podnikatelům v oblasti prostě nevyplatí,“ uvedl. Emisní povolenky platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého (CO2) vypuštěného do atmosféry. Před několika lety byla jejich cena téměř na nule.

Z loňských dat Mezinárodní asociace pro obchodování s emisemi (IETA) vyplývá, že uhelné elektrárny už nemá deset evropských států, další země jejich odstavení plánují nebo o něm uvažují. Podle IETA už uhelné zdroje z evropských států neprovozuje Belgie, Estonsko, Island, Kypr, Litva, Lotyško, Lucembursko, Malta, Švýcarsko a Norsko. Dalších 12 států plánuje podle organizace odklon od uhlí v příštích letech – do 2022 Švédsko a Francie, do roku 2025 Irsko, Itálie, Rakousko a Británie, do roku 2029 Nizozemsko, do roku 2030 Dánsko, Finsko, Portugalsko a Španělsko, a do roku také 2038 Německo. Polsko ukončí těžbu uhlí v roce 2049, dohodla se letos v září tamní vláda s odbory.

Česká uhelná komise, byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády Předsedají jí ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a Havlíček. Má 19 členů, mezi kterými jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Českého báňského úřadu Martin Štemberka nebo vedoucí energetického programu ekologického Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
T
16. říjen 2020, 16:38

Jeste ,,nekopli,,do zeme na JE Dukovany II a uz planuji odstavku uhli...Proste,aby komise mela nejakou cinnost...Pokud se nektera uhelka,z duvodu povolenek odstavi,budeme bez EE?

pr
17. říjen 2020, 10:51

Dobrý pokus. Na odstavení huhelných elektráren (ke kterému v zájmu mamonu a dokazování jak jsme nepostradatelní) po spuštění JETE jste již zapoměl? Zatímmají cca. dvacetileté zpoždění. Není jediný důvod, hodný myslící bytosti, prodávat dotovanou elektřinu za dumpingové ceny.

Energetik 007
16. říjen 2020, 17:03

Členové komise asi nebydlí na Pražských sídlištích topných z Mělníka uhlím.

Jaroslav Novák
16. říjen 2020, 18:02

klídek, ani jedno usnesení nebylo doposud naplněno, natož sliby politiků,....ale stavět ETE34 a EDU56 se musí začít 2022,.. jinak bude katastrofální nedostatek EE ve STŘEDNÍ EVROPĚ, ceny EE drastické a vypínání časté,.....ale to zelení chtějí = destrukci a návrat k divočině, odpovědnost nesou pouze tím, že je lidé zase nezvolí!!!!!!! A to na zajištění dodávek EE nestačí!!!!!!!! Lidé si musí bezpečné dodávky EE na vládě ČR vynutit a kontrolovat kroky a rozhodnutí!!!!!!! Když Škoda JS vyráběla vnitřní díly pro EPR 1600 každý měsíc přijel autobus FINŮ (koordinátorů=kontrolorů) a dohlížel na plnění a lhůty,.....v ČR ekologové prosazují odstavení, vylhanými argumenty o vývoji spotřeby způsobí krizi EE a není síla, jak ministry přinutit stavby zdrojů ETE34 a EDU56 zahájit!!! v SRN odhadují spotřebu EE na 576 TWh v r. 2030=100% nárůst, a naši lžou o šetření, ano cena EE bude pro spotřebitele a domácnosti až likvidační!!!!!

Josef
16. říjen 2020, 19:25

A víte kdo za to může - oni ne my. Prostě ten dovoz zelené ideologie, LGBT, gender ideologie, různých dotací a propaganda všeho toho v médiích a školách, které nepřímo ovládá EU v posledních 15 letech způsobilo ,že je tady početná skupina lidí, kterým to připadá normální a nebo z toho dokonce tyjí. Zejména lidi do 30 let ve velkých městech to je v podstatě katastrofa, přitom polovina z nich je odkázaná na pronájem nemovitostí od těch co si je levně pořídili před naším vstupem do EU a teď díky zelené ideologii se staví 1/4 bytů ve velkých městech než by bylo potřeba. Takže majitelé realit jsou vysmátí a současná mladá generace jim generuje pohodlné zisky a ještě tento systém podporuje.

