Elektrárna Dlouhé stráně loni vyrobila 637 GWh elektřiny

DomůElektrárny v ČRElektrárna Dlouhé stráně loni vyrobila 637 GWh elektřiny

Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku loni po předchozí modernizaci vyrobila 636,9 GWh elektrické energie. Ve srovnání s rokem 2018, kdy měla elektrárna kvůli opravám delší výpadek, se její produkce zvýšila o 17 procent. „Tato ekologicky vyrobená elektřina by pokryla roční spotřebu přibližně 180.000 domácností,“ řekl dnes ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Podle ředitele elektrárny Vítězslava Chmelaře ale meziroční srovnání produkce elektřiny nemá přesnou vypovídací hodnotu, jelikož elektrárna byla v roce 2018 kvůli plánovaným opravám a investicím delší dobu mimo provoz.

„Loňský rok každopádně potvrdil, že modernizace, která zvýšila účinnost elektrárny a prodloužila její životnost, byla potřebná, protože Dlouhé stráně jsou stále důležitějším prvkem při stabilizaci naší energetické soustavy,“ uvedl Chmelař.

Loni také meziročně vzrostla návštěvnost přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně, a to o šest procent na 93.839 lidí. Loňská návštěvnost je druhá nejvyšší v historii elektrárny. Rekordních více než 97.000 návštěvníků zaznamenali energetici na Dlouhých stráních v roce 2017.

Elektrárna Dlouhé stráně byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. Energetické zařízení navíc přitahuje turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý.

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Zároveň stabilizují energetickou soustavu.

beh ktp