Carlos
17. říjen 2020, 00:26

Josefe, s tímhle jděte někam na aeronety, nebo co já vím kam. Takovou snůšku konspiračních teorií v jednom komentáři jsem dlouho neviděl. Berete vůbec v potaz že celé to "spiknutí" je jenom o tom že nemalé množství lidí má jinak nastavený hodnotový žebříček než vy? Co když se prostě lidem nelíbí kam směřoval průmysl a energetika? Co když se jim sakra nelíbí představa centrálních parních elektráren, které vaří hektolitry vody (přinejmenším) a valí GWt do vzduchu? Co když se jim líbí představa že každý si má být v maximální míře zodpovědný za výrobu vlastní elektřiny? Nebo co když prostě nemalé množství lidí prostě má za to že je pro ně přijatelnější pár hektarů panelů pod kterými roste tráva než polovojenský kolos o tisíci lidech?

Zaseknutá výstavba fakt není o zelené ideologii, je to o něčem jiném, o neschopnosti našeho aparátu vytvořit koherentní zákonný rámec, touze všechno dělat po svém. A je to od stavby železnic a dálnic až po stavbu psí boudy či podstatné změny evropských směrnic. O absolutní neschopnosti vyřešit triviální úkoly a o přizdi-tví, klientelismu, ublíženectví a osifikovaném myšlení. Víte, pokud v roce 2020 se diskutuje jestli má vůbec stavba nad 160km/h smysl a nákladní dopravci bojují o každý vexl, protože vexl je náklad pro SŽ na údržbu, zatímco se v Rakousku zvesela staví Koralmbahn a vrtá se pod Brenerrem, tak to není chyba EU. Chyba EU také není že u nás je mentálně nepřekonatelných 350kN, není chyba EU že se při poslední rekonstrukci neposílili přetížený úsek Česká Třebová - Ústí nad Orlicí, že se nepřipravila kapacitní estakáda, ale jen dvojkolejná. A už vůbec není chyba EU že se 10 let, což je doba kdy je mezi Chocní a Třebovou překročena kapacita, není nikdo na SŽ s to rozhoupat k elektrizací mezi Týništěm a Letohradem, což by ulehčilo kritickému úseku. Ono to zkapacitnění nevisí na EU, nevisí na EIA, na zelených, ono totiž ani není nakreslené byť se jim to sype pod rukama. (A fun fact, když vymysleli postrk z Tišnova do Vlkova, tak zjistili že jim 12MW činného výkonu odpálí zabezpečovačku)

Labe? Příběh umanutých kozlů co si vymysleli přehradu na výrobu proudu, pak to maskují plavbou, které to pomůže asi jako mrtvému zimník protože pod ní bude sucho a nad ní také. Ale snaha ušetřit co to jde, byť tím zničí kde co v okolí a problém to nevyřeší. Přitom lze vybudovat nízký jez pod Děčínem a provést prohrábku tam kde to není problematické ekologicky. vybudovat krátký průplav + elektrárnu a jez nad Ploučnicí, dost vysoko na to aby to problémy nedělalo. Totiž ten úsek co má jez v Děčíně řešit je až nad ním a bez stupně v Březně to nemá smysl tak jako tak.

Výstavbu bytů ve městech pro změnu zase brzdí dozvuk předminulé dekády kdy se podařilo že developer je sprosté slovo + mizerné regulační plány, v Praze pak ještě snaha být v UNESCO, nebo třeba neschopnost se překonat vlastní stín. Neschopnost jednat s organizacemi, tlačit na ně. Stejně tak EU nemůže za jev známý a přítomný celosvětově, což je tlak starousedlíků/majitelů nemovitostí na nevýstavbu v okolí. Další věc je že asi ztrácíte kontakt s mladými lidmi, ti buď zatím neplánují rodinu, tak se s pár dalšími o nájem šábnou, neplánují zůstávat ještě na jednom místě, takže si nepořizují nehnuteľnosť, nebo hodně ani necítí nějakou potřebu si hledat partnerku/partnera, takže zase se jim nevyplatí pořizovat si něco. Další čekají na nemovitost v dědictví, někdy je to kombinace všeho do kupy. A jen tak mimochodem říká se že každý má geneticky asi dvojnásobný počet ženských předků než mužských, takže takže to že se rozmnoží +- stejný počet chlapů jak ženských je historická anomálie posledního století. Což může být důvod pro některé jevy, například proč se tolik vykašlalo na seznamování se a věnují se jiným věcem, možná dokonce přínosnějším, než založení si rodiny.

Další problém, představte si že příměstskou dopravu kolem Prahy místo svižných jednotek zajišťují regionovy, nebo bejrlovci s vagony. Správa Železnic zase nepřidá koleje ani na kritické úseky ve městě kde místo je a v zásadě je to nádraží za nádražím, to dost omezuje efektivní dosah dopravy a možnost rozptýlení lidí. Faaaaakt jsem si nevšiml že by Dlážděná byla v Bruselu, ta je v Praze, tam sedí ti co nemyslí dopředu a kolej na most inteligence přidávati budou až když jim most pod Vyšehradem hrozí padnouti do Vltavy. (Jo a taky se kvůli nim jezdí na výstrahu a stůj místo volna, protože na co víc kolejí?)

Co je ta slavná LGBT teorie podle vás? To že poprvé někdy od nástupu Habsburků mají beztrestnost? Že se jim nelíbí že se na ně stále dívá mnoho lidí jako na něco špatného a pořád slyší urážky, nebo že se k nim vlastní rodiny dodnes otáčí zády? Já Vám pořád nějak nevím, nějak si nějaké extra nějakou LGBT propagandu nevidím. Možná něco někomu občas uletí, stane se vždy a všude. Ale víte co vidím? Lidi kterým se na druhé straně bortí biedermeierovský svět, pečlivě vykastrovaný a sterilizovaný v 19. století, jsem Vám skoro ochoten garantovat že kdybste se potkal s historickou realitou sexuality ve středověku a dříve, nebo praktikami běžnými v 19. století na dobývaných územích, tak Vás klepne. Dnešní "uvolněná" doba je proti většině lidské historie n00bovská. (Nebo i o tom co se traduje že bylo běžné na dědinách)

A kdybyste toho trochu věděl, tak víte jak na tom byli na západě, co se tam dělo. Slyšel jste snad jak se Britské Impérium ve finále "odvděčilo" Alanu Turingovi, doufám, nebo o tom co se dělo v USA. (V mnohém co dělaly si nezadají s Nacistickým Německem. Ale naštěstí došlo k rektifikaci těchto praktik, nicméně zanechaly trvalou stopu, která dodnes dělá problémy)

Ivan Novák
17. říjen 2020, 12:18

Carlosi,

už jsem si trochu dělal starost.

Na to dolní Labe máme různý názor, ale jsem rád, že jste zpátky.

Zdravím!!

Carlos
17. říjen 2020, 12:53

Děkuji.

Ne prostě jsem utahaný poslední dobou, z práce a pak taky trochu frustrovaný z vlády, děje se to co jsem říkal na jaro že se stane, nikoho jsme nezachránili a jdeme do druhé vlny s nabořenou ekonomikou a absolutně nepřipravení. No a ekonomiku nemůžeme teď už zavřít, to by bylo na převrat.

Nevím, opravdu máme na dolní Labe tak rozdílný názor? Já říkám že je třeba na to usplavnění zvolit jiné uspořádání než jaké se v současnosti uvažuje. Tedy udělat "lagunu" v Děčíně pomocí nízkého jezu (možná bude stačit jenom příčná hráz a omezené průtokové okno) směrem na SRN, pak druhý severně od soutoku s Ploučnicí, tím to zvednout po Roztoky (žst. Povrhy-Roztoky) a pak plavební stupeň Malé Březno v podobě průplavu a umělých peřejí na Labi. (A na konci průplavu by mohla být elektrárna)

Josef
17. říjen 2020, 14:02

to Carlos. Mě když bylo 30 let, tak jsem měl přestavěný dům, ženu , dítě, titul, žádné dluhy. Kamarádi co stavěli nový měli hypotéky. Ti vyučení kluci co vydělávali méně, ale zase byly šikovnější měli menší dluh, když kupovali domy k rekonstrukci. Při dnešních cenách nemovitostí už dnešní mladí lidé k vlastní nemovitosti těžko dostanou. Protože dříve šlo koupit barák k rekonstrukci se zahradou za 300 tisíc. Dnes to samé koupíte za 2 miliony - ne ve městě, ale někde na vesnici. Jenže platy za těch 20 let vzrostly jen 2x, ale cena nemovitostí 7x. Takže když si to koupíte zbyde vám málo peněz na rekonstrukci , protože velká část příjmů padne na hypotéku - tohle má zásadní negativní dopad na mladé lidi. Prostě za těch 20 let se situace pro mladé lidi zhoršila. Krom toho si někteří dávají ubohé životní cíle a také nechápou jak to v životě chodí - Například čím později si hledáte partnerku, tím složitější to je, protože ty lepší holky přiměřeného věku jsou už rozebrané a od určité chvíle převažují jen ty problémové.

Carlos
18. říjen 2020, 12:52

Josefe, jenom rámcově o které desetiletí šlo? Asi Vám hádám možná tak o 20 roků víc, ale když jsem si tu cenu 300k protáhl přes šolichací koeficient a přičetl bulharskou konstantu, no prostě vrazil do s realit cenu 600k, tak mi to k dnešku vyhodilo po republice asi 300 baráků k rekonstrukci. Teď jsem třeba jen tak našel jeden k reko ve Vestci, 45 minut autem (s tím nemáte problém, ne? :D) za 250k s pozemkem jak...

Další věc je že lidi do 35 zažili už minimálně 3 krize v době kdy si měli začít budovat budoucnost, ekonomickou, realitní (ceny) a covidovou. Pokud každá trvá cca 3 roky než se to vzpamatuje, tak fakt "super". Přičemž té jedné bylo lze zabránit, jenže, jak jsem říkal, developer je veřejný nepřítel číslo 2 (první je pro mnoho stále podnikatel jest je roven pro ně zloději), pokud by byla jiná stavební regulace tak není problém. Navíc jsem se dostali třeba u Prahy do situace kdy si může člověk snáze dovolit bydlení v některém velkém městě západní Evropy, než v Praze. Jenže za tím je jenom náš šílený právní řád, nikdo jiný. Dále je třeba si uvědomit že za tento stav mohou rozhodnutí předcházejících dvou generací.

Bizon
17. říjen 2020, 22:28

Já jsu relativně mladý, LGBTQIA a SJW/woke kultura (taková ta hyper-korektní) mně zajímají objektivně. Většina mladých nemá s homo a trans lidma problémy, četl jsem impaktované články že trans lidi na FMRI fakt mají mozkové procesy toho opačného pohlaví, i že vlastní sexuální identita není přímo spojena s pohlavím které člověka přitahuje. Takže věda říká že to prostě existuje, nevymysleli si to jen aby byli zajímaví(někteří.)

Některé organizace to dnes ale fakt přehání, i s těma critical race a critical gender teoriema.. Holywood se snaží být progresivní už dlouho (viz.kvóty na černé, žluté, ženy, bi, trans, fluidní, postižené jinak žádný oskar!). A jedno křídlo amerických demokratů v tom bohužel taky vycítilo politickou příležitost=/ Že na univerzitách násobí výsledky příjmaček jak studentů tak profesorů koeficientem podle rasy a pohlaví?! Přej aby měli rasově vyvážený kampus, v tom fandím tomu Trumpovu úřadu který tuto doslova rasistickou praktiku napadnul nedávno u soudu.

Dospěl jsem zatím k závěru že většina toho současného hypu LGBTQIA gender race pochází z internetu od malého počtu lidí, kteří ale mají velký hlas. Stačí pár pozérů, pár tisíc lidí co chtějí "mávat cností"(virtue signalling) jejich obhajobou, na Twitteru se strhne bouře, co letí na sociálních médiích musí přejmout i velká média...Firmy se k tomu přihlásí protože vidí potenciální zákazníky, politici protože vidí voliče, ale podle mně je to jen přehypovaná bouře ve sklenici. Ono v US už je i přísloví "get woke, go broke" (staň se hyperkorektním pozérem realativně blbostí kterého všechno urazí, a zbankrotuješ), i Disney který hraje pár let na rasu a na ženské s většinou těch woke filmů moc nevydělal.

Jak jsem psal, mně vadí přílišná propagace a kvótování (jo, a taky přešitý týpek který v US wrestlingové lize docela surově zřídil soupeřku. Kdyby věděla do čeho jde tak ok, ale ji neřekli že to býval chlap, ještě ji zmlátil fakt hnusně.) Ale jinak to taky nepovažuji za příčinu rozpadu společnosti, co bývalo pohanských rituálů/orgií..., ve starém Řecku byla bordely rozšířené, ale žena byla poněkud podřadná bytost, buzíctví bylo honosnější, naprosto oficiální v několika formách. Já jsu v tomto konzervativní, ale různí lidi mají různé preference a něco takového existuje celou historii.. dokud je to konsensuální (a pokud mi to nebudou nutit) tak po tom nikomu nic neni(aspoň mně ne).

Josef
19. říjen 2020, 01:49

LGBT jsou sexuální deviace - část z nich.. Byly ve společnosti vždycky ,ale teď je problém v tom ,že stát tyto lidi podporuje i daňově. Přitom nemají větší hodnotu než singlové a co je nejhorší, je to , že mít tuto poruchu je druh neštěstí za 40 let se neudělalo nic pro výzkum těchto poruch a možností jejich léčby jsou prakticky mizivé. Dostali nálepku NORMÁLNÍ. Přitom každý ví, že to není pravda.

Kdyby se investovalo do výzkumu léčby těch poruch, třeba hormonální v těhotenství aby se tyto lidi nerodily tak bychom to někam posunuly. Já jsem shodou okolností studoval na střední s jedním člověkem, který se nebyl podle mě muž ani žena a také ho sexuálně ostatní lidé nezajímaly, když se na něj člověk podíval, viděl jste v něm ženu i muže. Není to k smíchu, je to smutné.

Carlos
20. říjen 2020, 02:16

Josefe,

jak jsou podle Vás gayové daňově zvýhodněni? Když jsem se hrabal naposledy daňovým formulářem, tak jsem to nenašel, zato jsem našel slevy na děcka a manželku.

Neštěstí spíš je jak se k těm lidem mnoho zemí na světě chovalo a chová. Od ostrakizace přes konverzní terapie po nucenou kastraci, změnu pohlaví až po zabití, byť bych měl asi dát to zabití za ostrakizaci, nebo konverzí terapii. Možná je totiž lepší být mrtvý než zmrzačený jenom proto aby jeden zapadl do světonázoru někoho kdo se náhodou dostal k moci.

Jak prosím chcete léčit kombinaci epigenetických a genetických faktorů? A do toho možná ještě kombinace faktorů prostředí, stresu matky, chemikálií...? Víte ona je třeba jakási korelace mezi růstem pravděpodobnosti že se muž narodí jako homosexuál a počtem všech mužských plodů které kdy matka měla, jedno jestli živě či mrtvě narozených, potracených, nebo hned zaniklých. Jak chcete léčit kombinaci genů které pokud přejdou do ženského potomka mají za následek větší chuť na pohlavní styk s muži? Na to se už studie dělaly, právě v posledních 40 letech. A už vůbec mi není jasné jak chcete případně léčit něco způsobené toxiny. Navíc proč to chcete léčit? Aby to zapadalo do nějakého Vašeho pohledu na svět?

Další věc je že dnes se obecně přijímá nikoliv binární či ternární pohled, ale desetistupňová škála kde na krajích je čistě hetero a homo a pak je stupňů bisexuality definovaných poměrnou přitažlivostí, ve zkratce jestli má rád ženy a nevadilo by mu to s mužem, nebo jestli má rád muže a nevadilo by mu to se ženou, nebo jestli mu je to totálně jedno...

Výzkumu a teorií na to je dost, sakra dost jedna z nich, celkem zajímavá, říká že pro stabilitu kmenů bylo z evolučního hlediska výhodné mít k dispozici muže kteří se ale nevrhali do bojů o partnerky, měl jste k dispozici pořád člověka schopného sundat mamuta, ale který se neporval s bratrem o ženskou. Zároveň tedy ještě když na to přišlo úplně v nejhorším pořád nesl plnou sadu genů.

Další věc je že je celkem dobře zdokumentované že pokud zavřete na delší dobu muže bez žen na jedno místo, po určité době začnou vznikat homosexuální vztahy.

A pak tam je hrůza dalších věcí. Takže to nějakou fci má, jenom nevíme pořádně jakou, léčit to je nesmysl. Zvlášť když naše pokusy to řešit nadělaly víc mrzáků než že by pomohly.

Jako programátoři máme jednu hezkou poučku - NTRS - Newer Touch (the) Running System, československy Ne*eb do toho co funguje.

Co se týče toho Vašeho spolužáka, jednak mohl mít poruchu hormonální tvorby, dá se to léčit, ale musí se na to přijít, jednak to byl Váš subjektivní názor a jednak ano jsou muži co vypadají spíš jak děcka, nebo ženské. Je to dáno mimo jiné tím že jsme se jako lidstvo v určitý moment vydali na cestu kdy jsme začali se selekcí lidí kteří se více podobají mladým dospělým. Změnila se mírně lebka, změnily se další věci, nevím jak dlouho to je, četl jsem na to téma článek někde, v zásadě jde o to že před několika desítkami tisíc let začala selekce kdy muži preferovali mladší partnerky a ženské zase mladší partnery. Proč? Protože genetická zátěž a větší šance na zplození zdravého potomstva, kdo vypadal mladší, tak měl větší šanci. Postavte dneska vedle sebe relativně slušně udržovaného chlapa, tedy ne zrovna kulturistu, ale s trochu vyrýsovanými svaly a "medvěda" porostlého chlupy kde to jde, pro zjednodušení ne tlustého medvěda, ale medvěda co má rozumný poměr svalů a tuku, a zeptejte se ženské aby si vybrala, víc jich půjde do postele s tím druhým než s medvědem.

Další věc, pokud to máte opravdu za chybu, tak by Vám mohlo být jedno jestli vypadá jako chlap, nebo jako ženská, nebo s kým spí... pokud ta kombinace nevede k vytvoření potomstva, tak v další generaci se již neobjevuje, to je jakýsi samoopravný mechanismus lidstva (jakkoliv kolektivistické myšlení nemám rád), který není radno narušovat, už teď jsme jej narušili zásadním způsobem.

pr
17. říjen 2020, 11:01

na střední Evropu Ti s.re bílý Tesák. Elektřiny u mne doma bude dost a bez černých východů. To co propaguješ přednes Světlíkům, Mitalům (dnes Libertiánům) a jim podobné loupeživé verbeži (každý nechť si dosadí sobě prostorově blízkého místního podnikavce). Ti nechť se složí, financují a zaručují se za provoz takovýchto zařízení - ZA SVOJE!

Pro domácnosti elektřina nemůže být likvidační. Ještě nikdo na neexistenci elektřiny v domácnosti nezemřel. Zdravotní pojištění je financováno státem a tam peníze vždy budou. (viz. tištění peněz jak na běžicím páse)

Ivan Novák
17. říjen 2020, 11:51

Tak pozor! Příklad, kam vede podfinancované zdravotní pojištění při nedostatku elektřiny pro průběžné vybíjení emocí internetem (z dnešního tisku): při fotbalovém utkání v Ugandě udělal obránce chybu, po které jeho tým dostal branku. Spoluhráči mu za to dali opakovaně na budku, až z toho v nemocnici zemřel.

Nevratně a bez neotřesitelných důvodů se odříznout od efektivního vlastního energetického zdroje neposlouží ČR, nýbrž konkurenci, které je srdečně jedno, jestli to tu nakonec bude chodit jako v Ugandě, na Ukrajině, v Bolívii, Vnitřním Mongolsku nebo jinak.

Carlos
17. říjen 2020, 13:00

Uganda je blbý příklad, myslím že jej zmastili tak že by jej z toho nevyhrabali ani v Moto... nepadá náhodou ten špitál na pacienty?

Aby ten zdroj byl efektivní, tak byste musel být postaven efektivně, jenže to současný postup výstavby JE není. To by se musel kompletně změnit přístup k tomuto. Vlastně by bylo potřeba spíš elektroenergetiku nakopnout tím že se začnou extrémně rozvíjet všechny domácí zdroje, takže by se muselo například rozhýbat budování MVE a jejich repowering, vím o nemalém počtu příkladů kdy MVE jsou navrženy na hodnoty výkonu hluboce pod potenciálem dané lokality a eventuálně využívají již sice zaplacené ale ne tak efektivní turbíny vyrobené v první vlně budování v 90. letech. Pak by bylo třeba umožnit velkým řekám, teď je to vidět na Moravě, se přirozeně rozlévat o své vůli do lesů, ne je hnát koryty a do krajiny je pouštět až když nám teče do bot. Tak by se asi omezily špičky a bylo možné využít více vody efektivně. (Složitější procesy, nejsem geolog/hydrolog, takže přesně nevím jak se chová půda atd. Ale i čistě jen z objemu rozlité vody se dá určit omezení špičky a zvýšení efektivity využití odtoku)

Vinkler
17. říjen 2020, 14:21

Není pravda při globálním blackoutu.

Přečtěte si Cílka.

Jen tak mimochodem.

Nepojedou obchody. Kasy nefungují, bankomaty nefungují, mražené se kazí. Nejedou sítě: teplo, voda, plyn.

Není policie a vojsko na ochranu veřejných, natožpak soukromých objektů.

Bude se rabovat nejprve v obchodech a pak všude, i u vás.

Bude to likvidační pro mnohé.

pr
19. říjen 2020, 12:38

lokálně si podnikavci s energiemi vždy pomohou. Mají na to peníze, další peníze jim to přinee. Policie a vojsko jsou energeticky soběstační už z principu. To co tady kvákáte je scénář pokud by se k veslu dostal Kalousek s Fialou a všechno by nechali "legálně" rozkrást jak se o to naštěstí neúspěšně snažili s penzijním pojištěním.

Carlos
20. říjen 2020, 02:27

Pr, melete blbosti, Cílka si poslechněte je to zajímavé a má to dost podložené. Víte co udělá policie po třech dnech? Na pár vlků samotářů, zbytek bude s kvérem doma hlídat rodinu, a už ženu a děti, nebo své rodiče, nebo rodinu svého sourozence, nebo se prostě s nimi zdekují do chaty. Armádu by čekal podobný osud.

A Fiala ani Kalousek s tím nemají nic společného, to se stalo už kolikrát po světě.

Člověk je stavěný tak že v případě opravdu velké krize první řeší sebe a rodinu ev. přátele a pak ten zbytek. To pak všechny přísahy a ideály končí.

Carlos
20. říjen 2020, 02:28

*Zmenší se na pár vlků...

Vinkler
17. říjen 2020, 14:14

Pro jednotlivé domácnosti ne. Že vám bude zima(netopíte), že vám vyteče lednička. No dobře. Ale dlouhodobý blackout plošný je něco jiného, i když vám doma pojede třeba diesel.

Přečtěte si Cílka.:

Nepojedou bankomaty, nebudou peníze.

Mražené zboží se zkazí.

Není voda a plyn.

Nelze nic koupit- bude se rabovat. Nejprve obchody a pak u všech co něco mají.

Nejsou policajti a vojáci na ochranu veřejných budov, natož obyvatelstva.

Silnější gang vyhraje i na úkor životů ostatních.

pr
19. říjen 2020, 12:46

Nebude mi zima, topit mám čím. Lednička nevyteče, energie sice není nazbyt, ale na běžný chod postačí. Plyn mne nezajímá, vody je zatím ve studni dost. Nikde na světě ani ve válečném centru se nezhroutilo obchodování.

Nechápu proč čtete Sci-fi fantasy literaturu. To co tvrdíte je spíše přání, než někde někým popsaná nějaká realita. Možná se zakládá na základech nějaké přírodní katastrofy kdy byl omezen pohyb lidí a zboží, ale rozhodně tomu nelze věřit ani vteřinu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se